Jako hallux valgus se označuje vbočené postavení palce u nohy, které je ve většině případů způsobené deformitou tzv. příčně plochých nohou: Dojde k vybočení první nártní kosti a chodidlo se rozšíří. Nejde jen o estetickou vadu, pacienti pociťují bolest na bříškách pod prsty, některá místa jsou velmi citlivá a noha se nevejde do úzké obuvi. Pokud neproběhne včasná korekce deformity, může dojít k opotřebení kloubu (artróze).

Na výběr je mnoho různých operačních metod, při nichž zůstane zachován kloub. Při operaci dojde k rozdělení první nártní kosti a pomocí drátu nebo malého šroubu a destiček se kost vrátí do správné pozice, čímž se prst vyrovná a chodidlo se zúží.

Operace vbočeného palce se může provádět v narkóze nebo také jen při lokální anestezii chodidla. Došlapovat a chodit pacient může hned po operaci, nicméně je nutné po dobu zhruba čtyř týdnů nosit speciální obuv, která operované oblasti ulevuje.


Aktualizováno: 19.7.2011

Jste odborníkem pro tento výkon? Staňte se autorem popisu tohoto zákroku! Návštěvníci portálu hledající tento výkon Vás uvidí jako autora textu, odborníka pro tuto oblast. Pacienti se s důvěrou obracejí pro konzultaci spíše na lékaře, které vnímají jako experty právě na problém, který je trápí. Chcete se stát autorem? Kontaktujte nás ještě dnes! Ukázka a podmínky účasti na autorských textech.

Související recenze a zkušenosti

Hallux valgus

100% spokojeno. 27 recenzí pacientů.

Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní