PROFHILO®: Kyselina hyaluronová přináší další možnosti

Autor:

Nové možnosti využití hyaluronové kyseliny (HA) přináší preparát od firmy IBSA PROFHILO®.

PROFHILO®

V současnosti patří HA k základnímu injekčnímu výplňovému materiálu. Její různé varianty nabízí přes desítky výrobců. Hlavním důvodem proč nahradil předchozí, zejména nevstřebatelné fillery, je bezpečné použití preparátu Profhilo ®.

HA je přirozenou součást lidského těla, nachází se zejména ve vazivu, sem se aplikací v estetické medicíně znovu dodává, doplňuje se tedy do místa přirozeného výskytu. Jedinou nevýhodou je pouze omezená životnost v místě aplikace, která je maximálně 1,5 roku. U klasických výplní hovoříme o zasíťování, které ovlivňuje vlastnosti daného výplňového materiálu. U fillerů jsou velmi dlouhé molekuly HA chemicky propojeny pomocí činidel, tvořící pomocné sítě. Čím více jsou chemicky provázané, tím je gel hustší a také pomaleji odbouratelný. Dosud se výrobci předháněli právě v těchto chemical cross-linking agents, nejčastěji 1,4-butanediol diglycidyl ether (BDDE). Pokud by HA nebyla zasíťována, byla by odbourána za 2 týdny.

Picture1

Prof. Chiara Schiraldi and Prof. Mario de Rosa vyvinuli stabilizační proces dlouhých i krátkých řetězců HA bez chemických vazeb. Při výrobě takzvané hybridní HA dojde ke vzniku tisíců slabých vodíkových vazeb mezi dlouhými (H-HA) a krátkými (L-HA) řetězci HA, s unikátními rheologickými a visko-elastickými vlastnostmi. Jedná se o patentově chráněný proces. Výsledný klinicky použitelný produkt PROFHILO® firmy IBSA umožní využít těchto unikátních vlastností v estetické medicíně. Tento preparát je vysoce odolný vůči hyaluronidáze, aplikace se opakuje po 6-12 měsících, podle stavu kůže. Vodíkové můstky také zajistí snížení viskozity 30 ti násobně, postačuje tedy aplikace pouze jedním vpichem do každého tukového kompartmentu obličeje, který chceme ošetřit. Stačí 5 vpichů na každé straně obličeje, což je výrazný rozdíl oproti dané vzdálenosti 10-15 mm mnoha vpichů při aplikaci málo zasíťované HA během mezoterapie.

Picture2

Máme tedy preparát Profhilo®, který při jednoduché aplikací dopraví dlouhé a krátké řetězce HA do kůže i do podkoží, a zároveň tam vydrží dostatečně dlouhou dobu. Často se ptáme na hydrataci, ano, dojde k žádanému zadržení vody na základě osmotického tlaku. Působení HA ve tkáních není až tak jednoduché. Z následující tabulky popisující jak působí jednotlivé délky řetězců, to lze zjistit:

Picture3

Složka Profhilo® s nízkou molekulovou L-HA (80-100 kDa) působí antioxidačně, podporuje hojení stimulací receptoru CD44 a regeneraci kůže. Zvyšuje se tvorba kolagenu I, III, IV, VII a tvorba elastinu v keratinocytech i fibroblastech a dochází k aktivaci keratinocytů v procesu hojení. HA s vysokou molekulovou hmotností H-HA (1100-1400 kDa) zajišťuje hydrataci, mechanické vlastnosti a viskozitu. Velmi pomalé odbouráváni, tedy malé množství krátkých řetězců vzniklých degradací dlouhých, snižuje nežádoucí zánětlivou odpověď.

Závěr

Profhilo® je čistá hyaluronová kyselina určená ke zlepšení vlastností kůže, např. elasticity. Nejedná se o filler zvětšující objem kůže a podkoží, nejedná se ani o mezoterapii. Nejlépe by se dal nazvat jako SuperSkinBooster, který výborně zvyšuje hydrataci a spouští produkci kolagenu a elastinu a tím zlepšuje kvalitu kůže, tento efekt lze nazvat bioremodelace. Při tomto procesu (kdy tvorbou kolagenu a elastinu dochází k omlazení kůže) se díky zlepšení mechanických vlastností úspěšně odstraňují již vzniklé vrásky a působí rovněž jako prevence vzniku vrásek nových. Dochází tedy k regeneraci kůže, doplňuje se stárnutím způsobená ztrátu elasticity a objemu kůže i podkoží a tím se řeší příčina vrásek. Na rozdíl od mechanicky působících fillerů, které již vzniklé vrásky pouze vyplňují. Velmi vysoká dávka 64mg HA v jednom 2ml balení Profhilo® (množství vhodné pro ošetření jedné krajiny) zajistí významnou hydrataci a vypnutí, tzv. Hydrolift.

Resume

Typická místa pro aplikaci

Obličej: 5 vpichů na každé straně, čelo 10 vpichů, krk 10 vpichů, hřbety rukou dle potřeby

Méně typická místa: dekolt, vnitřní paže, oblast kolen.

Doba potřebná pro ošetření

30 minut, včetně konzultace a informovaného souhlasu.

Anestezie

Vysoká viskozita gelu umožnuje použití velmi tenké 29G jehly a společně s malým počtem vpichů zajišťují, že není potřeba žádná anestezie.

Kontraindikace

Těhotenství a kojení, dříve zjištěná hypersenzitivita na přípravky s HA.

Rekonvalescence

Velmi krátká, otoky a svědění v místě aplikace, ojediněle drobný hematom, lze velmi časně krýt sterilním make-upem od stejného výrobce. Možnost aplikace i v letních měsících.

Výsledky

Doplnění objemu vede k řešení počínajícího poklesu obličeje. Dochází k vyhlazení vrásek i obličejových linií.

Intervaly aplikace

První a druhá aplikace s měsíčním odstupem, následné pak již v intervalu 6-12 měsíců.

Pro koho je Profhilo vhodný

Pro pacienty s počínajícími známkami stárnutí obličeje, počínající vrásky a pokles. Individuálně od 25let. U mužů spíše vyššího věku lze s úspěchem použít k zmenšení vrásek čela zevně od očí, kdy by jejich úplné odstranění s použitím botulotoxinu působilo nepřirozeně.

Bezpečnost použití

Jedná se o preparát obsahující HA, tedy látku, která se v těle běžně vyskytuje, aplikace je v bezpečných lokalitách, mimo významné nervy a cévy, těsně na hranici kůže a podkoží.

Preparát je na trhu několik let, v roce 2016 získal ocenění Estetic Awards 2016.

V České republice byly první aplikace od února 2017.

Picture1

Paní věk 43 let, BAP technika (technika 5 vpichů), výsledek za 1 měsíc po 2 ošetření (Se svolením Dr. P. Piersini)

Picture2
2 ml Profhilo® na každou ruku, 1 měsíc po 2. ošetřeních (Se svolením Dr. G. Salti)
Picture3

Obličej, 1 měsíc po 2. ošetřeních (Se svolením Dr. Rodriguez Abascal)

Picture4

MUDr. Filip Černoch CBP KLINIKA

Kontaktovat lékaře

Aktualizováno: 3.12.2018

Diskuze k tématu

Výplně na bázi kyseliny hyaluronové - Novinky

Související recenze a zkušenosti

ZdenkaMar 21.8.2017
Spokojený/á

Před dvěma lety jsem na klinice zažila jeden z nejemociálnělších zážitků ve svém životě. Bylo to neskutečné. Pobyt na klinice a lékaři mně ubrali několik let, změnili mně účes, naučili líčit. Lékaři a sestřičky byli vel... Více 

15 Likes   9 Komentářů  
Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní