Získejte až 25 000 Kč zpět za Váš zákrok

Každý měsíc máte šanci vyhrát.
Uložte si fakturu a zúčastněte se!

Zúčastněte se

Tumescentní liposukce v otázkách a odpovědích

Tumescentní liposukce v otázkách a odpovědích
Má dlouholetou praxi v oboru plastické a estetické chirurgie. Získal 1. a 2. atestaci z všeobecné chirurgie a atestaci z plastické chirurgie. Od roku 1989 vedl plastickou chirurgii a od roku 1997 provozuje soukromou praxi. Nechce přírodu přetvářet, ale citlivě jí pomáhat ke kráse a harmonii.
Vytvořeno: 24. 9. 2007 · Aktualizováno: 1. 9. 2021
Kontaktujte Verified kliniky, které vám mohou nabídnout ošetření.

Dovolím si reagovat na často se opakující dotazy i některé odpovědi týkající se tumescentní liposukce. Podle čeho si vybrat kliniku? Jak dlouho nosit elastické návleky? Jak se vyvarovat nerovnostem?

Dotaz 1: „Mám zájem o liposukci několika oblastí těla jako stehna, boky, břicho atd. Je to možné udělat najednou? Proč to někteří chirurgové provádějí a někteří ne? Jaké k tomu mají důvody?“

Časté odpovědi:

  1. „Nemá se odsávat větší množství tuku najednou.“ (Často jsou pak uváděny i různé hodnoty, nejčastěji 2-3 litry.)
  2. „Nelze překročit povolenou dávku lokálního anestetika.“
  3. „Takový výkon je lépe provádět v celkové anestesii.“
  4. „Na našem pracovišti běžně provádíme tumescentní liposukci více oblastí najednou.“
  5. „Odsávat více oblastí najednou nedoporučujeme.“

Komentář k odpovědím:

Ad 1) Pro tuto odpověď nevidím u tumescentní liposukce důvod. Platilo to u původní, klasické liposukce, kdy se s odsátým tukem vždy odsálo i přiměřené množství krve. Při odsátí velkého množství tuku mohlo proto dojít i k větším ztrátám krve. U tumescentní liposukce jsou krevní ztráty většinou minimální i po odsátí velkého množství tuku. Při tumescentní liposukci se má v odsávané oblasti odsát tolik tuku, kolik je ho potřeba ke správnému tvarování oblasti – to znamená u někoho méně u jiného více. Není žádný předem stanovený limit pro množství odsátého tuku.

Ad 2) Maximální doporučená dávka lokálního anestetika se nemá překročit, protože pak se mohou projevit jeho vedlejší nepříznivé účinky. Maximální povolená dávka lokálního anestetika při tumescentní liposukci se stanovuje na 1 kg celkové tělesné váhy. Má-li někdo 100 kg, může být u něho použito podstatně více anestetika než u toho, kdo má váhu jen 50 kg. Protože se používá vždy stejná koncentrace anestetika, může se u osob vyšší váhové kategorie použít větší množství napouštěcího roztoku bez rizika. Žádá-li však osoba o váze 48 kg odsát najednou vnitřní a zevní valy stehen a ještě k tomu boky, tak s největší pravděpodobností se u ní překročí maximální povolená dávka anestetika.

Ad 3) Při liposukci v celkové anestesii (narkóze) nelze současně použít lokální anestetikum. Je tomu tak proto, že při použití medikamentů, které se užívají k celkové narkóze v kombinaci s větším množstvím lokálního anestetika (které se užívá při tumescentní liposukci), může dojít ke komplikacím s trvalými následky. Proto, když není při liposukci provedené jen v celkové anestesii použito lokální anestetikum, jsou výrazně větší pooperační bolesti. Naopak při použití jen lokálního anestetika, jak je tomu u tumescentní liposukce, není bolest pociťována až 18 hodin po výkonu. Pacient tedy překoná nejhorší pooperační období, aniž by musel užívat nějaké jiné bolest ztišující léky.

Při operaci v celkové anestesii se u bezvládného a nespolupracujícího pacienta obtížně udržuje nejvhodnější poloha pacienta k bezchybnému odsátí. Ze stejného důvodu se obtížně zjišťuje a koriguje vzniklá stranová asymetrie. Není totiž možné pacienta na chvíli probudit, postavit jej a ve stoje srovnat odsáté plochy na pravé a levé straně tak, jako je to běžně možné při tumescentní liposukci.

Ad 4) a 5) V zásadě je možné provést i tumescentní liposukci několika oblastí najednou, ale vždy je třeba vzít v úvahu jistá omezení a rizika s tím spojená a pacienta (klienta) na ně upozornit. V odpovědích na výše zmíněné dotazy o možnosti odsát několik oblastí najednou většinou nenacházím zásadní argument a tím je omezení rozsahu liposukce celkovou plochou odsávané oblasti. Při každé liposukci je odsávacími kanylami poraněna podkožní tkáň v odsávané oblasti. Jedná se vlastně o dosti velikou rannou plochu, která na povrchu není vidět. Čím je tato plocha větší, tím hůře se s tím organismus vyrovnává a tím je větší riziko možných komplikací (např. embolie atd.). Po odsátí několika větších oblastí najednou, po odeznění působení lokálního anestetika (asi po 18 hodinách) je další pooperační průběh výrazně bolestivější než po odsátí jen jedné oblasti. Často si také vyžádá delší pracovní neschopnost, než je součet krátkodobých výpadků po odsátí jen jednotlivých lokalit.

V literatuře jsou sice uváděny případy, kdy během jednoho výkonu bylo pacientovi z různých oblastí dohromady odsáto až 12 litrů tuku, ale méně potěšující je, že pak musel nějakou dobu trávit na jednotce intensivní péče a být monitorován a léčen jako velmi rizikový pacient po velmi vážném poranění. Musíme si uvědomit, že většina našich privátních klinik plastické chirurgie nemá vlastní jednotku intensivní péče. Přesto jsou u nás některá pracoviště, která ve svých reklamních kampaních zátěž pacienta při „tumescentní liposukci několika větších oblastí najednou“ poněkud zlehčují.

liposukce
Vyberte si kvalifikované pracoviště

Dotaz 2: „Mám obavu podstoupit liposukci, protože na internetu často čtu stížnosti klientek na špatné výsledky jako jsou např. vznik nerovností nebo nedostatečné odsátí. Proč lékaři inzerují jen perfektní výsledky?“

Špatné výsledky po liposukcích jsou nejčastěji důsledkem špatné indikace k liposukci. Viděl jsem několikrát neuspokojivé výsledky po liposukci. Nejednalo se v těchto případech o špatnou techniku operatéra. Chyba byla v tom, že se operatér nechal klientem přemluvit k liposukci, která nikdy neměla být provedena. Před liposukcí, podobně jako před každým jiným kosmetickým operačním zákrokem, je nutná předoperační shoda mezi klientem a operatérem o druhu a rozsahu výkonu. Má to ale určité hranice, protože operatér má o problematice více znalostí a zkušeností a proto někdy musí přání klienta výrazně zkorigovat v jeho zájmu. Jestli některá pracoviště ve své propagaci uvádějí „odsajeme vám hlavně to, co si přejete vy“, tak to není vždy ve prospěch klienta.

Někdy i při nejlepší snaze operatéra, se očekávaný výsledek nedostaví nebo jen částečně. Občasný vznik pooperačních nerovností na povrchu odsátých ploch je obecné riziko liposukce a nemusí být vždy známkou selhání nebo nezkušenosti operatéra. Vždy je ale chybou operatéra tzv. „přesátí“ odsávané plochy. V odsáté ploše vznikne prohlubeň, která může být z estetického hlediska horší než předoperační stav. Nedostatečné odsátí lze následně opravit, ale náprava „přesátí“ je již obtížnější (nejčastěji lipofeelingem). Nejčastější nespokojenost klientů bývá po liposukci vnitřních valů stehen. Příčinou problematického výsledku a nespokojenosti klienta bývá většinou špatná indikace k výkonu. Klientka si při konzultaci prsty nahrne kůži s podkožím do dlaně a tím demonstruje množství tuku, který si přeje odsát. Často se ale o žádný lokální tukový nadbytek nejedná. Nahrne si jen více posunlivou kůži v této oblasti s přiměřenou vrstvou posunlivého podkoží. Operatér se nechá přemluvit k liposukci a výsledkem není žádná viditelná redukce, ale jen následné nerovnosti. U boků to zase bývá nesplnitelné přání klienta zredukovat vyklenutí, které je způsobené horním okrajem pánevních kostí. Někdy má klientka i jiná nesplnitelná přání, jako například zeštíhlit svalnatá lýtka nebo oploštit vyklenuté bříško, které je způsobené povolenou svalovinou.

MUDr. Martina Fajkošová
Havířov, Moravskoslezský kraj
MUDr. Boris Jegorov
Žádné recenze
Praha, Praha (kraj)
BE ELITE CLINIC
Praha, Praha (kraj)

Dotaz 3: „Jak dlouho po liposukci mám provádět tzv. „válečkování“? Provádím válečkování už několik měsíců a zcela bez efektu, stále jsou patrné nerovnosti.“

Domnívám se, že většina chirurgů, kteří provádějí tumescentní liposukci, se shodne na tom, že tzv. „válečkování“ není nutné. Válečkování je trochu přežitek z dob, kdy se prováděla jen klasická liposukce. Osobně si myslím, že u žádné liposukce nemá význam. Je dobře známo, že na poúrazový nebo pooperační otok je nejúčinnější tak zvaná „tlaková masáž“. Při ní se na oteklou plochu působí souvislým nepřerušovaným tlakem (prováděno prstem nebo dlaní) asi půl minuty a to opakovaně mnohokrát za den. Čím častěji se to provádí, tím bývá lepší výsledek. Pouhé přejíždění válečkem přes odsátou plochu, kdy tlak působí v jednom místě jen nepatrnou chvíli, nemůže mít žádný efekt. Provádění účinné tlakové masáže odsáté plochy by zase zabralo příliš času, protože plochy jsou dosti velké. Tlaková masáž je proto nahrazena souvislým tlakem elastického návleku. Co nezlepší prodloužení doby nošení elastického návleku, tam válečkování rovněž nepomůže.

Dotaz 4: „Jak dlouho mám nosit elastické návleky? Názory lékařů se velmi různí.“

Odpovědi operatérů na to, jak dlouho se po liposukci mají nosit elastické návleky, se různí. Někdo doporučuje jen 14 dnů a méně, někdo striktně trvá na 3 měsících. Záleží hlavně na osobních zkušenostech operatéra. Myslím si, že držet se jednoho schématu je popírání individuálního přístupu ke každému pacientovi. Každý se hojí trochu jinak a u každého byl trochu jiný výchozí stav před liposukcí. Je třeba vždy posuzovat individuálně. U jednoho stačí nosit návleky 14 dnů a u druhého je to nutné 1-2 měsíce. Nejlépe to posoudí operatér, proto je zcela naivní klást na internetu dotazy na lékaře, kteří vás nikdy neviděli.

Tumescentní liposukce
Každý pacient se hojí jinak

Dotaz 5: „Podle čeho si mám vybrat kliniku, která tumescentní liposukci provádí?“

K výběru kliniky jen několik poznámek. Vzhledem ke stále velké poptávce jsou liposukce lukrativní výkon. Přes invazivní reklamní kampaň některých pracovišť, srovnatelnou s praktikami v supermarketech, zůstává liposukce odborný medicínský zákrok, který by měl provádět zkušený plastický chirurg. Ten, na rozdíl od pracovišť, která nabízejí jen liposukce, může klientovi odmítnout provedení liposukce, která v daném případě není pro něj vhodná a nabídnout mu celou škálu jiných, pro něho vhodnějších operačních zákroků.

Je obtížné dát návod na výběr kliniky a lékaře. Někdo dá na množství akademických titulů, někdo na osobní reference od pacientů, někdo na délku praxe, někdo na vzhled či na přívětivé vystupování. Nejvíce bych preferoval pocit, že si lékař získal vaši důvěru. Vaše důvěra většinou dobrého operatéra zavazuje více, než výše honoráře. Nejlepší je osobní konzultace u odborníka. Anonymní informace z internetu mohou být někdy zavádějící. Z vlastní zkušenosti však vím, že zůstane stále mnoho klientů, kteří si vyberou jen toho lékaře, který jim řekne jen to, co sami chtějí slyšet. Jsou to většinou právě ti, kteří pak svou nespokojenost s výsledkem operace nebo liposukce prezentují v médiích a vyvolávají tak ve veřejnosti dojem, že se většina operací nepovede nebo má komplikace. Klient spokojený s výsledkem operace nebo liposukce (a těch je většina), často už nemá tak silnou motivaci svou spokojenost veřejně projevovat.

Tumescentní liposukce nepatří pro zkušeného plastického chirurga k nejnáročnějším výkonům, které provádí. Protože se odsává v tkáních deformovaných napuštěným roztokem, je nutné mít dobrou prostorovou představivost a tu zkušení plastičtí chirurgové mají. Je pro ně nezbytná pro provádění jiných, většinou náročnějších kosmetických operací (např. operace nosu, operace prsou atd.).

Reklama

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.