Získejte až 25 000 Kč zpět za Váš zákrok

Každý měsíc máte šanci vyhrát.
Uložte si fakturu a zúčastněte se!

Zúčastněte se

Liposukce u mužů: Vyřeší problém s „pivním břichem"?

Liposukce u mužů: Vyřeší problém s „pivním břichem"?
2 adresy v Praha (kraj), Ústecký kraj...
Specializuje se na plastické operace prsou, obličeje i břicha. Zabývá se také rekonstrukční chirurgií. Neustále se vzdělává ve svém oboru a přednáší na kongresech.
Vytvořeno: 23. 5. 2019 · Aktualizováno: 23. 5. 2022

Jak často podstupují muži liposukci? Z jakých partií si muži nechávají nejčastěji odsát tuk? Je rozložení tuku stejné u mužů i žen? A pomůže liposukce s odstraněním tzv. „pivního břicha"? Vše o liposukci mužů v článku.

Jaký je rozdíl rozložení tuku u mužů a u žen

Rozložení tuku je u mužů a žen jiné. U žen převažuje tzv. gynoidní typ, u kterého se tuk ukládá především v oblasti hýždí a stehen. U mužů převažuje tzv. androidní typ ukládání tuku, u kterého se tuk ukládá nejenom na trupu, ale především do dutiny břišní.

Muži mají navíc tuk prostoupený vazivem ve vyšší míře než ženy, proto je liposukce u mužů obtížnější – použití laserové liposukce nebo ultrazvuké asistované liposukce je zde velkou výhodou.

Liposukce u mužů: Partie vhodné pro ošetření

V poslední době je liposukce muži velmi vyhledávaným zákrokem. Nejčastěji řeší tyto partie:

  • prsa - pokud většinu objemu zvětšeného prsu tvoří tuk, lze problém vyřešit liposukcí, v případě, že došlo ke zvětšení prsu na základě zvětšené prsní žlázy, pak se jedná o gynekomastii a ta se často řeší chirurgickou metodou
  • boky
  • břicho
  • šíje - odstranění tzv. „býčí šíje", liposukce tento problém dokáže velmi kvalitně řešit a není to jen problém mužů, i ženy tento zákrok podstupují
Fotolia 261553143 Subscription Monthly M
Liposukce u mužů je obtížnější. Mají tuk jinak rozložený a navíc více prostoupený vazivem. (ilustrační foto)

Lze liposukcí odstranit tzv. „pivní břicho - pivní mozol"?

Bohužel, v tomto případě se jedná otuk uložený v dutině břišní a liposukce pivní břicho řešit nedokáže. My můžeme pracovat pouze s podkožním tukem.

Odsátí tuku na více místech najednou

Kombinace odsátí tuku více partií najednou se řeší zákrokem v celkové anestezii, ale pro co nejlepší výsledek je vhodnější podstoupit liposukcí daných partií odděleně v lokální anestezii. 

Výhodou je, že klient s plastickým chirurgem během zákroku spolupracuje, polohuje se podle potřeby chirurga, což v celkové anestezii není možné. Sice se tím prodlouží doba rekonvalescence, ale výsledky budou výraznější.

Kolik tuku je možné odstát z břicha u mužů

Je to velice individuální, zásadním ukazatelem je hmotnost klienta. Obecně, hmotnost odsátého tuku nesmí překročit 5 % váhy klienta. Ne vždy je ale možné odsát takové množství tuku při jednom sezení.

Tvarování six packs („pekáče buchet") pomocí liposukce břicha

Jsou metody, např. ultrazvuková nebo laserová liposukce, pomoci kterých lze „pekáč buchet“ (six packs) do určité míry vytvarovat.

Pokud ale vím, v ČR se to nedělá, protože pokus o takovou konturaci nemusí skončit dobře, následkem jizvení se totiž může stát, že z původně hezkých rýh se stanou nevzhledné vpadliny.

Pokud se tedy budeme bavit prakticky, tak lze to pouze v případě, že klient poctivě cvičí a „pekáč buchet“ má vytvarovaný pod vrstvou tuku, kterou se mu bohužel ani cvičením vyřešit nepodařilo. V takovém případě liposukce pomůže, tuk jí odstraníme a vyrýsované svaly na břiše pak vyniknou.

Jaký muž je vhodným kandidátem pro liposukci

Za dolní hranici je většinou považováno dosažení 18 let věku, horní hranice definována není, ale záleží na celkovém zdravotním stavu klienta a také na stavu kůže (jak je či není elastická).

Vhodný kandidát je muž, který chce pouze redukovat tuk, který se mu nepodařilo vycvičit. Tedy aktivní, starající se o sebe, dodržující zdravý životní styl.

Liposukce se v žádném případě nesmí brát jako metoda hubnutí.

Kontraindikace odsátí tuku u mužů

Zde je to právě: 

  • obezita (BMI nad 30)
  • závažné kardiovaskulární poruchy
  • poruchy srážlivosti a jiné

Vždy jde o posouzení individuálního zdravotního stavu jednotlivce.

liposukce mužů
Fotky před a po liposukci boků. Muži liposukcí nejčastěji řeší prsa, břicho a boky. (foto: soukromý archiv kliniky)

Průběh liposukce u mužů

Liposukce u mužů probíhá úplně stejným způsobem jako u žen. Ale tuk u mužů je více prostoupený vazivem, než u žen a liposukce tak může být obtížnější. V těchto případech liposukce asistovaná laserem či ultrazvukem je velkou výhodou.

Je vždy dobré odsávanou oblast oholit, aby se chloupky při průniku a pohybu liposukční kanyly nedostaly hluboko do podkoží. Mohly by tam způsobit zánět, nebo infekci.

Obecně lze říct, že se jedná o bezbolestný, resp. málo bolestivý zákrok. Liposukci jedné oblasti provádíme většinou v lokální anestezii, dvě a více oblastí v anestezii celkové. Jsou však partie, kde liposukci většinou provádíme pouze v celkové anestezii, např. oblast prsou, kde nelze vždy lokální anestezií ošetřovanou oblast dostatečně umrtvit tak, aby zákrok probíhal pro klienta komfortně.

Pokyny v rámci rekonvalescence po liposukci jsou pro všechny stejné. V péči po operaci jsou muži stejně důslední jako ženy. I v případě mužů je kompresní prádlo nedílnou součástí pooperační péče. Bez kompresivního prádla výsledek nemusí být po liposukci dobrý. 

I u mužů je vhodné, aby se na 4 týdny vzdali sportu a všech náročnějších aktivit. Zbytečně by si prodlužovali dobu rekonvalescence.

Výsledek liposukce u mužů

Muži mají, oproti ženám, obecně pevnější kůži a větší podíl vaziva v podkoží. Hůře se jejich tuk odsává, ale za to se kůže po výkonu lépe vypne a výsledek je patrný mnohem dřív.

Odstranění převislé kůže u mužů

Muži se o sebe starají čím dál více. Po výrazném zhubnutí jim zbyde převislá kůže, která nekoresponduje s vypracovaným tělem. I oni tedy vyhledávají plastiku břicha (abdominoplastiku, miniabdominoplastku), která řeší právě břišní převis. Mnohdy spojí zákrok i s redukcí prsou (odstranění gynekomastie) či odstranění valů paží nebo stehen.

liposukce břicha
Zbavte se nechtěného tuku i převislé kůže

Liposukce u mužů a využití odsátého tuku pro omlazení

Záleží to na zvolené liposukční metodě, zda tuk bude možné pro lipotransfer použít. Např. laserová liposukce tuk rozpustí, není ho tedy možné dále použít, oproti tomu např. při liposukci asistované vodním paprskem to možné je.

Obecně ale tuk lze transplantovat, po jeho zpracování, do jiných partií. U mužů to nebývá tak častý zákrok. I když je pravda, že se někdy setkáváme s klienty, kteří by chtěli podstoupit zvětšení hýždí vlastním tukem.

Reklama

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.