Získejte až 25 000 Kč zpět za Váš zákrok

Každý měsíc máte šanci vyhrát.
Uložte si fakturu a zúčastněte se!

Zúčastněte se

Jak pečovat o jizvy po zvětšení prsou

Jak pečovat o jizvy po zvětšení prsou
Klinika nabízí širokou škálu estetických zákroků pomocí špičkové laserové technologie. Zaměřuje se také na cevní chirurgii a léčbu křečových žil. Postará se o vás tým předních odborníků.
Vytvořeno: 19. 11. 2018 · Aktualizováno: 13. 8. 2021

Vše o jizvách po augmentaci a otázky na témata: jaké jsou výhody, nevýhody a případná rizika jednotlivých metod? Ptáme se MUDr. Otakara Lucáka, atestovaného plastického chirurga.

Hojení jizev po augmentaci

Jak dlouho trvá hojení jizev po augmentaci prsů? Je to různé v závislosti na zvoleném operačním řezu?

Aby bylo zaručeno, že se při neopatrném tlaku jizvy po zvětšení prsou neroztrhnou, je potřeba je chránit před poraněním a před nepřiměřeným tlakem po dobu zhruba 10 dní. Bezpečné hojení tedy trvá zhruba tuto dobu. Umístění jizev na délku hojení nemá žádný vliv.

Jak by měla žena správně pečovat o jizvy po augmentaci prsů?

Prvních 6 až 8 týdnů je především nutno být na jizvy velice opatrný z pohledu mechanického poranění. Sprchovat a máčet jizvy je možno zhruba po 10-12 dnech od operace. Zbylé stroupky se nesmí strhávat, nejlépe je nechat odloučit samovolně. Všeobecně platí, že čerstvé jizvy se nesmí opálit z důvodu, aby trvale nezhnědly. Přesným opakem jsou jizvy kolem prsního dvorce, které naopak opalovat doporučujeme. U tohoto umístění jizev kvůli srovnání pigmentace s prsním dvorcem je právě žádoucí, aby se jizva zbarvila a získala pigment a byla tak pak po operaci co nejméně nápadná. Určitě nezbytné jsou tlakové masáže jizev. Ideální je ihned po odstranění stehů zahájit ozařování jizev biostimulačním laserem, nebo jinou formou fototerapie. Urychlí a zkvalitní se celý proces hojení.

Péče o jizvy po augmentaci

Čím mazat jizvy po zvětšení prsou a jak často?

Jizvy není třeba nějak speciálně krémovat a ani není nutné kupovat a používat drahé speciální krémy na jizvy. Pokud se vše hojí dobře, pak stačí obyčejný tělový krém, na který je pacientka zvyklá a který běžně používá. Něco jiného je, pokud se jizvy nehojí dobře nebo mají sklon ke hrubnutí. To se pak musí řešit individuálně po poradě s ošetřujícím lékařem.

Od kdy, jak a jak často je vhodné provádět tlakové masáže jizev?

Tlakové masáže jizev považuji za nezbytné. Doporučuji je provádět zhruba po 3-4 týdnech od operace, a to tak dlouho, dokud jizvy zcela nezměknou a nezblednou.

tlakové masáže
Je třeba provádět tlakové masáže

Blednutí jizev po zvětšení prsou

Jak dlouhé bývají jizvy po augmentaci prsů?

V průměru měří jizvy 35 mm. Některé nové typy implantátů díky své konstrukci umožňují použít i menší délku jizvy.

Za jak dlouho jizvy vyblednou? Lze nějak pomoci jejich rychlejšímu zhojení a vyzrání?

K rychlejšímu vyzrání a zblednutí jizev určitě pomůžete zejména tlakovými masážemi. Ty se provádí 10x denně po 30 vteřinách a to tak dlouho, dokud jizvy zcela nezměknou a nevyblednou. Navíc lze ráno a večer použít vmasírovávání masti Contratubex a velice pomáhají biostimulační lasery. Ale pozor, ne ty, které najdete u kosmetiček, ale silné lasery, které mají k dispozici pracoviště plastických chirurgií nebo lékařských laserových center.

Vliv kompresní podprsenky na jizvy

Jak důležitá je správná pooperační (kompresní) podprsenka pro hojení jizev po operaci prsů?

Některá pracoviště fixují prsa po operaci elastickými obvazy a elastické zdravotní podprsenky nasazují pacientkám až zhruba po 10-14 dnech od operace. Jiná pracoviště dávají elastické podprsenky hned na sále. Funkce bandáže prsou po operaci je nezbytná, bez ohledu na to, zda se jedná o obvaz nebo o podprsenku, protože fixuje správné uložení implantátu. Ohledně délky nošeni elastické zdravotní podprsenky se různá pracoviště ve svých doporučeních liší, ale v průměru se dá říci, že se jedná o dobu šesti týdnů od operace.

Možné komplikace při hojení jizev

K jakým komplikacím při hojení jizev po augmentaci nejčastěji dochází a jak se řeší?

Pokud má pacientka sklon k přirozenému hojení a pokud je jizva sešita správně technicky, je použit ověřený nedráždivý šicí materiál a na druhé straně není použit extrémně velký prsní implantát vyvolávající extrémní tah na jizvu, pak jsou komplikace s hojením jizev po augmentaci prsou naprosto výjimečné.

Může si pacientka po augmentaci prsů špatnou péčí o jizvy ovlivnit jejich výsledný vzhled? Jak, čím by si mohla nejvíce uškodit?

Hojení a schopnost regenerace je individuální schopnost každého organismu, tudíž každý to máme s hojením trochu rozdílné a nelze předem určit výsledek. Samozřejmě, že při správném domácím ošetřování a dodržování léčebných postupů určených operatérem je největší pravděpodobnost dobrého hojení. Nejvíce si může pacientka uškodit zejména brzkou a nadměrnou fyzickou aktivitou a špatnou hygienou operované oblasti.

jizvy
Ke komplikacím spojených s hojením jizev dochází jen výjimečně

V případě korektivní reoperace nebo pokud se prsa ještě zvětšují druhou operací, dělá se řez vždy do stejné jizvy? Pokud ano, ovlivňuje „druhé" říznutí délku hojení, případně velikost výsledné jizvy?

Ano, řez se provádí ve stejné jizvě, není důvodu dělat další jizvu na jiném místě. Vzhled jizvy se tímto nijak nezhorší, spíše naopak, lze jizvu zlepšit tím, že tentokrát bude pacientka ještě lépe o jizvu pečovat, např. bude docházet v pravý čas na laserovou biostimulaci, nebo jinou formu fototerapie, která je v hojení jizev nezastupitelná.

Jak se řeší jizva, která se nechce hojit, případně je vystouplá, nehezká? Jak se tyto případy řeší? Jaké jsou možnosti ke zlepšení stavu jizev?

Možností je několik, záleží na diagnostice jizvy, zda je skutečně jen plastická - hypertrofická, nebo již keloidní. Opět platí pravidlo, čím dříve se začne jizva ošetřovat, tím lepší výsledky. Pokud je jizva kolorizovaná (pigmentovaná, nebo začervenalá) použije se příslušný typ laseru k jejímu odbarvení, ale již samotné použití laserové technologie zlepší vzhled jizvy, dále lze také použít radiofrekvenční technologii. Pokud je jizva hyperplastická (vystouplá) aplikují se do jizvy kortikoidní injekce, používají se kompresní silikonové náplasti v kombinaci s fototerapií.

Reklama

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.