Získejte až 25 000 Kč zpět za Váš zákrok

Každý měsíc máte šanci vyhrát.
Uložte si fakturu a zúčastněte se!

Zúčastněte se

Doporučení pro pacienty po korektivních operacích nosu

Doporučení pro pacienty po korektivních operacích nosu
Doc. MUDr. Jan Válka
Plastický chirurg a specialista na korektivní operace nosu. Absolvoval řadu odborných studijních pobytů. Je autorem a spoluautorem odborných publikací a článků v medicínských časopisech.
Vytvořeno: 28. 6. 2016 · Aktualizováno: 19. 8. 2021

Korektivní operací nosu jsou redukovány a modelovány nosní kůstky i chrupavky. Kůži, mimo zmenšovací operaci nosních dírek, nelze bez viditelných jizev tvarovat. U většiny operací nosu je proto vhodné domodelovat tvar nosu tlakovou masáží.

Tvarovací masáž

Ze zkušeností víme, že i relativně velký nadbytek kůže zbylé po redukci kostí a chrupavek lze téměř v každém věku úspěšně korigovat, a to po dobu tří měsíců od operace. Při masírování je vhodné užití krému pro zabránění traumatizace kůže nosu. Masáže doporučujeme provádět dle průběhu hojení 10-30x denně (upřesní operatér). Konečný výsledek operace nosu můžeme hodnotit až za 6-12 měsíců. "Pozor na hodnocení přítelkyně či partnera, který s operací nesouhlasil. Tyto dvě skupiny kritiků vždy najdou na novém nose něco, čím vás mohou ranit," radí zkušený plastický chirurg specializující se na operace nosu doc. MUDr. Jan Válka.

A 2
Tlaková masáž v případě, že osa nosu vybočuje.
B 2
Rotační pohyb u kořene nosu, aby kůže nepřirostla k zbroušené kosti.
C 2
Zvedání špičky nosu, jako prevence tzv. „papouščího zobáku“.
D 2
Tvarování hrotu a křídel nosu.
E 2
Náplasťová fixace při větších otocích hrotu nosu.
F 2
Náplasťová fixace při nutnosti zkracovat délku nosu.

1. První dva dny po operaci dodržujte klidový režim. Nepředklánějte se, nezvedejte nic těžkého, nezvyšujte si krevní tlak silnou kávou či rozčilováním.

2. Pokud budou nutné léky proti bolesti, neužívejte takové, které obsahují kyselinu acetylsalicylovou – Acylpyrin, Aspirin, Alnagon, Superpyrin, Aspro, Godasal. Také není vhodný Brufen, Ibuprofen, Ibalgin, Wobenzym, Flogenzym si můžete vzít nejdříve za dva dny po operaci (není ale nutný). Bez rizika krvácení doporučujeme před i po operaci léky s paracetamolem (Paralen, Panadol, Coldrex a další).

3. Pokud neurčí operatér jinak, je možno již druhý den po operaci večer tamponádu odstranit. Pokud by došlo opět ke krvácení, vytvořte z vaty a masti tampon, který do krvácející nosní dírky znovu zavedete.

4. Po odstranění tamponády je vhodné 4-5x denně vkapávat desinfekční kapky (O-septonex, Nasivin nebo Sanorin). Na noc případně i přes den vtírat desinfekční mast O-septonex unq, O-framykoin unq do nosních dírek, případně na zevní šité rány. Vnitřní stehy by měly spontánně do 10-12 dnů vypadnout. Nosní dírky je možné opatrně čistit štětičkou.

5. Kontrolujte si směřování sádrové dlažky, tkanice by měla být stále utažena, pokud se náplasti uvolní, je možné je přelepit. Sádru nesundávejte dříve, než určí operatér!

6. Opatrně smrkat můžete začít čtvrtý den od operace. Nevelká příměs krve může být přítomna.

Reklama

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.

Reklama

Také by vás mohlo zajímat...