Kapsulární kontraktura se nevyhýbá ani celebritám

Autor:

Jedná se o specifické riziko při vkládání prsních implantátů. Prsní implantáty jsou pro tělo cizím materiálem a podle toho na něj může reagovat. Buď ho vypudí ven, nebo ho přijme a v těle vytvoří tzv. vazivové pouzdro, které je tvořeno krevními cévami, fibroblasty a kolagenem.

Patrik Paulis Paula

„Tělo každého pacienta je velmi individuální a proto je nezbytné klientky informovat o všech možných rizicích spojených s vložením prsních implantátů. Mezi velmi diskutabilní pak patří právě kapsulární kontraktura, která může v prsu vzniknou i po několika měsících či letech od umístění implantátů.“ říká MUDr. Patrik Paulis.

Tvorba vazivového pouzdra kolem implantátu je přirozenou reakcí těla, tzn. vytváří se nezávisle na povrchu implantátu nebo na materiálu, kterým je implantát vyplněn. V ideálním případě zůstává vazivové pouzdro tenké, elastické a v podstatě neviditelné. Někdy se však stane, že se pouzdro zajizví a ztuhne. Díky tomu pak dochází ke stlačení implantátu a jeho deformaci. V případě velmi silného zatuhnutí pouzdra dochází k bolestivosti prsou a jejich viditelné deformaci. Dle vědeckých studií se však přibližně 60% všech kapsulárních kontraktur objeví v prvních měsících od umístění implantátů. 

Na vytvoření vazivového pouzdra má vliv umístění implantátu a také zkušenosti chirurga, díky nimž dokáže předejít nejedné komplikaci, včetně již zmiňované kapsulární kontraktury. Při umístění implantátu pod sval nebo částečně pod sval, se toto riziko znatelně snižuje. Také vytvoření dostatečně velké kapsy pro umístění implantátu již během operace předchází následnému zapouzdření implantátu.

„Podle posledních poznatků moderní medicíny lze při použití implantátů s texturovaným nebo mikro-texturovaným povrchem ještě více snížit riziko kapsulce. Nezbytnou prevencí je také nošení kompresivní podprsenky po zákroku, které podporuje správné usazení implantátů v prsní tkáni, stejně tak nezbytné dodržování klidového režimu 6-8 týdnů po zákroku a preventivní užívání antibiotik týden po zákroku.“ dodává MUDr. Patrik Paulis.

Komplikace po zvětšení prsou v podobě kapsulární kontraktury se nevyhýbá ani slavný osobnostem. Například Paula Wild musela také nedávno podstoupit re-operaci implantátů. Paula podstoupila operaci zvětšení prsou před mnoha lety, ale před několika týdny u ní došlo ke kapsulární kontraktuře, včetně posunutí a prasknutí implantátů. Musela tedy vyhledat pomoc u známého odborníka.

„Při výběru plastického chirurga pro mě byl důležitý osobní přístup a vzájemné sympatie, ale samozřejmě i zkušenosti, takže doktor Patrik Paulis byl jednoznačnou volbou,“ usmívá se herečka.

Pro Paulu bylo velmi důležité, aby jizva po operaci nebyla vidět, a proto po vzájemné konzultaci a domluvě provedl MUDr. Paulis operaci ve spodním okraji bradavky, díky čemuž se stalo Paulino přání skutečností. Nyní si již užívá nezbytného klidového režimu po operaci bez komplikací a těší se na svou první exhibici s novým poprsím.


Článek byl připraven ve spolupráci s klinikou Medical Institut v Plzni.

 

Publikováno: 16.6.2015

Výměna implantátu - Novinky

Diskuze k tématu

Související recenze a zkušenosti

Spokojený/á     

Jsem 7 týdnů po reoperaci kapsuly,která se vytvořila po 4 měsících po augmentaci s modelací i po dodržení všech pooperačních doporučení.Hojení operační rány proběhlo pomaleji než poprvé,ale bolestivost druhého zákroku by... Více 

1 Like   30 Komentářů  
Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní