Autor:

Dvojitá brada, lalok pod krkem či povislá kůže krku – to jsou objektivní potíže, které lidem vadí. Tento estetický problém si nejčastěji uvědomují, prohlíží-li si fotografie či svůj obraz v zrcadle, zejména pak při pohledu z profilu. Odstranění problému dvojité brady lze velice efektivně vyřešit liposukcí podbradku.

Pacienti vhodní pro operaci

Zákrok může podstoupit téměř každý, bez horní věkové hranice, ženy i muži, kteří taktéž tento estetický problém řeší. Nutno však podotknout, že pokud se jedná o uvolnění kůže s rozvlákněním platysmatu (kůže krku visí ve 2 větvích a je jí nadbytek), pak liposukce nestačí a je vhodný chirurgický lifting krku. Liposukce podbradku je vhodná jak pro velmi mladé, tak i pro starší věkové kategorie.

Kontraindikace liposukce podbradku

Kontraindikací výkonu mohou být krvácivé stavy klienta z různých důvodů, ať vrozených či léčebných. Relativní kontraindikací je i cukrovka, je-li však dobře kompenzována, pak není důvod k obavám.

liposukce 001
Podbradek před a 1 měsíc po liposukci

Průběh zákroku

Liposukce podbradku je zákrok ambulantní, bez hospitalizace. Provádí se tumescentní metodou, tedy v místním umrtvení, vzhledem k citlivé oblasti v kombinaci s analgosedací, kdy pacient během výkonu sní a nevnímá žádné nepříjemné pocity.

Nejprve se ošetřovaná oblast odezinfikuje, pak se provede drobný řez pod bradou (ten není posléze vůbec vidět) a infiltračním roztokem (fysiologický roztok s přídavkem mesocainu a adrenalinu) se celá oblast napustí – tím dojde ke stažení cév, které téměř nekrvácí a ke znecitlivění oblasti.

Poté se tenkou kanylou provede samotná liposukce tak, aby byl odsát tuk z podbradku a vytvořena raná plocha, která způsobí symetrické stažení kůže a její přilepení ke spodině. Následně je ranka sešita jemnými stehy a pacientovi se navlékne přes oblast brady pevný elastický návlek, který dobře, ale nebolestivě, tlačí na celou ranou plochu, komprimuje ji a minimalizuje tak vznik otoku a hematomu.

Komplikace během výkonu nebývají, zkušený plastický chirurg vede zákrok tak, aby nepoškodil žádné důležité cévní či nervové svazky.

liposukce 002
Podbradek před a 4 měsíce po liposukci

Pooperační péče a průběh hojení

Po skončení výkonu je pacient ihned vzhůru - může být po analgosedaci lehce omámen, ale nemá bolesti a v doprovodu je propuštěn domů. Bolestivost bývá minimální a je tlumena běžnými analgetiky. Vhodné je též ošetřovanou oblast chladit ledem. Doporučuje se cca 2 – 3 dny návlek vůbec nesundávat vzhledem k čerstvé rané ploše a její citlivosti. Po uplynutí této doby je vhodné 1x denně návlek sejmout, omýt se vodou, eventuálně návlek vyprat. Plochu namazat Liotonem – gel s Heparinem, který jednak chladí a hlavně velmi dobře rozpouští a vstřebává hematomy. Od 4. pooperačního dne doporučujeme užívání enzymů – nejlépe Wobenzym, pro urychlené hojení a opět lepší vstřebání otoků a hematomů.

Elastický návlek je nutné nosit trvale po dobu 1 týdne a během této doby je vhodné se vyvarovat tělesné zátěže. Běžná lehká zátěž (např. administrativní činnost) je možná.

Po týdnu od výkonu se vyjmou stehy, většinou jsou ještě patrné kožní hematomy a mírný otok. Je však již možné vrátit se do pracovního procesu, eventuálně modřinky maskovat make-upem. Elastický návlek je potřeba nosit ještě 2 týdny na doma a na noc. Po této době je již výsledek efektní, ačkoli se může ještě další cca 1 – 2 měsíce usazovat.

liposukce 003
Podbradek před a 2 měsíce po liposukci

Výsledek a trvanlivost zákroku

Výsledek je plně viditelný po vstřebání pooperačního otoku, cca do 3 týdnů od výkonu, plný efekt přichází do 2 měsíců od výkonu (oblast se přihojuje a usazuje postupně). Výsledek je dlouhodobý, tuk byl odstraněn a znovu se nevytvoří. Je však nutno uvést, že při celkovém nabytí váhy i zbylé tukové buňky podbradku nabydou. I tak ale problém nebude již tak výrazný, jako před zákrokem.

Kůže krku se může časem vlivem ztráty elasticity a kolagenu v pokožce s věkem opět uvolnit. Zde je však již potřeba provést lifting – chirurgické vypnutí kůže krku, zde by liposukce již nepřinesla kýžený efekt.

Odstranění podbradku liposukcí patří k výkonům plastické chirurgie, kde výsledky jsou velmi pěkné, kdy jde o vcelku malý zákrok s velkým efektem, který dokáže velmi zvednout sebevědomí a omladit výraz obličeje. Hodí se taktéž jako zlepšení profilu u ustupující či malé brady, kdy není nutné vkládání bradového implantátu. Díky liposukci podbradku se vytvoří nebo zostří úhel krku, který opticky zlepší vadící profil.

Aktualizováno: 9.5.2016

Liposukce brady - Novinky

Související recenze a zkušenosti

Kachna 15.2.2018
Spokojený/á

Byla jsem naprosto spokojené s úžasným přístupem. Paní lékařka je velice sympatická a šikovná. Sestra, kterou má, je prostě "boží" :-) Celý zákrok mi pečlivě vysvětlila, průběh byl v pořádku a pooperační péče (vč. komuni... Více 

4 Likes   8 Komentářů  
Spokojený/á

Velmi všem doporučuji využít profesionální služby paní MUDr. Kamily Šormové. Bez problémů, bez bolestí, rychlé hojení, výsledek úžasný. Časově si rezervujte 10 dní, pokud chcete zákrok utajit před kolegy :) Nyní od 1.10.... Více 

Liposukce brady - Ceny

Ceny od 10 000 Kč
prim. MUDr. Ludmila Šulcová Hejnalová MBA, LLM
Ceny od 8 000 Kč
MUDr. Jaroslava Kačírková
prim. MUDr. Aleš Fibír Ph.D.
Hradec Králové, Čáslav
Ceny od 6 500 Kč
obvykle do 11 000 Kč
prim. MUDr. Aleš Fibír Ph.D.
MUDr. Patrik Paulis
Praha, Bratislava
Ceny od 500 Kč
obvykle do 800 Kč
MUDr. Patrik Paulis
MUDr. Miloš Križko
Planá u M.Lázní, Praha
Ceny od 20 000 Kč
MUDr. Miloš Križko
Doktor ve Vašem okolí   
Fotografie pacientů
Zákroky, na které se chystají ostatní