Máte před zákrokem?

Vyplňte krátký dotazník a pošlete nezávaznou poptávku až 4 specialistům na tento zákrok. Díky dotazníku snadněji získáte konkrétní odpověď od špiček v oboru – rychle a zdarma.

 1. Step 16
 2. Step 17
 3. Step 18
 4. Step 19
 5. Step 20
 6. Step 21
 7. Step 22
 8. Step 23

Kdy chcete liposukci podstoupit?

Jakou partii chcete nejvíce ošetřit?

Už jste někdy liposukci podstoupil/a

O jaké metodě přemýšlíte?

Jak jste zkoušel/a zhubnout do této chvíle?

Jak dlouho se pokoušíte zhubnout?

Pomohla by vám v rozhodování možnost platby na splátky?

Chtěla byste se připojistit na případné komplikace po zákroku?

Autor:

Dvojitá brada, lalok pod krkem či povislá kůže krku – to jsou objektivní potíže, které lidem vadí. Tento estetický problém, kterému se lidově říká podbradek, druhá brada, si nejčastěji uvědomují, prohlíží-li si fotografie či svůj obraz v zrcadle, zejména pak při pohledu z profilu. Odstranění problému dvojité brady lze velice efektivně vyřešit liposukcí podbradku.

Liposukci podbradku je možné provést celoročně. Ale je třeba brát ohled na nutnost nošení speciálního kompresního prádla/návleku několik týdnů po operaci. Rekonvalescence tak může být v letních měsících pro pacienta méně komfortní. Je tedy vhodné při plánování termínu operace k tomuto přihlédnout a volit spíše chladnější období roku.

Co liposukce brady nevyřeší

Nutno podotknout, že pokud se jedná o uvolnění kůže s rozvlákněním platysmatu (kůže krku visí ve dvou větvích a je jí nadbytek), pak liposukce nestačí a je vhodný chirurgický lifting krku.

odstranění podbradku liposukcí
Fotky před a po liposukci podbradku (foto: soukromý archiv lékařky)

Pro koho je odstranění podbradku liposukcí vhodné


Odstranění podbradku liposukcí je žádaný výkon, pokles kůže a zmnožení tuku v této oblasti s přibývajícím věkem trápí spoustu lidí, ženy i muže.


Z rukou zkušeného plastického chirurga jde o relativně malý nekomplikovaný výkon, který ale přináší velký estetický efekt v podobě omlazení obličeje i zlepšení celkového profilu obličeje, zejména v případě malé či ustupující brady.

Myslím si, že liposukce podbradku se těší stejné oblibě u obou pohlaví. Muži však obecně vyhledávají estetické výkony v daleko menší míře než ženy, tedy v počtech operací budou ženy jistě v převaze.

Za dolní hranici se považuje dosažení 18 let věku. Při odsátí tuku z podbradku není horní hranice přesně definovaná, protože nezáleží ani tak na věku, jako na skutečnosti, zda je pacient pro liposukci podbradku indikován - stav a pružnost pokožky v oblasti podbradku a samozřejmě také celkový zdravotní stav. 

Kontraindikace liposukce podbradku

Kontraindikací výkonu mohou být krvácivé stavy klienta z různých důvodů, ať vrozených či léčebných. Relativní kontraindikací je i cukrovka, je-li však dobře kompenzována, pak není důvod k obavám.

liposukce podbradku fotky před a po
Odstranění podbradku: Fotky před a 1 měsíc po liposukci podbradku (foto: soukromý archiv lékařky)

Průběh liposukce podbradku

Liposukce podbradku je zákrok ambulantní, bez hospitalizace. Provádí se tumescentní metodou, tedy v místním umrtvení. Vzhledem k citlivé oblasti v kombinaci s analgosedací pacient během výkonu sní a nevnímá žádné nepříjemné pocity.

 1. Nejprve se ošetřovaná oblast odezinfikuje.
 2. Pak se provede drobný řez pod bradou (ten není posléze vůbec vidět) a infiltračním roztokem (fysiologický roztok s přídavkem mesocainu a adrenalinu) se celá oblast napustí – tím dojde ke stažení cév, které téměř nekrvácí a ke znecitlivění oblasti.
 3. Poté se tenkou kanylou provede samotná liposukce tak, aby byl odsát tuk z podbradku a vytvořena raná plocha, která způsobí symetrické stažení kůže a její přilepení ke spodině.
 4. Následně je ranka sešita jemnými stehy. 
 5. Pacientovi se navlékne přes oblast brady pevný elastický návlek, který dobře, ale nebolestivě tlačí na celou ranou plochu a minimalizuje tak vznik otoku a hematomu.

Komplikace během liposukce brady

Komplikace během výkonu nebývají, zkušený plastický chirurg vede zákrok tak, aby nepoškodil žádné důležité cévní či nervové svazky.

fotky před a po liposukci brady
Liposukce brady: Podbradek před a 4 měsíce po liposukci (foto: soukromý archiv lékařky)

Pooperační péče po odstranění druhé brady liposukcí

Po skončení výkonu je pacient ihned vzhůru - může být po analgosedaci lehce omámen, ale nemá bolesti a v doprovodu je propuštěn domů. Bolestivost bývá minimální a je tlumena běžnými analgetiky.

  • Chladit ledem: Vhodné je též ošetřovanou oblast chladit ledem.
  • Kompresní návlek: Doporučuje se cca 2-3 dny návlek vůbec nesundávat vzhledem k čerstvé rané ploše a její citlivosti. Po uplynutí této doby je vhodné 1x denně návlek sejmout, omýt se vodou, eventuálně návlek vyprat. Elastický návlek je nutné nosit trvale po dobu 1 týdne a během této doby je vhodné se vyvarovat tělesné zátěže. 
  • Hematomy a hojení: Plochu namazat Liotonem – gel s Heparinem, který jednak chladí a hlavně velmi dobře rozpouští a vstřebává hematomy. Od 4. pooperačního dne doporučujeme užívání enzymů pro urychlené hojení a opět lepší vstřebání otoků a hematomů.
  • Práce a aktivity: Jeden týden se vyvarujte tělesné zátěži. Běžná lehká zátěž (např. administrativní činnost) je možná.
  • Stehy: Stehy se vyndavají po týdnu.

Po vyndání stehů jsou většinou ještě patrné kožní hematomy a mírný otok. Je však již možné vrátit se do pracovního procesu, eventuálně modřinky maskovat make-upem.

Elastický návlek je potřeba nosit ještě 2 týdny na doma a na noc. Po této době je již výsledek efektní, ačkoliv se může ještě další cca 1-2 měsíce usazovat.

Fotky před a po liposukci podbradku
Odstranění podbradku: Fotky před a 2 měsíce po liposukci brady (foto: soukromý archiv lékařky)

Komplikace při nedůsledné rekonvalescenci po liposukci brady

Podceněním či nedodržením pooperačního režimu riskuje pacient zkomplikování hojení:

 • horší průběh
 • delší průběh
 • nerovnoměrné přihojení rané plochy
 • přetrvávající otoky
 • přetrvávající hematom
 • větší bolestivost operované plochy

Pěkný estetický výsledek liposukce není jen o šikovnosti operatéra, ale také o důsledné a správné pooperační péči na straně pacienta.

Výsledek po odstranění druhé brady liposukcí

Výsledek je plně viditelný po vstřebání pooperačního otoku, cca do 3 týdnů od výkonu.


Plný efekt přichází do dvou měsíců od výkonu (oblast se přihojuje a usazuje postupně). Výsledek je dlouhodobý, tuk byl odstraněn a znovu se nevytvoří.


Kůže krku se může časem vlivem ztráty elasticity a kolagenu v pokožce s věkem opět uvolnit. Zde je však již potřeba provést lifting – chirurgické vypnutí kůže krku, zde by liposukce již nepřinesla kýžený efekt.

Odstranění podbradku liposukcí patří k výkonům plastické chirurgie, kde výsledky jsou velmi pěkné, kdy jde o vcelku malý zákrok s velkým efektem, který dokáže velmi zvednout sebevědomí a omladit výraz obličeje. Pro lepší představu o výsledku doporučuji prohlédnout fotky před a po liposukci.

Odstranění podbradku se hodí taktéž jako zlepšení profilu u ustupující či malé brady, kdy není nutné vkládání bradového implantátu (profiloplastika). Díky liposukci podbradku se vytvoří nebo zostří úhel krku, který opticky zlepší vadící profil.

Liposukce brady: Musí se zákrok po čase opakovat?


Jednou odstraněný tuk se již znovu nevytvoří. Problém tedy nebude nikdy již tak výrazný, jako před liposukcí.


Při větším nabytí váhy se tuk bude více hromadit v jiných, než liposukcí ošetřených oblastech. I když nakonec, pokud je celkový nárůst hmotnosti opravdu výrazný, i zbylé tukové buňky podbradku nabydou.

Liposukce je výkon, který je možné provést opakovaně, ale v případě oblasti krku je spíše pravděpodobné, že postupem času dojde vlivem ztráty pružnosti pokožky k jejímu uvolnění, které ale již bude možné řešit jen chirurgicky liftingem, liposukce by nepřinesla očekávaný efekt.

Aktualizováno: 2.4.2019

Liposukce brady - Novinky

Související recenze a zkušenosti

Spokojený/á     

Byla jsem naprosto spokojené s úžasným přístupem. Paní lékařka je velice sympatická a šikovná. Sestra, kterou má, je prostě "boží" :-) Celý zákrok mi pečlivě vysvětlila, průběh byl v pořádku a pooperační péče (vč. komuni... Více 

4 Likes   8 Komentářů  
Spokojený/á     

Velmi všem doporučuji využít profesionální služby paní MUDr. Kamily Šormové. Bez problémů, bez bolestí, rychlé hojení, výsledek úžasný. Časově si rezervujte 10 dní, pokud chcete zákrok utajit před kolegy :) Nyní od 1.10.... Více 

Liposukce brady - Ceny

Ceny od 14 600 Kč
MUDr. Jiří Bayer
MUDr. Miloš Križko
Praha, Planá u M.Lázní
Ceny od 20 000 Kč
MUDr. Miloš Križko
Ceny od 10 000 Kč
prim. MUDr. Ludmila Šulcová Hejnalová MBA, LLM
Ceny od 15 000 Kč
obvykle do 19 000 Kč
MUDr. Šín Petr Ph.D.
Ceny od 16 000 Kč
FORMÉ Clinic
Doktor ve Vašem okolí   
Fotografie pacientů
Zákroky, na které se chystají ostatní