Vystudovala českou filologii pro editory. Věnuje se psaní článků o plastické chirurgii a estetické medicíně. Zajímá se o nové trendy nejen v těchto oblastech.
Vytvořeno: 4. 2. 2021 · Aktualizováno: 14. 5. 2021

Navigace

 • Úvod
 • Operace vbočeného palce
 • Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na operaci vbočeného palce?
 • Jak si vybrat vhodného lékaře?
 • Jak probíhá první schůzka s lékařem?
 • Jak se připravit na zákrok?
 • Jak se provádí operace vbočeného palce?
 • Výhody zákroku
 • Jak probíhá zotavení po operaci vbočeného palce?
 • Doba rekonvalescence
 • Výsledky operace vbočeného palce
 • Komplikace nebo možné vedlejší účinky
 • Časté otázky
 • Bibliografie

Úvod

Hallux valgus je nejčastější deformitou přední části chodidla. Jako hallux valgus se označuje vbočené postavení palce u nohy, které je ve většině případů způsobené deformitou tzv. příčně plochých nohou, kdy dojde k vybočení první nártní kosti a chodidlo se rozšíří. Nejedná se pouze o estetickou vadu, řada pacientů pociťuje bolest na bříškách pod prsty, některá místa jsou velmi citlivá a noha se nevejde do úzkých bot. Může dojít k opotřebení kloubu (artróze), pokud neproběhne včasná korekce deformity. Neoperativní léčba může zmírnit příznaky, ale nekoriguje deformitu palce. Pokud bolest palce či jiných částí přetrvává, je indikována operace. Správná operace musí být vybrána z široké škály dostupných technik odborným lékařem.

Co je operace Hallux valgus?

Po operaci budete nosit speciální obuv

Operace vbočeného palce

Na výběr je mnoho různých operačních metod, při nichž zůstane zachován kloub. Při operaci dojde k rozdělení první nártní kosti a pomocí drátu nebo malého šroubu a destiček se kost vrátí do správné pozice, čímž se prst vyrovná a chodidlo se zúží. 

Operace vbočeného palce se může provádět v narkóze nebo také jen při lokální anestezii chodidla. Došlapovat a chodit pacient může hned po operaci, nicméně je nutné po dobu zhruba čtyř týdnů nosit speciální obuv, která operované oblasti ulevuje.

Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na operaci Hallux valgus?

Nejprve je třeba podstoupit vyšetření

Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na operaci vbočeného palce?

Boční odchylka palce je zřejmá, když pacient stojí bosý. Úhel větší než 15° již neodpovídá normě. Hallux valgus způsobuje bolest a puchýře, výčnělek je citlivý na tlak a tak je velmi bolestivé nosit boty. Valgusová odchylka palce navíc často vede k nedostatku místa pro ostatní prsty. 

Noha musí být vyšetřena, aby se vyloučily doprovodné deformity. Vyšetření periferní vaskulární perfuze a motorických a senzorických funkcí je před zákrokem nutností.

Jak si vybrat vhodného lékaře?

Vybírejte si mezi zkušenými odborníky

Jak si vybrat vhodného lékaře?

Portál Estheticon nabízí mnoho zkušených chirurgů, kteří operaci vbočeného palce provádí. Vybrat lékaře lze dle zkušeností s tímto zákrokem. Na stránkách Estheticon si můžete prohlédnout fotografie před a po zákroku od předchozích pacientů. S Vámi vybraným lékařem je vždy nutné zákrok konzultovat a probrat veškeré detaily zákroku.

Jak probíhá první schůzka s lékařem?

Vstupní konzultace s lékařem

Jak probíhá první schůzka s lékařem?

Konzultace je příležitostí k podrobné diskusi s chirurgem, abyste měli o operaci jasno a chirurg má možnost posoudit, zda je pro Vás operace vhodná a jakým způsobem je nejvhodnější operaci provést. Lékař by měl také zjistit, zda je deformita pružná a lze ji korigovat manipulací, a zda je pohyb kloubu omezen bolestí, která by poukazovala na osteoartritidu. S lékařem vždy otevřeně mluvte o Vašem očekávání a nezapomeňte zmínit veškeré Vaše zdravotní problémy, které by mohly operaci ovlivnit.

Lékař vám také může navrhnout další alternativy. Na trhu je k dostání například korektor hallux valgus, který udrží palec v přirozené poloze, nebo korekční noční dynamická dlaha či bandáž palce.

Jak se připravit na zákrok?

Příprava na zákrok

Jak se připravit na zákrok?

Před zákrokem je potřeba rentgenový snímek nohy pod zatížením. Pouze za podmínek zatížení lze přesně určit úhel mezi prvním a druhým metatarzem a pomáhá znázornit deformity prstů a nestabilitu sousedních kloubů.

Měly by být také zkontrolovány jakékoli příznaky osteoartrózy.

Jak se provádí operace Hallux valgus?

Operace vbočeného palce

Jak se provádí operace vbočeného palce?

Aby se chirurg dokázal vyrovnat se všemi variantami vbočeného palce (hallux valgus), potřebuje zvládnout zhruba čtyři chirurgické postupy. Existují různé způsoby chirurgické korekce deformity. Ukázalo se, že některé techniky operací jsou více efektivní než ostatní. Drtivá většina metod upravuje palec na noze řezáním jedné nebo dvou kostí. Na vnitřní straně chodidla je vytvořen zářez dlouhý asi 10 cm. Tímto způsobem se uvolňují tkáně na vnější straně špičky a část výběžku je odstraněna. To je upevněno dvěma šrouby. Přebytečná zbývající kost se poté oseká. Měkké tkáně na vnitřní straně kloubu jsou opraveny a utaženy. 

Často je nutné provést akinskou osteotomii, což je klínovitý řez v prstové kosti umožňující další korekci prstu. To je obvykle zajištěno malou sponkou. Kůže se poté uzavře vstřebatelným stehem a aplikují se obvazy.

Výhody zákroku

Operace vám uleví od bolesti

Výhody zákroku

Hlavním důvodem operace je snížení bolesti v noze. Před chirurgickým zákrokem může být pokožka bolavá nebo infikovaná. Noha bude po zákroku méně široká, takže se bude obuv normálně opotřebovávat.

Další výhodou zákroku je zlepšení mobility. Pokud byl bunion omezujícím faktorem mobility, může se po operaci zlepšit.

Jak probíhá zotavení po operaci Hallux valgus?

Zotavení po operaci

Jak probíhá zotavení po operaci vbočeného palce?

Je třeba se vyhnout nadměrné zátěži. Je třeba dbát na to, aby byla zajištěna správná komprese pooperačním obvazem. Steh pro uzavření rány by měl být ponechán na místě po dobu 14 dnů po operaci.

Noha musí být vyvýšena, aby nedošlo k nadměrnému otoku.


Doba rekonvalescence

Rekonvalescence po zákroku

Doba rekonvalescence

Obvaz by měl být ponechán v klidu asi dva týdny po operaci. První dva týdny je nezbytné, abyste při sezení drželi nohu ve výšce nad úrovní srdce. Zatímco zotavení po chirurgickém zákroku trvá asi šest až osm týdnů, úplné zotavení z chirurgického zákroku může trvat v průměru čtyři až šest měsíců. 

První dva týdny po operaci budete nosit chirurgickou botu nebo odlitek, který bude Vaši nohu chránit.

Výsledky operace Hallux valgus

Výsledky operace

Výsledky operace vbočeného palce

Těžké deformity vyžadují operaci. Po korekci vbočeného palce mohou pacienti obvykle nést svou plnou váhu na ošetřenou nohu, pokud nosí rovnou chirurgickou obuv.

Správná chirurgická léčba vede k dobrému nebo velmi dobrému výsledku.

Komplikace nebo možné vedlejší účinky

Po zákroku se mohou objevit komplikace

Komplikace nebo možné vedlejší účinky

Není žádným překvapením, že jakýkoli chirurgický zákrok, včetně operace vbočeného palce, může vést k řadě možných komplikací. Komplikace mohou potenciálně nastat po jakémkoli postupu provedeném jakýmkoli chirurgem. Důrazně se doporučuje být informován o možných rizicích operace. Léčba těchto komplikací začíná pečlivým předoperačním plánováním, aby se zajistilo, že konkrétní zvolený postup je pro pacienta vhodný. Pokud dojde ke komplikacím, musí být léčba individualizována podle symptomů pacienta. 

Obecná rizika spojená s chirurgickým zákrokem zahrnují infekci, alergickou reakci na jakýkoli podaný lék, jizvy, ztrátu funkce končetiny nebo paralýzu. Mezi další možné komplikace patří recidiva, zhoršení bolesti, poškození nervu, defofmity, ztuhlost, trombóza hlubokých žil a plicní embolie či prodloužené otoky. Ujistěte se, že výhody chirurgického zákroku převažují nad možnými riziky.

Časté otázky

 • Jaké jsou příznaky vbočeného palce? Hlavním příznakem je bolest v samotné oblasti kloubu, která je způsobena dlouhodobým tlakem boty.
 • Jaká je neoperativní léčba vbočeného palce? Obecně platí, že puchýř nevyžaduje žádné jiné ošetření, než měkkou botu se spoustou prostoru pro přední část chodidla. Vždy je vhodné poradit se s lékařem, který posoudí, zda je vhodná alternativní léčba.
 • Jak se vbočený palec vyvíjí? Ženy jsou více náchylnější než muži. Předpokládá se tedy, že úzké boty významně přispívají k rozvoji této deformity.
 • Jak dlouho po chirurgickém zákroku lze obnovit aerobní cvičení? Obecně platí, že noha je imobilizována po dobu 6-8 týdnů po operaci. Chůze a lehká cvičení jsou doporučeny až měsíc po operaci. Po třech měsících lze provozovat většinu aktivit. Vždy je však nutné dbát pokynů Vašeho lékaře.

Bibliografie

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."