Specializuje se na korektivní dermatologii, estetickou medicínu a dermatologii. Je vyhledávanou lékařkou na aplikaci botulotoxinu, výplňových materiálů, odstranění vrásek nebo omlazení obličeje.
Aktualizace: 5. 3. 2021

Navigace

 • Úvod
 • Co je Plexr?
 • Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na Plexr?
 • Jak si vybrat vhodného lékaře?
 • Jak probíhá první schůzka s lékařem?
 • Jak se připravit na zákrok?
 • Jak se provádí Plexr?
 • Výhody zákroku
 • Jak probíhá zotavení po Plexru?
 • Doba rekonvalescence
 • Jak dlouho vydrží výsledek
 • Komplikace nebo možné vedlejší účinky
 • Časté otázky
 • Bibliografie

Úvod

Plexr je nová a velmi slibná možnost neinvazivní estetické medicíny. Je vhodná pro většinu žen (i mužů) cca od 30 let věku, kdy již začínají být vidět první známky stárnutí (povolení kůže, pokles tkáně). Je možné aplikovat v obličeji (pokles víček, vyrýsované vrásky např. kolem rtů, léčba xantelasmat), v některých případech i po těle (typicky např. povolení kůže kolem loktů).

Co je plexr?

Plexr je alternativou k chirurgickým výkonům

Co je Plexr?

Plexr je nechirurgická léčba, která je určitou alternativou k chirurgickým zákrokům, jako je blefaroplastika (korekce víček), ošetření některých typů vrásek, odstranění xantelasmat, výrůstků či korekce některých jizev. Během zákroku dochází k tečkovitému kontrolovanému spálení povrchu kůže (působením radiofrekvencí indukované fyzikální plazmy), které navozuje kontrakci kolagenu, v případě xantelasmat a výrůstků dojde k vaporizaci - „odpaření“ nežádoucího útvarku. Není použit žádný skalpel, laser ani žádné stehy.

Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na plexr?

Pro koho není Plexr vhodný

Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na Plexr?

Aplikace není možná u lidí, kteří mají kardiostimulátor, dále vadí větší kovové implantáty poblíž místa ošetření, zákrok také není vhodné absolvovat v těhotenství či při kojení, případně v době závažného onemocnění (např. těžký imunodeficit, těžký diabetes, onkologická léčba, stav po transplantaci orgánu apod.).


Jak si vybrat vhodného lékaře?

Estheticon nabízí mnoho lékařů, kteří s přístrojem pracují. S Vámi vybraným lékařem je vždy nutné konzultovat, zda jste vhodným kandidátem k zákroku. Lékaře můžete vybírat na základě recenzí předchozích pacientů či fotografií před zákrokem a po zákroku a dosažených výsledků. S lékařem je také nutné si porozumět, vybírat můžete i na základě osobních sympatií. 

Jak probíhá první schůzka s lékařem?

Vstupní konzultace

Jak probíhá první schůzka s lékařem?

Před zákrokem je nutná důkladná konzultace s lékařem. Všechny zákroky mají rizika a výhody. Je důležité jim porozumět, než se pro zákrok rozhodnete. S lékařem je nutné probrat Vaše očekávání a stanovit počet aplikací, aby se dosáhlo požadovaného výsledku. Lékař by měl také detailně vysvětlit celý postup zákroku

Jak se připravit na zákrok?

Před ošetřením je nutná konzultace s lékařem, která Vám umožní klást jakékoli otázky ohledně zákroku, abyste věděli, co můžete během léčby a zotavení očekávat. 

S lékařem můžete také prodiskutovat Vaše cíle a možnosti, jak těchto Vašich cílů nejlépe dosáhnout. Lékař Vám detailně vysvětlí postup léčby

V den zákroku je dobré přijít dobře psychicky naladěn a očekávat jen dobré výsledky, které se po zákroku dostaví.

Jak se provádí Plexr?

Ošetření probíhá vždy ambulantně. Přístroj Plexr pracuje na bázi vaporizace (odpaření) tkáně radiofrekvencí indukovanou fyzikální plazmou. Po znecitlivění anestetickým krémem lékař může partii „vytečkovat“, tedy ošetřit cílovou oblast tak, aby došlo ke kontrakci pleti, což lze často pozorovat ihned během výkonu. Ošetřená plocha se pak hojí nejlépe tzv. „nasucho“, bez promašťování, podle potřeby je možno použít kromě běžné hygieny ještě desinfekci bez alkoholu (přípravek Dettol).

