Omlazení pokožky chemickým peelingem

Autor:

Chemický peeling je metoda používaná v lékařské kosmetice za účelem dosažení výsledného celkového zlepšení vzhledu pleti. Lékařský peeling umožňuje  získání nového, omlazeného vzhledu pokožky a výrazné potlačení zánětlivých projevů akné. Z výhod peelingu tedy těží jak pleť zralá, pigmentovaná a vrásčitá, tak pleť mastná a trudovitá.

Pokud jde o systém omlazování u zralé pleti, umíme vlivem chemického  peelingu aplikovaného lékařem  docílit celkového projasnění pleti, sjednocení barevného tónu pleti, zmírnění  drobných vrásek, výrazně zvýšit hydrataci a pružnost pleti, která s věkem slábne. Systém omlazení chemickým peelingem využíváme pro tyto lokality: obličej, dekolt a hřbety rukou.

Naopak u  mladé, mastné pleti se sklonem k akné dosáhneme zmírnění zánětlivých projevů akné, zmenšení  velikosti pórů a drobných jizev vzniklých po akné.

Tyto  výsledné  efekty jsou  patrny  již krátce po zákroku, obvykle za několik dní.   Pokud  lékař aplikuje chemický peeling na dlouhodobější  a pravidelné bázi, dochází dále k odstranění  větších nepěkných pigmentací a k  viditelnému vyhlazení jemných vrásek okolo očí, nad horním rtem apod.

V čem spočívá ošetření chemickým  peelingem? Jde o proceduru, která trvá asi 20 minut a provádí se v ordinaci dermatologa. Jako vždy je lepší volit dermatologa zkušeného, který se pokud možno specializuje v oboru estetické dermatologie.  Během chemického  peelingu se aplikuje na kůži roztok způsobující  rozvolnění vazeb mezi jednotlivými buňkami vrchních vrstev kůže, které umožní rychlejší  slupování odumřelých buněk, díky čemuž dochází k intenzívnější a rychlejší obnově vrchní vrstvy pokožky a co je pro zralou pleť podstatné - dochází k mohutné hydrataci kůže i ve vrstvách, kam krémy už nepronikají  a ke stimulaci tolik žádané novotvorby  kolagenních vláken, která  jsou zodpovědná za pružnost kůže.

Chemický peeling prováděný lékařem se liší od běžných úkonů, nazývaných rovněž peelingem, jaké poskytuje kosmetička a to především  díky intenzitě a druhu použitých  slupovacích  roztoků a tudíž u lékaře dosáhneme  jiného, výraznějšího efektu. Lékař pracuje s vysoce účinnými roztoky, z nichž nejfrekventovanější v použití jsou ovocné kyseliny (AHA), nicméně výzkum a vývoj jde stále kupředu, takže byla v  poslední době vyvinuta  nová sloučenina na jiné bázi, která je obsažena v nejmodernějších přípravcích.

Po ošetření dané lokality, ať je to obličej, záda nebo hřbety rukou dochází ihned k zarůžovění, které postupně mizí a  v následujících dnech k drobnému, někdy dobře viditelnému olupování pokožky. Od  stupně intenzity a druhu aplikačního roztoku  se odvíjí i stupeň reakce, tedy zarůžovění, intenzita olupování a pak i výsledný efekt. Procedura je nebolestivá, pouze v ordinaci a chvilku po jejím opuštění cítí klient mírnou palčivost nebo teplo v ošetřené oblasti.  Obecně platí pravidlo, že čím silnější peeling, tím nápadnější  je olupování.  Podle stupně olupování pacient volí mezi  pokračováním v normálním  společenském a pracovním uplatnění, nebo (po silném peelingu)  uchýlením  se do klidu domova na 1 - 3 dny.  Ošetření  se opakuje v rozmezí  zhruba 4 týdnů po dobu několika měsíců, následně stačí udržovací kúry v delším časovém rozestupu. Další pravidlo zmiňuje posečkat s aktivním peelingem v období silného slunečního svitu, před letní dovolenou, těsně před jarním pobytem na horách, ale jako u každého pravidla, i zde platí výjimky, kdy lze peeling provádět i v letním období. Vždy je nutné počítat s nezbytnou vysokou sluneční ochranou (vysoký SPF) kvalitními krémy před ozářením přímými (na zahradě, na pláži) i nepřímými slunečními paprsky (při chůzi po ulici apod.). V takovém případě však vždy odkazuji na pohovor s lékařem, protože jen ošetřující lékař, který zná stav vaší pokožky, může vybrat vhodný a účinný krém s vysokým ochranným faktorem chránícím před UVB a IVA paprsky. Při pohovoru s lékařem - ještě před ošetřením - je rovněž dobré vyjádřit své představy. Lékař pak navrhne takový druh a stupeň ošetření, jaký je pro klienta nejvhodnější.

Autor MUDr Jana Eftimovská, specializace v oboru estetická a korektivní dermatologie, OG Group Medical Centre:  www.oggroup.cz

Aktualizováno: 27.4.2009

Chemický peeling - Novinky

Související recenze a zkušenosti

Maruska 26.9.2017
Spokojený/á

Včera jsem podstoupila ošetření v Amaryllis ošetření. Šla jsem tam s cílem zlepšit stav pleti, přeci jenom třicítka na krku :D a také mě poslední dobou trápí trošku pigmentace v obličeji - začínají se mi víc dělat a teď ... Více 

2 Likes   2 Komentářů  
Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní