Jak bojovat proti a se striemi

Autor:

Častým postrachem mnoha žen (i mužů) jsou strie. Tyto pajizévky vznikají popraskáním elastických vláken v kůži. Již viditelné strie nikdy stoprocentně nezmizí, ale pomocí metod estetické dermatologie včetně laserové terapie můžeme jejich vzhled efektivně zmírnit. A co můžeme určitě, je snažit se jim v rámci prevence předejít.

Jak vznikají strie

Strie vznikají popraskáním elastických vláken v kůži. Nejdříve mají červenou až fialovou barvu. Starší strie jsou bělavé, až stříbrně lesklé. Viditelné strie už nelze stoprocentně odstranit. Ale moderní estetická dermatologie využívá laserové terapie, která dokáže jejich vzhled efektivně zmírnit.

Fotolia 141288752 Subscription Monthly M Strie zcela odstranit nelze. Nejdůležítější je prevence vzniku. Ale když už se pajizévky objeví, estetická dermatologie dokáže jejich vzhled velmi efektivně zmírnit.

Proč vznikají strie

Vznikají často po rychlém objemovém přírůstku, např. v těhotenství či při obezitě. Výjimkou ale nejsou ani u dětí, které vyrostly příliš rychle.

„Někteří lidé mohou mít k jejich vzniku genetickou predispozici a strie tak vznikají bohužel spontánně. Více než 80 % žen se pak potýká s výskytem strií v těhotenství (hlavně v období 7. a 8. měsíce). Ty se nejčastěji vyskytují na břiše, stehnech, hýždích, prsou, ale i zádech,“ říká MUDr. Lucia Mansfeldová z Perfect Clinic Dermatology.

Prevence strií je základ

Proti striím je nejdůležitější bojovníkem prevence! Jak předejít vzniku strií?

  • Dodržujte pravidelný pitný režim.
  • V rizikových oblastech si kůži často promazávejte, doporučují se přípravky s vitamínem E, kyselinou hyaluronovou, Aloe Vera či ricinový olej. Důležité je krémy nanášet masážními pohyby. Babské rady také často tvrdí, že zabírá i vepřové sádlo. To sice pokožku dobře promastí, ale používejte zásadně takové, které neobsahuje sůl. Nejlepší je kosmetické sádlo ve formě mastí, například s přídavkem měsíčku.
  • Do svého jídelníčku byste také měli zařadit potraviny se zinkem, který je prevencí. Vyskytuje se například v mořských plodech, ořechách a luštěninách. 

Riziková skupina lidí pro vznik strií: Trápí i sportovce

Pokud jste fanouškem radikálních diet, které s sebou nesou velké riziko jojo efektu, a vy tak střídavě hubnete a přibíráte, je velmi pravděpodobné, že se strie po rychlém nabrání váhy objeví také. Je tedy důležité ztrácet na váze postupně a ideálně pod odborným dohledem.

To samé platí, i pokud naopak chcete na váze přibrat. S tím mají problém především lidé, kteří chtějí rychle získat svalovou hmotu a intenzivně cvičí s velkou zátěží. Strie tak často trápí i vrcholové sportovce. Navštěvujete-li posilovnu, zvyšujte zátěž postupně, začínejte spíše s lehčí zátěží a vždy se dobře poraďte s trenérem. Po cvičení si kůži promasírujte mastným krémem.

Jak odstranit strie?

„Samotné odstranění strií je relativně problematické. Existují však metody, které mohou vzhled významně zlepšit. Jednou z nejlepších je radiofrekvence nebo mikrojehličková radiofrekvence. Zarudlé a lividní strie mohou zesvětlit i pomoci cévního nebo pulzního barvivového laseru. Dobrý efekt může mít i mikroneedling se speciálními roztoky proti striím či po ošetření plazmou. Na starší strie pomůže C02 frakční laser. Pro dosažení dobrého výsledku je důležité jednotlivé metody opakovat a kombinovat,“ dodává MUDr. Lucia Mansfeldová.

Více informací na www.perfectclinic.cz

Publikováno: 4.1.2019

Odstranění strií - Novinky

Diskuze k tématu

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní