Příčiny akné
Akné patří mezi nejčastější onemocnění kůže. Objevuje se kolem puberty, ale výjimku netvoří ani akné v dospělosti. Nejčastěji se akné vytvoří v tzv. t-zóně: čelo, nos, brada. Příčinou vzniku je hormonální nevyrovnanost - převaha mužského hormonu testosteronu, jehož produkce se v dospělosti zvyšuje u obou pohlaví.

Příčiny akné:
- dědičnost
- hormonální nevyrovnanost (puberta, menstruace, těhotenství)
- nadměrný stres
- zanesené póry (černé tečky)
- bakterie v pórech
- nahromadění odumřelé kůže
- časté nebo chronické užívání některých léků (léky obsahující barbituráty, amfetaminy, lithium)
- užívání anabolických steroidů
- podráždění kůže (chronické drbání)
- roztoč demodex
- skrytá potravinová alergie
Akné většinou kolem 30 vymizí, občas se objeví i kolem 50. Na léčbu akné existuje řada přípravků, které omezí tvorbu mazu. Dobrou volbou je i laser na akné, který urychluje a zlepšuje hojení. Podle příčiny vzniku lékař následně volí léčbu akné. Co pomáhá na akné? O maskách na akné, krémech na akné a dalších možnostech léčby akné se dočtete dále v článku.
Typy akné
- acne comedonica (černé tečky): Nejčastěji se objevuje v pubertě. Problémovými partiemi jsou čelo, nos, tváře. Mírné akné se projevuje i drobnými pupínky, bílými tečkami a papulami. Většinou nezůstávají jizvy. Jak na černé tečky? S černými tečkami si poradí kosmetička, speciální pleťové masky, jemné peelingy a pravidelná péče o pleť.
- acne papulopustulosa: Střední až hluboké akné. Projevuje se zanícenou pokožkou, směsí papul a pustul. Hluboké akné se objevuje nejčastěji na čele, tvářích, občas i na zádech. Na pokožce můžou zůstávat jizvičky a více pigmentových skvrn. Jak na hluboké akné? Dle příčiny hlubokého akné se nasadí antibiotika, hormonální léčba a samozřejmě správná péče o pleť.
- acne conglobata: Těžká forma akné. Pupínky se sdružují a tvoří řadu uzlin a cyst pod kůží. Podkožní akné je bolestivé a existuje velké riziko vzniku jizev a pigmentace po léčbě. Nejčastěji se podkožní akné objevuje na čele, tvářích, krku a zádech. Jak se zbavit podkožního akné? Jednotlivé zanícené uzly nejdou vymáčknout a hojí se dlouho. Podkožní akné se léčí antibiotiky, laserem a protizánětlivými krémy. V každém případe je třeba navštívit dermatologa.
- acne fulminans: Vzácná forma akutního akné na obličeji, tváři a zádech. Kromě podkožního akné je ještě doprovázené zánětem v kloubech a horečkami. Velmi dobře jej znají sportovci, kteří nadměrně užívají steroidy.

Co pomáhá na akné v dospělosti
Akné v dospělosti trápí do určité míry 70-90 % lidí. Léčba může být hormonální, antibiotika na akné, nebo laser na akné.
Často se také objevuje akné v těhotenství. Příčinou jsou hormonální výkyvy. Jak se zbavit akné v těhotenství? Léčba v těhotenství je možná pouze péčí o pleť, léky na akné v těhotenství lze užívat pouze po konzultaci s lékařem. Akné v těhotenství zahojí i teplé zábaly, kurkuma, zubní pasta, aloe vera a pleťové masky z medu.
Kde všude se objevuje akné? Proč se dělá akné na zádech, akné na obličeji, akné na krku, nebo na jiných místech...
Akné na zádech
Póry na zádech bývají větší než na obličeji. Už mírná nadprodukce mazu je ucpává. Příčinou akné na zádech bývá i kouření, sladkosti a mléčné výrobky v jídelníčku.
Léčba akné na zádech může trvat déle. Tělu je třeba dodat vitamín D3, B a dostatečně hydratovat. Při závažnějším výskytu akné na zádech navštivte kožního lékaře, který předepíše antibiotika.
Akné na obličeji, akné na čele
Akné na obličeji patří mezi častější problém a může způsobit i psychické potíže. Kde dále se akné objevuje a proč?
- akné na čele: Akné na čele je projevem špatného stravování (příliš tučné pokrmy). Zanesený organismus nemá dostatek živin a vitamínů, pleť se nadměrně potí a mastí. Nejprve zkuste změnu jídelníčku, následně řešte léčbu akné s dermatologem.
- akné na tvářích: Pokud vás trápí akné na tvářích, pravděpodobně jste hodně ve stresu. Na akné na tvářích trpí také kuřáci, alergici a astmatici. Problémem je i nadměrná konzumace mléčných výrobků. Začněte více odpočívat a upravte stravování.
- akné na nose: Kromě nedostatečného čištění pleti, starého make-upu, neodličování se a následného zanesení póru, může způsobovat akné na nose i vysoký cholesterol a konzumace tučného jídla. Pravidelně pečujte o pleť peelingy a krémy na akné, odličujte se a zkuste vynechat tučná jídla

Akné na bradě
Akné na bradě se nejčastěji objevuje z přemíry stresu a nerovnováhy hormonů v těle. Někdy bývá jako jeden ze signálů problémů s ledvinami. Docházejte na pravidelné kontrolu k praktickému lékaři, dodržujte pitný režim a vyvarujte se stresovým situacím.

Akné na krku
Akné na krku potrápí nejčastěji po nemoci, kterou provází horečka. Možnou příčinou je i přemíra jednoduchých cukrů v jídelníčku.
Akné ve vlasech a ostatní místa
- akné ve vlasech: Co způsobuje akné ve vlasech? Často nevhodně zvolená kosmetika.
- akné na zadku: Neprodyšné oblečení, sedavé zaměstnání, nadměrné pocení, nedostatečná hygiena, to vše ucpává póry a vytváří akné na zadku.
- akné na rukou: Ve většině případů jde o nedostatečnou hydrataci. Myslete i na dostatečně prodyšné oblečení v horkých měsících. Akné na rukou může být i projevem alergie či nedostatku vitamínu D.
Jak se zbavit akné aneb léčba akné
Co pomáhá na akné a jak se zbavit akné jednou provždy? Pro léčbu akné se využívá hormonální antikoncepce, chemických peelingů, kryalizace pomocí tekutého dusíku a další léčby. Další metody, jak se zbavit akné:
Vymačkávání akné
Akné svádí k tomu, abychom jej vymačkávali a urychlili proces hojení. Opak je pravdou. Mačkání akné může do rány zanést bakterie a zánět. A nejde jen o kožní problémy. Vymačkávání akné v oblasti nosního vchodu může roznést zánět dál do celého organismu.
Co pomáhá na akné: krémy a masti na bázi zinku
Krémy na akné řeší spíše lehčí formu akné. Masti na akné seženete v lékárně. Většinou jsou to bílé hutné pasty. Mastička na akné má místo vysušit a vyhojit zánětlivé ložisko. Velmi účinným přípravkem na akné je zinková mast na akné. Zinek na akné působí do hloubky a místo zklidňuje. Na nejtěžší formy zabírá černá mast na akné, která vytahuje z rány zánět a urychluje hojení.
Pokud hledáte vhodný krém na akné či mastičku na akné, měla by obsahovat zinek, kalcium, vitamin A, E a neměla by obsahovat parabeny, parfemaci a barviva. Cena krémů na akné se pohybuje od 100-550 Kč. Některé masti na akné jsou na předpis od kožního lékaře.
Co pomáhá na akné: kosmetika a makeup na akné
Kosmetika na akné je skvělou prevencí a léčbou mírnějšího akné. Vybírejte podle typu pleti. Suchá pokožka potřebuje hydratovat, mastná zmatňující kosmetiku na akné. Správná kosmetika na akné urychluje léčbu a předchází dalšímu vzniku nevzhledných pupínků.
Používat makeup na akné? Pokud možno, tak ne - póry je třeba vyčistit, nikoliv zaplácat další vrstvou.
Pokud už makeup na akné zvolíte, vybírejte správný typ:
- nekomedogenní: označení, že neucpává póry
- hypalergenní: nezpůsobují alergické reakce, velmi šetrné
- bez parfemace: parfemace dráždí kůži
- bez parabenů: narušují rovnováhu hormonů
- bez alkoholu: alkohol dráždí kůži
- bez zbytečných silikonů: vysušují ucpávají póry
- ideální složení: minerální (obsahuje zinek), rostlinný (nedráždí, nevysušuje)

Co pomáhá na akné: pleťová maska na akné
Pleťové masky fungují spíše jako prevence proti vzniknutí akné. Ať už omyvatelné nebo slupovací, mají za úkol vyčistit póry a odmastit pleť. Velmi účinnou pomocí je černá maska na akné z bambusového uhlí. Vyčistí póry do hloubky a odstraní černé tečky.
Zkusit můžete i domácí masku na akné, která se skládá z medu (2 lžíce), citronové šťávy (1 lžíce), kurkumy (1 lžička), kokosového oleje (1 lžíce), pár kapek Aloe vera. Naneste na očištěnou pleť, po 15 minutách opláchněte vlažnou vodou.

Jak se zbavit akné: léky a antibiotika na akné
Nejzásadnější je léčit akné zevnitř. Pokud se snažíte vyhnout stresu, cvičíte, jíte vyváženou stravu a akné nemizí, pak je namístě zajít k dermatologovi, který vám nasadí léky na akné, případně antibitoika na akné.
Jak se zbavit akné: laser na akné
Léčba akné laserem spočívá v omezení funkce zbytnělých mazových žlázek do hloubky. Po laserovém ošetření akné je třeba chránit pokožku před slunečním zářením krémy s vysokým UV faktorem. Ideálním obdobím pro využití laseru na akné je podzim. Laserové ošetření akné trvá 30 minut. Výsledky jsou vidět již po třetím opakování.
Nezapomínejte, že léčbu akné laserem je nutné podpořit komplexně. Laser na akné podpoří: léky na akné, péče o pleť, vitamíny na akné, atd.

Jak se zbavit akné přírodní cestou: bylinky, vitamíny homeopatika
Bylinky na akné
Co pomáhá na akné? Proč nevyužít při léčbě akné i bylinky. Ideální forma je jako přírodní tonikum nebo odvar do koupele. Jaké bylinky na akné fungují?
- Měsíček lékařský: Hojí a regeneruje zanícenou pokožku.
- Třezalka tečkovaná: Hojí hluboké rány.
- Česnek na akné: Přírodní antibiotikum.
- Mateřídouška úzkolistá: Dezinfikuje a hojí.
- Listy zeleného čaje: Čistí a uklidňuje mastnou pokožku.
- Šalvěj lékařská: Má dezinfekční a antibakteriální účinky. Urychluje hojení
- Heřmánek lékařský: Hojí a dezinfikuje podrážděnou pokožku.
- Aloe vera: Hojí a čistí rány.
Vitamíny na akné
Vitamíny je lepší dodávat do těla v rámci jídla. Pokud nestačí, v lékárně najdete vhodnou kombinaci vitamínu na akné. Dopřejte pleti dostatek těchto vitamínů na akné:
- zinek (2x denně 50 mikrogramů),
- selen (1x denně 200 mikrogramů),
- vitamín B6 (1x denně 50 mg),
- vitamín C (1x denně 1000 mg),
- vitamín E (1x denně 400 IU),
- chrom
Homeopatika na akné
Co pomáhá na akné z homeopatické léčby? Homeopatické preparáty jsou podpůrnou léčbou akné.
Jaká homeopatika na akné?
- Antimonium crudum 9CH,
- Calcarea sulfurica 15CH,
- Hepar sulfur 15CH,
- Kalium bromatum 15CH,
- Natrum muriaticum 15CH,
- Natrum muriaticum 15CH,
- Sulfur 30CH ,
- Silicea 30CH,
- Nux vomica 15CH,
- Pulsatilla 15CH,
- Thuya occidentalis 15CH
Aktualizováno: 16.1.2019