Autor:

Při operaci obočí – brow liftu lze obočí pozvednout, změnit jeho tvar a řešit také jeho asymetrii. Výkon se provádí v lokální nebo i celkové anestezii. Po operaci se objevují otoky a krevní podlitiny, jenž vymizi do 14 dnů. Výsledek operace bývá dlouhodobý.

Co je to operace obočí (brow-lift)?

Brow-lift je operační výkon, jehož cílem je pozvednutí obočí se současnou možností korekce případné asymetrie. Stále žádanější v současné době je i změna tvaru křivky obočí. Brow-lift není jen výkon indikovaný pouze z kosmetického důvodu, ale je využíván i k obnově symetrie obličeje při některých chorobách, jako je např. obrna lícního nervu. Existují operační techniky, které spolu s poklesem obočí řeší v jedné době i vrásky čela či kořene nosu. Takový typ operace je pak často označován jako front-lift či forehead lift.

Jste vhodným kandidátem pro operaci obočí?

Pokud se na vašem obličeji objevují známky stárnutí, kdy je obočí pokleslé a obličej působí zamračeným dojmem, bude zřejmě tento typ zákroku to, co hledáte.

Před operací

oboci-rez
Nákres předpokládaného odstranění kůže

Vlastnímu operačnímu výkonu musí vždy předcházet podrobná konzultace, při které je nutno pečlivě zvážit, jaký typ operačního výkonu je pro řešení dané situace ideální. Je třeba si stanovit, jak velký posun obočí bude nejvhodnější a do jaké míry je třeba změnit jeho tvar. Je možné, že vám bude při konzultaci navržena kombinace s dalším zákrokem, jako je například korekce vrásek čela či operace horních víček. Lékař také zhodnotí váš zdravotní stav a seznámí vás s výhodami a nevýhodami toho kterého postupu a informuje vás o možných rizikách a komplikacích.

Anestézie

Podle charakteru a rozsahu operačního výkonu se provádí pozvednutí obočí buď v místním znecitlivění, analgosedaci či celkové anestézii. Výběr typu anestézie by měl zajistit bezbolestný průběh operace a dostatek komfortu pro pacienta i operatéra. V případě analgosedace a celkové anestézie je nutno počítat s nutností předoperačního vyšetření, několikahodinového lačnění před operací a většinou i krátkodobou hospitalizací.

Typy operací

Ke zvednutí obočí se v současné době užívá celá škála operačních výkonů, které se mohou významně lišit rozsahem a lokalizací pooperačních jizev, množstvím možných komplikací, nutností použití cizích materiálů, technickou náročností i dobou, po kterou je výsledek operace patrný. Mezi operace, při kterých se zvedá obočí, patří prosté excize (vyříznutí) kůže nad obočím, takže po jejím sešití dochází k posunu obočí vzhůru. Dále pak je možno uvést závěsné operace s využitím vstřebatelných i nevstřebatelných materiálů, u kterých se většinou používají přístupy z vlasaté části hlavy. Patří sem také závěsná operace obočí prováděná v jedné době s operací horních víček. V neposlední řadě je třeba uvést zákroky, při kterých se manipuluje v podstatě s celou kůží čela s možností vyřešit i jeho vrásky. Při nich se vede ve vlasaté části hlavy jeden či více řezů různého rozsahu a z nich se poté korigují měkké tkáně. Mezi nejmodernější, ale také technicky nejnáročnější metody patří použití endoskopu, který umožňuje provést výkon za kontroly zraku s přesným ošetřením všech dotčených struktur a s minimálním rozsahem jizev.

Po operaci

oboci-ztencene
Průběh výsledné jizvy

U všech typů operací nebývají pooperační bolesti velké a lze je dobře tlumit běžnými analgetiky. Mohou se objevit modřiny či otoky v místě operačního zákroku, které se pak často vlivem gravitace přesouvají na oční víčka či tváře. Do dvou týdnů většinou dochází k jejich úplnému vstřebání.

Jak dlouho přetrvá výsledek operace obočí (brow liftu)?

Výsledky operací bývají velmi uspokojivé a dlouhodobé. Je však třeba si uvědomit, že ani sebelépe provedený brow-lift nezastaví čas.

Aktualizováno: 22.10.2015

Operace obočí (Brow lift) - Novinky

Související recenze a zkušenosti

Anonymous prim. MUDr. Blanka Vraspírová 15.2.2012
Spokojený/á

Jsem velmi energeticky a sportovni typ muze neco nad sedesat roku. Velmi me zajimaly plasticke operace v televizi (US.), na kterez bazi jsem se rozhodl ze bych to mohl take zkusit. Dalsi duvod byl, ze nikdy neskodi kdyz ... Více 

Operace obočí (Brow lift) - Ceny

Ceny od 42 000 Kč
Klinika YES VISAGE - klinika estetické medicíny a plastické chirurgie
MEDICOM Clinic
Praha, Brno, Ústí nad Labem
Ceny od 47 000 Kč
obvykle do 54 000 Kč
MEDICOM Clinic
MUDr. Martin Paciorek
Havířov, Ostrava
Ceny od 8 000 Kč
MUDr. Martin Paciorek
MUDr. Libor Polák
Ostrava, Frýdek-Místek, Hodonín, Boskovice
Ceny od 15 000 Kč
MUDr. Libor Polák
Ceny od 38 000 Kč
Doc. MUDr. Ondřej Měšťák Ph.D.
Doktor ve Vašem okolí   
Fotografie pacientů
Zákroky, na které se chystají ostatní