Ověřil/a:
Atestovaný plastický chirurg. Provozuje privátní zdravotnické zařízení plastické a estetické chirurgie v Jičíně. Působí také na oddělení plastické a estetické chirurgie v sanatoriu SANUS.
Aktualizováno: 5. 5. 2022

Navigace

  • Co je to brow lift?
  • Lifting obočí
  • Jste vhodným kandidátem pro operaci obočí?
  • Před operací obočí
  • Výběr vhodné anestézie
  • Typy operací obočí
  • Po operaci obočí
  • Jak dlouho přetrvá výsledek brow liftu?

Co je to brow lift?

Jedná se o chirurgický výkon, při kterém lze obočí pozvednout, změnit jeho tvar a řešit také jeho asymetrii. Výkon se provádí v lokální nebo i celkové anestezii. Po operaci se objevují otoky a krevní podlitiny, jenž vymizí do 14 dnů. Výsledek operace bývá dlouhodobý.

brow-lift

Brow lift řeší také asymetrii obočí

Lifting obočí

Nejspíš jste už slyšeli o zákroku lifting obličeje, ale znáte také lifting obočí? Ten řeší nejen převisy obočí přes oči či pokleslé obočí. Liftingové nitě je možné použít k ošetření různých částí obličeje a právě brow lift se řadí v současnosti k velmi žádaným zákrokům.

Brow lift je operační výkon, jehož cílem je pozvednutí obočí se současnou možností korekce případné asymetrie. Stále žádanější v současné době je i změna tvaru křivky obočí. Operace obočí není jen výkon indikovaný pouze z kosmetického důvodu, ale je využíván i k obnově symetrie obličeje při některých chorobách, jako je např. obrna lícního nervu. 

Existují operační techniky, které spolu s poklesem obočí řeší v jedné době i vrásky čela či kořene nosu (zbavíte se tak nechtěných vrásek i bez nutnosti použití výplní jakými jsou botox či kyselina hyaluronová). Takový typ operace je pak často označován jako front-lift či forehead lift.

Jste vhodným kandidátem pro operaci obočí?

Pokud se na vašem obličeji objevují známky stárnutí, kdy je obočí pokleslé a obličej působí zamračeným dojmem, bude zřejmě tento typ zákroku to, co hledáte.

Objednete se na konzultaci s odborníkem. Ten vám vysvětlí celý zákrok a zodpoví případné dotazy.

Nákres předpokládaného odstranění kůže

Nákres předpokládaného odstranění kůže

Před operací obočí

Vlastnímu operačnímu výkonu musí vždy předcházet podrobná konzultace, při které je nutno pečlivě zvážit, jaký typ operačního výkonu je pro řešení dané situace ideální. Je třeba si stanovit, jak velký posun obočí bude nejvhodnější a do jaké míry je třeba změnit jeho tvar. Je možné, že vám bude při konzultaci navržena kombinace s dalším zákrokem, jako je například korekce vrásek čela či operace horních víček

Lékař také zhodnotí váš zdravotní stav a seznámí vás s výhodami a nevýhodami toho kterého postupu a informuje vás o možných rizicích a komplikacích.

Anestézie

Anestézie

Výběr vhodné anestézie

Podle charakteru a rozsahu operačního výkonu se provádí pozvednutí obočí buď v místním znecitlivění, analgosedaci či celkové anestézii. Výběr typu anestézie by měl zajistit bezbolestný průběh operace a dostatek komfortu pro pacienta i operatéra. 

V případě analgosedace a celkové anestézie je nutno počítat s nutností předoperačního vyšetření, několikahodinového lačnění před operací a většinou i krátkodobou hospitalizací.

Klinika YES VISAGE

Pacientka před a po zákroku (klinika YES VISAGE)

Typy operací obočí

Ke zvednutí obočí se v současné době užívá celá škála operačních výkonů, které se mohou významně lišit rozsahem a lokalizací pooperačních jizev, množstvím možných komplikací, nutností použití cizích materiálů, technickou náročností i dobou, po kterou je výsledek operace patrný. 

Mezi operace, při kterých se zvedá obočí, patří prosté excize (vyříznutí) kůže nad obočím, takže po jejím sešití dochází k posunu obočí vzhůru. 

Dále pak je možno uvést závěsné operace s využitím vstřebatelných i nevstřebatelných materiálů, u kterých se většinou používají přístupy z vlasaté části hlavy. Patří sem také závěsná operace obočí prováděná v jedné době s operací horních víček. V neposlední řadě je třeba uvést zákroky, při kterých se manipuluje v podstatě s celou kůží čela s možností vyřešit i jeho vrásky. Při nich se vede ve vlasaté části hlavy jeden či více řezů různého rozsahu a z nich se poté korigují měkké tkáně. 

Mezi nejmodernější, ale také technicky nejnáročnější metody patří použití endoskopu, který umožňuje provést výkon za kontroly zraku s přesným ošetřením všech dotčených struktur a s minimálním rozsahem jizev.

Po operaci

Mohou se objevit drobné modřinky nebo otoky

Po operaci obočí

U všech typů operací nebývají pooperační bolesti velké a lze je dobře tlumit běžnými analgetiky. 

Mohou se objevit modřiny či otoky v místě operačního zákroku, které se pak často vlivem gravitace přesouvají na oční víčka či tváře. 

Do dvou týdnů většinou dochází k jejich úplnému vstřebání.

Jak dlouho přetrvá výsledek brow liftu?

Výsledky operací bývají velmi uspokojivé a dlouhodobé. Je však třeba si uvědomit, že ani sebelépe provedený brow lift nezastaví čas.

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."