Výhody zákroku

Zákrok probíhá ambulantně

Výhody zákroku

Zákrok probíhá ambulantně pouze za použití anestetického krému, což je pro tělo daleko šetrnější. Kromě toho se nyní nabízí pacientům, kteří mají vážné problémy s horními víčky (nejen z estetických důvodů) a mají také strach z chirurgického zákroku. Po ošetření Plexrem navíc nezůstávají žádné jizvy.

Jak probíhá zotavení po plexru?

Zotavení po výkonu

Jak probíhá zotavení po Plexru?

Hojení trvá cca 5 až 7 dní (je dobré zajistit si pobyt doma alespoň na 3 dny), bývá přítomno i lehké zduření otok partie. Make-up je možno aplikovat až za 3 dny či později, individuálně. 

Pokud jde o sport, je to individuální a záleží i na typu sportu, obvykle je žádoucí sport vynechat alespoň 3-5 dní po zákroku, v rámci prevence zpomalení hojení či případné náhodné infekce. 

Zákrok je možné kombinovat s metodou needle shaping, kterou může doporučit ošetřující lékař. Vše je velmi individuální podle stavu obličeje či jiné lokality. Vše se probírá v rámci vstupního pohovoru s lékařem.

Doba rekonvalescence

Chraňte se před sluncem

Doba rekonvalescence

Ošetřené plochy je nutné chránit před sluncem přípravky s vysokým SPF. Kromě efektu kontrakce pleti („stažení“, redukce přebytku kůže) využíváme i možnosti dosáhnout vyhlazení vyrýsovaných vrásek – v tom případě cíleně tečkovitě spálíme pleť na okrajích vrásky. Celkový efekt po jakémkoliv zákroku obvykle posuzujeme za cca 4 týdny.

Výsledky odstranění plexru

Stroupky si nestrhávejte

Jak dlouho vydrží výsledek

Dosažený efekt vydrží v závislosti na genetických dispozicích a životnímu stylu i více let, samozřejmě, pokud by např. došlo ke zhubnutí, na stavu kůže se to projeví obvykle negativně – novým povolením. Velmi často jedno ošetření stačí k optimálnímu výsledku, vše je ale individuální. Pokud jsou potřeba ošetření další, může být již po jednom měsíci či později. Jizvy po zákroku nevznikají, je ale nutno vyčkat samovolného zhojení spáleninek po Plexru, varujeme před aktivním strháváním stroupků.

Komplikace a možné vedlejší účinky

Komplikace se objevují jen výjimečně

Komplikace nebo možné vedlejší účinky

Pokud klient řádně seznámí ošetřujícího lékaře se svým zdravotním stavem, komplikace jsou velmi málo pravděpodobné. Určitým rizikem může být např. rozvoj oparu v místě ošetření, velmi vzácně eventuálně jiné kožní infekce u disponovaných jedinců, podobně jako tomu bývá u řady jiných ošetření estetické medicíny. Rutinní příprava před zákrokem užíváním antibiotik či antivirotik se provádí pouze výjimečně, v závislosti na anamnéze. Nejde o zákrok vhodný k absolvování během polední pauzy, přece jen je nutno počítat s výše popsaným hojením.

Časté otázky

 • Lze využít léčbu Plexrem i v pokročilém věku? Plexr je možné využít v jakémkoliv věku, vždy je však nutné posoudit stav pacienta lékařem. Odborník usoudí, zda jste vhodným kandidátem pro Plexr a provede patřičná vyšetření. Hojení u starších pacientů může být pomalejší.
 • Pro která místa ne těle je ošetření Plexrem vhodné? MUDr. Drahomíra Kotlářová odpovídá: „Plexrem lze pracovat téměř na celém těle. Pomůže odstranit nežádoucí útvary přesně a s minimálním poškozením kůže. Hojení je poměrně rychlé a bez komplikací. Je však vždy nutná důsledná fotoprotekce s 50+faktorovým krémem.”
 • Je ošetření Plexrem bolestivé? Ošetřované místo se předem ošetří anestetickým krémem, zákrok pak není nijak bolestivý.

Bibliografie

"Informace, které jsou uvedeny na této webové stránce, jsou pouze informativní a nikdy nenahradí informace, které by Vám měl poskytnout Váš estetický lékař, kosmetický chirurg nebo estetický specialista. Pokud zvažujete podstoupit jakoukoli lékařskou léčbu nebo zákrok (také v případě pochybností nebo dotazů), obraťte se přímo na svého odborného lékaře, který Vám poskytne odpovídající informace. Společnost Estheticon neschvaluje ani nedoporučuje žádný obsah, postup, produkt, názor, zdravotnický personál ani jakékoli jiné materiály a informace uvedené v jakékoli části této webové stránky."