Dvojitá brada, lalok pod krkem či povislá kůže krku – to jsou objektivní potíže, které lidem vadí. Tento estetický problém si nejčastěji uvědomují, prohlíží-li si fotografie či svůj obraz v zrcadle, zejména pak při pohledu z profilu. Odstranění problému dvojité brady lze velice efektivně vyřešit liposukcí podbradku.

Pacienti vhodní pro operaci

Zákrok může podstoupit téměř každý, bez horní věkové hranice, ženy i muži, kteří taktéž tento estetický problém řeší. Nutno však podotknout, že pokud se jedná o uvolnění kůže s rozvlákněním platysmatu (kůže krku visí ve 2 větvích a je jí nadbytek), pak liposukce nestačí a je vhodný chirurgický lifting krku. Liposukce podbradku je vhodná jak pro velmi mladé, tak i pro starší věkové kategorie.

Kontraindikace liposukce podbradku

Kontraindikací výkonu mohou být krvácivé stavy klienta z různých důvodů, ať vrozených či léčebných. Relativní kontraindikací je i cukrovka, je-li však dobře kompenzována, pak není důvod k obavám.

liposukce 001
Podbradek před a 1 měsíc po liposukci

Průběh zákroku

Liposukce podbradku je zákrok ambulantní, bez hospitalizace. Provádí se tumescentní metodou, tedy v místním umrtvení, vzhledem k citlivé oblasti v kombinaci s analgosedací, kdy pacient během výkonu sní a nevnímá žádné nepříjemné pocity.

Nejprve se ošetřovaná oblast odezinfikuje, pak se provede drobný řez pod bradou (ten není posléze vůbec vidět) a infiltračním roztokem (fysiologický roztok s přídavkem mesocainu a adrenalinu) se celá oblast napustí – tím dojde ke stažení cév, které téměř nekrvácí a ke znecitlivění oblasti.

Poté se tenkou kanylou provede samotná liposukce tak, aby byl odsát tuk z podbradku a vytvořena raná plocha, která způsobí symetrické stažení kůže a její přilepení ke spodině. Následně je ranka sešita jemnými stehy a pacientovi se navlékne přes oblast brady pevný elastický návlek, který dobře, ale nebolestivě, tlačí na celou ranou plochu, komprimuje ji a minimalizuje tak vznik otoku a hematomu.

Komplikace během výkonu nebývají, zkušený plastický chirurg vede zákrok tak, aby nepoškodil žádné důležité cévní či nervové svazky.

liposukce 002
Podbradek před a 4 měsíce po liposukci

Pooperační péče a průběh hojení

Po skončení výkonu je pacient ihned vzhůru - může být po analgosedaci lehce omámen, ale nemá bolesti a v doprovodu je propuštěn domů. Bolestivost bývá minimální a je tlumena běžnými analgetiky. Vhodné je též ošetřovanou oblast chladit ledem. Doporučuje se cca 2 – 3 dny návlek vůbec nesundávat vzhledem k čerstvé rané ploše a její citlivosti. Po uplynutí této doby je vhodné 1x denně návlek sejmout, omýt se vodou, eventuálně návlek vyprat. Plochu namazat Liotonem – gel s Heparinem, který jednak chladí a hlavně velmi dobře rozpouští a vstřebává hematomy. Od 4. pooperačního dne doporučujeme užívání enzymů – nejlépe Wobenzym, pro urychlené hojení a opět lepší vstřebání otoků a hematomů.

Elastický návlek je nutné nosit trvale po dobu 1 týdne a během této doby je vhodné se vyvarovat tělesné zátěže. Běžná lehká zátěž (např. administrativní činnost) je možná.

Po týdnu od výkonu se vyjmou stehy, většinou jsou ještě patrné kožní hematomy a mírný otok. Je však již možné vrátit se do pracovního procesu, eventuálně modřinky maskovat make-upem. Elastický návlek je potřeba nosit ještě 2 týdny na doma a na noc. Po této době je již výsledek efektní, ačkoli se může ještě další cca 1 – 2 měsíce usazovat.

liposukce 003
Podbradek před a 2 měsíce po liposukci

Výsledek a trvanlivost zákroku

Výsledek je plně viditelný po vstřebání pooperačního otoku, cca do 3 týdnů od výkonu, plný efekt přichází do 2 měsíců od výkonu (oblast se přihojuje a usazuje postupně). Výsledek je dlouhodobý, tuk byl odstraněn a znovu se nevytvoří. Je však nutno uvést, že při celkovém nabytí váhy i zbylé tukové buňky podbradku nabydou. I tak ale problém nebude již tak výrazný, jako před zákrokem.

Kůže krku se může časem vlivem ztráty elasticity a kolagenu v pokožce s věkem opět uvolnit. Zde je však již potřeba provést lifting – chirurgické vypnutí kůže krku, zde by liposukce již nepřinesla kýžený efekt.

Odstranění podbradku liposukcí patří k výkonům plastické chirurgie, kde výsledky jsou velmi pěkné, kdy jde o vcelku malý zákrok s velkým efektem, který dokáže velmi zvednout sebevědomí a omladit výraz obličeje. Hodí se taktéž jako zlepšení profilu u ustupující či malé brady, kdy není nutné vkládání bradového implantátu. Díky liposukci podbradku se vytvoří nebo zostří úhel krku, který opticky zlepší vadící profil.

Aktualizováno: 9.5.2016

Související recenze a zkušenosti
Liposukce brady
Liposukce brady
  Spokojený/á
Byla jsem naprosto spokojené s úžasným přístupem. Paní lékařka je velice sympatická a šikovná. Sestra, kterou má, je prostě "boží" :-) Celý zákrok mi pečlivě vysvětlila, průběh byl v pořádku a... Více 
Rychlé hojení
Liposukce brady
  Spokojený/á
Velmi všem doporučuji využít profesionální služby paní MUDr. Kamily Šormové. Bez problémů, bez bolestí, rychlé hojení, výsledek úžasný. Časově si rezervujte 10 dní, pokud chcete zákrok utajit před... Více 

V jaké fázi se nacházíte?

   
Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní