Získejte až 25 000 Kč zpět za Váš zákrok

Každý měsíc máte šanci vyhrát.
Uložte si fakturu a zúčastněte se!

Zúčastněte se

Hallux valgus

  • Celková anestezie
  • 1 den
  • Délka zákroku 1–3 hodiny
  • Více než 10 dní klidového režimu
  • Okamžitý efekt
  • Trvalé výsledky

Co je to hallux valgus

Hallux valgus je nejčastější deformitou přední části chodidla. Jako hallux valgus se označuje vbočené postavení palce u nohy, které je ve většině případů způsobené deformitou tzv. příčně plochých nohou, kdy dojde k vybočení první nártní kosti a chodidlo se rozšíří. Nejedná se pouze o estetickou vadu, řada pacientů pociťuje bolest na bříškách pod prsty, některá místa jsou velmi citlivá a noha se nevejde do úzkých bot. Může dojít k opotřebení kloubu (artróze), pokud neproběhne včasná korekce deformity. Neoperativní léčba může zmírnit příznaky, ale nekoriguje deformitu palce. Pokud bolest palce či jiných částí přetrvává, je indikována operace. Správná operace musí být vybrána z široké škály dostupných technik odborným lékařem.

Operace vbočeného palce

Co je operace Hallux valgus?

Po operaci budete nosit speciální obuv

Na výběr je mnoho různých operačních metod, při nichž zůstane zachován kloub. Při operaci dojde k rozdělení první nártní kosti a pomocí drátu nebo malého šroubu a destiček se kost vrátí do správné pozice, čímž se prst vyrovná a chodidlo se zúží. 

Operace vbočeného palce se může provádět v narkóze nebo také jen při lokální anestezii chodidla. Došlapovat a chodit pacient může hned po operaci, nicméně je nutné po dobu zhruba čtyř týdnů nosit speciální obuv, která operované oblasti ulevuje.

Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na operaci vbočeného palce?

Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na operaci Hallux valgus?

Nejprve je třeba podstoupit vyšetření

Boční odchylka palce je zřejmá, když pacient stojí bosý. Úhel větší než 15° již neodpovídá normě. Hallux valgus způsobuje bolest a puchýře, výčnělek je citlivý na tlak a tak je velmi bolestivé nosit boty. Valgusová odchylka palce navíc často vede k nedostatku místa pro ostatní prsty. 

Noha musí být vyšetřena, aby se vyloučily doprovodné deformity. Vyšetření periferní vaskulární perfuze a motorických a senzorických funkcí je před zákrokem nutností.

Bibliografie

NCBI, The Treatment of Hallux Valgus [online]. Dostupné na:https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3528062/ [Datum: 11. ledna 2021].

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."