Tipy, jak si poradit s akné

Autor:

Akné dokáže pořádně potrápit pleť i naše sebevědomí. Bojovat s pupínky bývá často běh na dlouhou trať s nejistým výsledkem, moderní postupy však dokážou aknózní pleti spolehlivě ulevit.

Slunce na akné nestačí

Poměrně rozšířeným mýtem je domněnka, že v létě se postižená pleť uzdravuje a aknózní projevy se zmírňují. Akné však postihuje kůži celoročně. Lokality obličeje, krku, dekoltu i zad jsou během letního období pouze nadměrně vystaveny slunečnímu záření, charakter projevů akné se tedy mění. Vlivem UV záření v létě pokožka zesílí a zpigmentuje. Nežity,vyrážky či uzly nejsou vidět, zánět však v kůži pokračuje dál.Ke konci léta pak dochází k opětovnému zhoršení.Co naopak aknózní pleti skutečně prospívá, je pobyt v přímořské lokalitě.Kombinace působení vody s mořskou solí (efekt jemného peelingu) a slunečního záření (UV paprsků) projevy akné během krátké doby výrazně zlepšují, a to na všech částech těla s různou tloušťkou kůže.

4 media 5

Nové metody pro boj s pupínky

Co tedy dělat, když hojivý efekt po návratu od moře vyprchá a invaze pupínků pokračuje obvyklou silou? V poslední době vzrůstá obliba léčby v laserových a dermo-estetických centrech. Dermatologové zde nahrazují klasickou léčbu novými postupy za pomoci stále sofistikovanějších technologií. Zákroky jsou určeny pro všechny věkové kategorie bez rozdílu pohlaví.
"Základním principem je ošetření kůže v celé její tloušťce, tedy v hloubce i na povrchu. Nejlepší zkušenosti máme s použitím laseru a mikrodermabraze v kombinaci," popisuje princip moderní léčby MUDr. Marta Hrbáčková z Kliniky Laserové léčebné centrum v Opavě. Vysokoúčinné pulsní dye lasery vyzařují světelný paprsek, který dokáže cíleně ošetřit místa postižená zánětem. Hluboko v kůži dochází k omezení činnosti mazových žláz. Snížením produkce mazu se postupně uvolní ucpané kožní póry a současně klesá tvorba drobných vyrážek či bolestivých uzlů, až úplně vymizí. "Přitom nedochází k poškození povrchu kůže a nemění se ani její zbarvení. Zlepšuje se kvalita pokožky a nově vzniklé jizvy se vyhladí. Zákrok trvá několik minut a není bolestivý," dodává MUDr. Hrbáčková.

Laser pomáhá nejen v obličeji

Laserové ošetření pro zlepšení celkového stavu pleti doporučují i další odborníci. "Nejdůležitější je celková léčba akné, řízená zkušeným dermatologem," říká MUDr. Hana Zimovčáková z brněnské Body
kliniky. "Po zklidnění akné lze jeho průvodní projevy a následky jako jsou hyperpigmentace, nerovnosti a jizvičky velmi účinně zlepšit nejlépe opakovaným ošetřením postižených ploch frakčním laserem. Ten zasahuje do hlubších vrstev kůže, kde dochází k regeneraci vaziva, kolagenních vláken a tím k vyrovnáním nerovností kůže." Zároveň po této terapii dochází ke zlepšení a zmírnění samotných projevů akné, zlepší se barva kůže - odstraní se hyperpigmentace, zjemní se struktura kůže a sníží se činnost mazových žláz. Zákrok má neomezené použití a představuje záchranu pro velkou část pacientů. "Ošetření frakčním laserem lze provádět i na zádech, dekoltu a hýždích, kde jiné metody selhávají," vyzdvihuje MUDr. Zimovčáková skvělé výsledky ošetření nejen v obličeji, ale i v dalších postižených partiích.

Léčba po třicítce je složitější

Aknózní pleť už bohužel dávno není jen doménou teenagerů. Pupínky ztěžují život často i ženám po třicítce. "Léčba žen s tzv. pozdní formou akné je daleko náročnější. Stárnoucí pokožka navíc vyžaduje posílení kvality kůže s ohledem na projevy stárnutí různého stupně. Mezi nové metody, používané ve specializovaných ambulancích, patří injekční techniky - aplikace krevní plazmy metodou TrayLIFE či mezolift koktejlů," uvádí MUDr. Hrbáčková tipy pro ženy, které musí spolu s prvními vráskami řešit i nezdolné pupínky.

S jizvičkami si poradí plazma terapie

"Pokud již akné zanechala na vaší kůži následky, neztrácejte hlavu. Dnešní korektivní dermatologie si dovede poradit s vkleslými jizvičkami i s barevnými změnami  po akné," uklidňuje MUDr. Petra Trojanová, Ph.D. z Lékařského centra zdraví a estetické péče. "Vedle nejjednodušších metod jako jsou  chemické peelingy, slupovací kúry či světelná terapie bych vyzdvihla ošetření kůže vlastní plazmou. Podle rozsahu postižení se dá podstoupit jako samostatná procedura, nebo při těžších postaknózních následcích se může například v jednom sezení kombinovat s kyselinou hyaluronovou k vyrovnání jizviček." Celý proces je možné na závěr doplnit dermarollerovou terapií, která účinek ošetření ještě posílí. Tato kombinace se osvědčila i u pacientů,  u kterých dosavadní postupy (například laserové ošetření) selhávaly. "Velmi úspěšná je plazma terapie  TrayLIFE, protože pokud je provedená správně, dovede nastartovat hojivý proces i u jizviček staršího data. Nemá výraznější nežádoucí účinky, jelikož se používají látky tělu vlastní."

Publikováno: 18.6.2013

Diskuze k tématu

PRP – Plazma terapie (Platelet Rich Plasma) - Novinky

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní