Jak se efektivně zbavit pigmentových skvrn?

Autor:

Především v období po létě trápí mnoho lidí nehezké pigmentové skvrny, které se nejčastěji objevují v dekoltu na obličeji nebo na hřbetu rukou. Všude, kde jsou lidé vystavení přímému sluníčku, které může spouštět hyperpigmentaci. Kromě slunečního záření je má často na svědomí genetika nebo hormonální vlivy, například užívání antikoncepce nebo těhotenství.

Příčiny vzniku pigmentových skvrn

"Pigmentové skvrny vznikají nahromaděním hnědého pigmentu kůže melaninu v různých vrstvách kůže. Ty nastanou, pokud není citlivá pokožka během léta či jara dostatečně chráněná kosmetikou s UV faktorem. Pokud víte, že jste k pigmentovým skvrnám náchylní, tak je důležité chránit se minimálně SPF 50. Paradoxně pigmentové skvrny trápí často lidi s tmavším tónem pleti, kteří používají nižší SPF ochranu," říká MUDr. Lucia Mansfeldová.

Kromě sluníčka či hormonálních změn mohou skvrny způsobit i éterické silice obsažené v parfémech, které pak zanechají pigmentaci po stranách krku. Nežádoucí pigmentace může vznikat i jako reakce na různé léky.

odstranění pigmentových skvrn pomocí chemického peelingu, fotky před a po ošetření chemickým peelingem
Korekce hyperpigmentace po létě. Pigmentové skvrny jsou odstraněné pomocí chemického peelingu. Fotky před a po ošetření chemickým peelingem. (foto: soukromý archiv lékařky)

"Bělící" kosmetika na pigmentové skvrny

Pokud skvrny nejsou příliš výrazné a nejsou tak uloženy hlouběji v kůži, stačí používat vhodnou dermokosmetiku s bělícím účinkem, která naruší tvorbu pigmentu.

Kromě pleťových krémů jsou praktické i depigmentační produkty jako je odličovací voda či séra. K dostání jsou i speciální pera, kterými lze přesně zacílit na místa, která jsou potřeba šetrně zesvětlit.

Výborné jsou přípravky s obsahem ovocných kyselin neboli AHA kyselin. S domácím bělením mějte ale trpělivost, výsledky se často dostaví až za několik týdnů.

Nebojte se chemického peelingu

"Máte-li skvrny již výraznější, je dobré zajít k odborníkům, kteří po dermatologickém vyšetření mohou nerizikové pigmentace jako jsou solární lentiga, melasma, či pozánětlivé hyperpigmentace účinně odstranit chemickým peelingem s kyselinou glykolovou. Chemický peeling pomůže sjednotit barvu pokožky i texturu pleti. Je vhodný i k redukci drobných vrásek. Ideální dobou na chemický peeling je právě po skončení léta,“ říká MUDr. Lucia Mansfeldová z Perfect Clinic Dermatology.

Dobrou a účinnou metodou je i laser, který šetrně sjednotí tón pleti. Ideální je především pak vysoce účinný laser GentleLase. Důležité je si také pamatovat, že po odstranění pigmentových skvrn se musí dodržovat důsledná fotoprotekce vysokým faktorem, i když již není letní počasí.

Více na www.perfectclinic.cz

Publikováno: 21.10.2019

Chemický peeling - Novinky

Jak se efektivně zbavit pigmentových skvrn?

Perfect Clinic - centrum estetické medicíny

Především v období po létě trápí mnoho lidí nehezké pigmentové skvrny, které se nejčastěji objevují v dekoltu na obličeji nebo...

Diskuze k tématu

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní