Vystudovala českou filologii pro editory. Věnuje se psaní článků o plastické chirurgii a estetické medicíně. Zajímá se o nové trendy nejen v těchto oblastech.
Aktualizováno: 2. 5. 2022

Navigace

 • Co je to nadměrné pocení?
 • Jak léčit nadměrné pocení?
 • Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na léčbu nadměrného pocení?
 • Jak si vybrat vhodného lékaře?
 • Jak probíhá první schůzka s lékařem?
 • Jak se provádí léčba nadměrného pocení?
 • Výhody zákroku
 • Další tipy pro nadměrné pocení
 • Jak probíhá zotavení po léčbě nadměrného pocení?
 • Výsledky léčby nadměrného pocení
 • Komplikace nebo možné vedlejší účinky
 • Časté otázky
 • Zdroje

Co je to nadměrné pocení?

Nadměrné pocení, neboli hyperhidróza znamená zvýšené vylučování potu, a to i tehdy, kdy pro to naše tělo nemá zjevný důvod (mnoho lidí trápí noční pocení). V současné době však existuje řada způsobů, jak nadměrné pocení léčit. Pokud byste se rádi dozvěděli o léčbě hyperhidrózy více, tento článek zodpoví většinu vašich otázek.

Nadměrné pocení rukou

Pacienti se nejčastěji potýkají s nadměrným pocením v oblastech dlaní, chodidel, podpaží nebo hlavy

Jak léčit nadměrné pocení?

Léčba nadměrného pocení závisí na tom, na jaké části těla se nadměrné vylučování potu vyskytuje. Mnoho lidí, kteří mají hyperhidrózu, se potí na jedné nebo dvou oblastech na těle, nejčastěji na dlaních, chodidlech, podpaží nebo hlavě. Americká dermatologická asociace uvádí některé ze způsobů, které pacientům pomáhají mít nad hyperhidrózou kontrolu či ji přímo léčí:

 • Antiperspiranty: Jedná se o jeden z prvních způsobů léčby, který může být při správné aplikaci efektivní u lehčích forem onemocnění. Váš lékař vám může doporučit buď běžný antiperspirant nebo antiperspirant na předpis (pozor na záměnu s deodorantem, antiperspirant omezuje tvorbu potu, zatímco deodorant pouze omezuje pach).
 • Iontoforéza: Touto terapií jsou za pomoci jemných elektrických impulzů dočasně zablokovány potní žlázy. Na začátku léčby je nutné podstoupit více ošetření, poté je možné snížit frekvenci procedur k udržení požadovaných výsledků.
 • Botulotoxinové injekce: Při tomto způsobu léčby je do oblasti podpaží aplikována slabší forma látky botulotoxinu. Botulotoxin totiž dočasně blokuje chemickou látku v těle, která stimuluje potní žlázy k činnosti. Zákrok lze podstoupit opakovaně.
 • Léčba léky: Léky na léčbu hyperhidrózy zabraňují funkci potních žláz a působí po celém těle. Proto by si například sportovci nebo lidé, kteří pracují v teplých podmínkách, měli při tomto způsobu léčby dávat pozor. Některé léky na léčbu nadměrného pocení mají též silné vedlejší účinky.
 • Laserové odstranění potních žláz: Jedná se o minimálně invazivní zákrok, při kterém jsou potní žlázy trvale zničeny působením tepla. Tuto metodu lze použít pouze na oblast podpaží.
 • Operační řešení (sympatektomie): Toto řešení nadměrného pocení je aplikováno pouze v případech těžké formy hyperhidrózy a jsou při něm přerušena nervová vlákna zodpovědná za přenos signálu do potních žláz. Jedná se o trvalé řešení, které nese některá rizika. U pacientů trpících nadměrným pocením rukou a paží se provádí horní hrudní sympatektomie.
Žena s hyperhidrozou

Nadměrné pocení může komplikovat náš každodenní život

Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na léčbu nadměrného pocení?

V případě, že vám nadměrné pocení komplikuje každodenní život, můžete zvážit některou z dostupných metod léčby. Například můžete zažívat situace, kdy jsou vaše ruce tak zpocené, že je nemožné otočit kliku na dveřích nebo pracovat na počítači. Pot prosakuje na oblečení a je tak zjevně viditelný pro vás i vaše okolí. Trápí vás nadměrné pocení nohou a chodidel, navíc vlhké prostředí se může stát místem pro vznik infekcí. Průvodním jevem mohou být též kožní infekce z důvodu přetrvávající vlhkosti.

