Liposukce, abdominoplastika nebo obojí?

Liposukce, abdominoplastika nebo obojí?
Významný český plastický chirurg. Absolvoval řadu stáží v zahraničí. Provádí široké spektrum zákroků z oblasti plastické chirurgie, mezi ně patří například zvětšení prsou, liposukce nebo facelift.
Vytvořeno: 20. 9. 2009 · Aktualizováno: 6. 9. 2021

Chirurgických zákroků a ošetření, kterými lze zlepšit vzhled bříška, je celá řada. Podle jakých kritérií se však rozhodnout, zda bude postačovat liposukce, miniabdominoplastika nebo bude nutná radikální operace či kombinace více metod?

Každý klient má jiný problém, ale i jiný typ kůže a velikost tukových a podkožních nadbytků.  Komu a jaký výkon estetický chirurg doporučí, záleží především na individuálním posouzení jednotlivého případu. Základními výkony, které se na břichu provádí je liposukce, kompletní abdominoplastika, miniabdominoplastika a kombinace těchto zákroků.

Kdy postačí liposukce?

Jedním z nejčastějších výkonů je liposukce, při které je odstraněna nahromaděná podkožní tkáň břišní stěny. Pro dobrý estetický výsledek liposukce je důležité, aby byla kůže ještě dostatečně elastická a nebyla v nadbytku. V současnosti existuje řada technik liposukce, počínaje klasickým mechanickým odsátím tuku kanylou až po jeden z nejnovějších postupů, jakým je ultrazvuková liposukce.  Pojem ultrazvuková liposukce bývá zaměňován s tzv. ultrazvukovou lipolýzou, která spočívá v neinvazivním přejíždění sondou po postižených oblastech. Na rozdíl od té je ultrazvuková liposukce invazivní metodou, kde se k rozbíjení tukových buněk v podkoží využívá i ultrazvukových vln, které rozpouštějí tukové buňky. Výhoda tohoto typu zákroku spočívá v šetrnějším a rovnoměrnějším ošetření, což napomáhá stažení kůže po zákroku, snižuje riziko vzniku nerovností a zkracuje dobu rekonvalescence.

abdominoplastika
Liposukce je jedním z nejčastějších zákroků

Jaký typ liposukce lékař zvolí, záleží na řadě faktorů, především na typu kůže, její volnosti, rozsahu tukových nadbytků a přesné lokalitě. Klient by měl věnovat maximální péči výběru kliniky, kde si nechá zákrok provést. Upřednostnit by měl zařízení, které využívá všechny typy liposukcí, ať je to klasická technika, vibrační nebo ultrazvuková liposukce. Samotný zákrok není pro klienta výrazně zatěžující a efekt u indikovaných pacientů je výborný.

Když je třeba něco víc

Liposukce se obvykle provádí tam, kde nejsou kožní nadbytky. V některých případech je vhodné ji  zkombinovat s radikálnějším výkonem, tzv. miniabdominoplastikou. Často se tato kombinace uplatňuje při nadbytku kůže v podbřišku, přičemž v oblasti nad pupkem není kůže volná, ale jen zvýšené množství tukové tkáně. V oblasti podbřišku se pak provádí miniabdominoplastika, při níž je odstraněn kožní nadbytek. Miniabdominoplastiku lze také provádět jako samostatný zákrok.

Při kožními podkožním nadbytku nebo rozestupu přímých břišních svalů je třeba přistoupit k radikálnějšímu výkonu – abdominoplastice. Tyto zákroky bývají indikovány jak u žen, tak i mužů. V případě, že žena plánuje těhotenství do dvou let, je vhodné operaci odložit až po porodu.  Prodělané těhotenství je také nejčastější příčinou, proč ženy abdominoplastiku podstupují. Svůj podíl hraje také kvalita tkání, výrazné změny hmotnosti i další faktory.

Při tomto zákroku se provádí plastika břišní stěny, kdy je odstraněna nejen podkožní část, ale i nadbytek kůže z podbřišku a  oblasti nad pupkem. Řez se vede v podbřišku a okolo pupku, ten se obřízne, kůže se stáhne dolů, přebytek odstraní a pupek se vyšije do správné polohy.  V případě rozestupu povoleného břišního svalstva, je během operace provedeno jeho sešití k sobě. I abdominoplastika může být spojena s liposukcí, při které se odsají tuková ložiska v přilehlých oblastech.

Samostatná operace pupku se provádí spíše výjimečně, příčinou je obvykle pupeční kýla. Pokud jsou okolní tkáně v pořádku, není třeba provádět žádné jiné úpravy. Operace pupeční kýly se vede z drobného řezu okolo pupku, ošetří se pupeční kýla a pupek se  zafixuje ke spodině.

liposukce
Během miniabdominoplastiky je odstraněn kožní nadbytek

Nové trendy?

Ačkoliv v břišních operacích si estetická chirurgie uchovává spíše konzervativní charakter, stále více na oblibě získávají kombinace  různých technik.  Obvykle se jedná o operaci břišní stěny ve spojení s některým z typů liposukce. Tyto kombinace zákroků mají velmi příznivý efekt, přičemž nepřinášejí výrazně vyšší rizika než běžné zákroky. Předoperační příprava se odvíjí podle plánovaného rozsahu operace a celkového zdravotního stavu klienta. Je však třeba se vyvarovat kombinací různých výkonů estetické chirurgie, například provádět abdominoplastiku a současně zvětšovat poprsí. Tyto kombinace jsou pro klientky příliš zatěžující a přináší zbytečná rizika.  Abdominoplastiku je vhodné kombinovat maximálně s liposukcí ve stejné oblasti.

Aby bylo vaše bříško skutečně hezké, je důležité věnovat pozornost výběru pracoviště, zjistit si technické možnosti zařízení a samozřejmě získat reference na operatéra. Po každé operaci břicha je třeba dodržovat po určitou dobu doporučený pooperační režim, nosit elastické prádlo a zachovávat fyzické šetření. Jen tak bude vaše bříško krásné.

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.

Také by vás mohlo zajímat...