V případě, že vás trápí podobné problémy, můžete se svěřit do rukou odborníka, který doporučí ten nejvhodnější způsob léčby pro vás.

konzultace s lékařem

Zkušený odborník vám navrhne vhodný plán léčby

Jak si vybrat vhodného lékaře?

Svému lékaři musíte jako pacient nejprve důvěřovat. Pokud naleznete takového specialistu, kterému můžete věřit, máte napůl vyhráno. Dále určitě doporučujeme prozkoumat recenze týkající se léčby nadměrného pocení, ať už momentálně zvažujete jakoukoliv výše zmíněnou metodu. Vysoký počet spokojených klientů v minulosti je zajisté vhodným měřítkem toho, jak rozsáhlou odborností a zkušenostmi lékař v rámci dané problematiky disponuje.

Žena před zákrokem

Na první schůzce se vás specialista zeptá na několik otázek týkajících se vašeho problému

Jak probíhá první schůzka s lékařem?

Na první schůzce s vaším lékařem budete podle Mayo Clinic probírat váš stav a specialista se vás pravděpodobně zeptá na některé z následujících otázek:

 • Měl někdo ve vaší nejbližší rodině někdy podobné příznaky?
 • Zastaví se vaše pocení, když spíte?
 • Jaké léky a doplňky pravidelně užíváte?
 • Kdy jste poprvé zažili silné pocení?
 • Kde na vašem těle se pocení vyskytuje?
 • Jsou vaše příznaky trvalé nebo příležitostné?
 • Existuje něco, co zlepšuje vaše příznaky?
 • Existuje něco, co zhoršuje vaše příznaky?

Přestože je pro většinu z nás téma nadměrného pocení choulostivým problémem, o kterém je často obtížné mluvit s ostatními, je důležité, abyste se o svém problému se svým lékařem otevřeli. Jen tak pro vás totiž bude schopen sestavit ten správný léčebný plán.

Aplikace botulotoxinu

Aplikace botulotoxinu k odstranění nadměrného pocení je vhodná na různých částech těla

Jak se provádí léčba nadměrného pocení?

V následující části se budeme zabývat specifiky vybraných způsobů léčby nadměrného pocení, a to odstranění pocení botulotoxinem, iontoforézou a přístrojem MiraDry.

Odstranění nadměrného pocení botulotoxinem je možno podstoupit v oblastech podpaží, dlaní, plosek nohou, aj. Institut klinické a estetické medicíny Asklepion tento zákrok vysvětluje v několika fázích: nejprve dochází k aplikaci anestetického krému na ošetřované místo, po zhruba hodině od aplikace může nastoupit samotný zákrok. Ošetření, při kterém je botulotoxin aplikován do různých bodů ošetřované oblasti, trvá jen pár minut. Jeho účinky pocítíte do 2-5 dnů od zákroku a trvají až 6 měsíců.

Ošetření technologií iontoforéza je vhodný především pro lehkou a střední formu hyperhidrózy a podle Americké dermatologické asociace je na začátku léčby vhodné podstoupit 6-10 procedur k dosažení očekávaných výsledků. Další ošetření jsou udržovací, efekt vydrží i několik měsíců.

Ošetření přístrojem MiraDry je způsobem trvalého odstranění potních žláz za pomoci působení mikrovlnné energie v podpaží. Nejprve se do ošetřovaného místa aplikuje anestezie a následuje přiložení hlavice přístroje MiraDry. Ta nasaje kůži dovnitř pomocí vakua a poté začne vyzařovat tepelnou energii do spodních vrstev kůže. Svrchní vrstvy kůže jsou zároveň ochlazovány. Výsledkem tohoto cca 60-minutového procesu je likvidace podkožních potních žlázek a částečné omezení růstu ochlupení v oblasti.

MiraDry

MiraDry, jedna z metod regulace nadměrného pocení

Výhody zákroku

Výhody ošetření botulotoxinem proti nadměrnému pocení jsou především vysoká efektivita této metody, žádné vedlejší účinky, rychlá aplikace bez nutnosti omezení po zákroku a v neposlední řadě také dlouhodobý účinek, po jehož odeznění lze toto ošetření opakovat.

Mezi výhody metody iontoforézy patří především její použití doma u pacienta, kdy není nutné nikam docházet, dále vysoká účinnost, dlouhodobý efekt a bezpečnost při použití této metody.

V neposlední řadě, na ošetření MiraDry si její pacienti cení hlavně jeho trvalého efektu a nutnosti podstoupení pouze 1-2 ošetření k dosažení požadovaných výsledků. Další výhodou je téměř okamžitý účinek ošetření, snížení pocení zaznamenáte hned po zákroku, a také omezení růstu ochlupení jako pozitivní vedlejší účinek.

Před a po ošetření nadměrného pocení

Fotografie před a po od Mediestetik

Další tipy pro nadměrné pocení

Mayo Clinic nabízí některé další tipy, které mohou pacientům pomoci vyrovnat se s pocením a tělesným zápachem:

 • Používání adstringentních látek na postižená místa.
 • Pravidelné koupele a důkladné osušení po nich (zejména mezi prsty a v podpaží).
 • Používání obuvi a ponožek vyrobených z přírodních materiálů umožňujících kůži dýchat.
 • Provzdušňování nohou během dne, občasné chození bez bot.
 • Nošení přírodních látek, jako je bavlna, vlna a hedvábí.
 • Provozování relaxačních technik, například jóga, meditace a jiných technik zvládání stresu, jelikož právě ten spouští pocení.
Před ošetřením

Mnohá ošetření jsou ambulantního charakteru

Jak probíhá zotavení po léčbě nadměrného pocení?

Ošetření prováděná k léčbě nadměrného pocení jsou ve většině případů ambulantního charakteru, dochází pouze k aplikaci lokálního anestetika, které zajišťuje pohodlí pacienta a snesitelnost zákroku. Pacient může odejít ihned domů. V případě iontoforézy procedura probíhá přímo u pacienta doma.

Po aplikaci botulotoxinu se po určitou dobu nedoporučuje návštěva sauny či provozování sportovních aktivit, ale další omezení každodenní činnosti zde nejsou.

V případě operačního řešení při těžší formě hyperhidrózy je pacient hospitalizován a operován v rámci celkové anestezie. Posléze je nutné, aby strávil několik nocí ve zdravotnickém zařízení.

Výsledky léčby nadměrného pocení

Přestože se hyperhidróza může zdát jako neřešitelný problém, není tomu tak. V současné době je na trhu dostupné množství způsobů léčby nadměrného pocení, ze kterých si může každý vybrat tu, která mu po konzultaci s lékařem nejvíce vyhovuje, a jejíž výsledky budou v souladu s očekáváním pacienta. Výsledkem je nejen celkové zlepšení kvality života, ale též zvýšení sebevědomí klienta.

Zákrok nadměrné pocení

Zákroky jsou obecně pro pacienta bezpečné

Komplikace nebo možné vedlejší účinky

Obecně jsou zákroky k léčbě nadměrného pocení bezpečné a mají minimální riziko komplikací. Přesto může dojít k některým vedlejším účinkům, které popisuje Americká dermatologická asociace

Iontoforéza může u některých pacientů způsobit suchou a podrážděnou pokožku nebo nepohodlí během ošetření. Jedním z vedlejších účinků aplikace botulotoxinu může být dočasná svalová slabost, která může nastat při ošetření rukou. Jak uvádí Institut klinické a estetické medicíny Asklepion, po zákroku přístrojem MiraDry může dojít k dočasnému zarudnutí, otokům a necitlivosti v podpaží.

Časté otázky

 • Je ošetření bolestivé? Ošetření (například botulotoxinem) může být na určitých částech těla vnímáno jako nepříjemné. V případě ambulantních zákroků pro řešení nadměrného pocení je použit speciální znecitlivující krém, který zvyšuje pohodlí pacienta při ošetření.
 • Jak dlouho trvá výsledek ošetření? Doba trvání výsledků je velmi individuální, u botulotoxinu se jedná o 4-12 měsíců, iontoforéza účinkuje též několik měsíců. Ošetření MiraDry reguluje pocení doživotně.
 • Mohou ošetření podstoupit pouze ženy? Nikoliv, jedná se o zákrok populární jak u žen, tak u mužů.

Zdroje

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."