Odstranění znamének, kožních výrůstků

Autor:

Na světě neexistuje člověk, který by na své kůži neměl žádné znaménko ani výrůstek. Většina z nich sice představuje jen estetický problém, některé můžou ale způsobit i méně či více závažné zdravotní problémy. Je proto vhodné svou kůži průběžně kontrolovat a v případě pochybností navštívit dermatologa.

S jakými typy kožních výrůstků se můžete nejčastěji setkat?

 • Mateřské znaménko: kožní projev, který vzniká díky přítomnosti pigmentových buněk obsahujících melanin. Mateřská znaménka se na kůži často vyskytují už po narození, postupně ale přibývají i v průběhu života. Často mají různý tvar i barvu a ty se mohou postupně proměňovat. Mohou být ploché v úrovni kůži, vyklenovat se od středu, nebo zcela vystupovat nad kůži. V závislosti na stadiu jejich vývoje. Každé mateřské znaménko se může rozvinout ve zhoubný melanom. Proto je dobré je pravidelně kontrolovat a při změnách navštívit dermatologa.
 • Fibrom: vystouplý útvar na kůži různých velikostí. Nejčastěji se vyskytuje na místech, kde se často tře kůže (v podpaží, pod lemem spodního prádla, na krku, apod.). Poznáte jej podle charakteristiké "stopky", která vyrůstá z kůže.
 • Hemangiom: červená tečka nebo červený vystouplý útvar na kůži.
 • Epidermální cysta: vytváří se z vlasového folikulu. Nejčastěji ho na těle najdete tam, kde je ochlupení, nebo na pokožce hlavy.
 • Xantelesma: žluté útvary nepravidelného tvaru, nacházející se nejčastěji na horních očních víčkách.
 • Bradavice: vřídek vzniklý v důsledku nákazy papilomavirem. Nejčastěji se objeví na rukou, nohou nebo na obličeji.
 • Stařecké bradavice (seboroidní veruky): mají žlutou až černou barvu a vyskytují se kdekoliv na těle. Nejsou způsobeny virem jako klasické bradavice, ale vlivem stárnutí kůže a jejího nadměrného vystavování slunečnímu záření.
 • Milia: bílé tvrdé cysty, vyplněné zrohovatělou kůží. Většinou se nachází na obličeji.

Odstranění znaménka nebo výrůstku – jak postupovat

Pokud se rozhodnete pro odstranění jakéhokoliv útvaru na vaší kůži, je první a nejdůležitější věcí navštívit odborného lékaře – dermatologa. Ten vaše znaménko nebo výrůstek posoudí a doporučí vhodný způsob jeho odstranění a následný postup. V případě, že znaménko vyhodnotí jako rizikové, vždy je nutné jej odstranit chirurgicky a odeslat na histologické vyšetření.

Jak probíhá vyšetření znaménka digitálním dermatoskopem? Více na videu >>

Jaké jsou možnosti odstranění?

Dvě nejčastější metody odstranění znamének jsou vyříznutí (excize) a moderní odstranění frakčním CO2 laserem, případně cévním laserem.

Frakční CO2 laser je možné použít pro odstranění znamének, která mají průměr menší než 5 mm, a jsou zdravá. Ideální je také pro odstranění fibromů, bradavic, xantelesmat, epidermoidních cyst a milií. Cévní laser se používá pro odstranění hemangiomů.

Chirurgické odstranění je vhodné pro znaménka, která jsou větší než 5 mm. Ovšem někdy i v tomto případě může dermatolog doporučit odstranění laserem. Vždy záleží na konkrétním umístění znaménka. Riziková znaménka jsou vždy odstraněna chirurgicky a odeslána na následné vyšetření.

Jak probíhá odstranění znaménka nebo kožního výrůstku laserem?

Odstranění znamének laserem je ošetření s velmi malou bolestivostí. Většinou jej klienti podstupují zcela bez umrtvení. V případě vyšší citlivosti nebo velké ošetřované plochy se po dohodě s klientem aplikuje lokální anestezie v podobě krému nebo injekce.

Samotné odstranění trvá jen malou chvíli. Laserový paprsek se namíří na znaménko nebo výrůstek a postupně jej odpařuje. Na místě ošetření vznikne malá ranka a stroupek. Ten se během týdne odloupne a pod ním se objeví drobná jizva o velikosti odstraněného útvaru. Jizva v následujících měsících postupně bledne. Je důležité ji po dobu hojení chránit krémem s ochranným faktorem SPF 50+, aby nezpigmentovala.

Jaké jsou výhody odstranění znamének a kožních výrůstků laserem?

 • Rychlý zákrok, po kterém klient okamžitě odchází domů.
 • Přesné zacílení.
 • Minimální bolestivost.
 • Bez ztráty krve.
 • Hojení do jednoho týdne.
 • Není nutné vracet se k lékaři na kontrolu.
 • Po zákroku vznikne pouze jemná jizva.

 

Další přínosy laserového odstranění znamének a kožních výrůstků laserem najdete na následujícím videu >>

Jak probíhá odstranění znaménka nebo kožního výrůstku chirurgickou cestou

Před zákrokem je vždy aplikována lokální anestezie. Následně dermatolog znaménko vyřízne a ranku zašije drobnými stehy. V případě chirurgického odstranění se klient vrací k lékaři na kontrolu ranky a odstranění stehů. Následuje stejná péče o jizvu jako v případě laserového ošetření.

Preventivní odstranění znamének ano či ne?

I když je většina znamének neškodná, z každého se časem může vyvinout zhoubný melanom. Základem prevence je dostatečná ochrana před slunečním zářením a pravidelná kontrola znamének.

Jejich preventivní odstranění je nadstavbou, která může pomoci předejít problému dříve, než vznikne. Zda znaménko preventivně odstranit či ne vám doporučí váš dermatolog.

Publikováno: 10.8.2017

Odstranění znamének, kožních výrůstků - Novinky

Související recenze a zkušenosti

Odstranění znamének, kožních výrůstků - Ceny

Ceny od 2 500 Kč
Klinika YES VISAGE - klinika estetické medicíny a plastické chirurgie
PRIMED Clinic
Havířov
Ceny od 500 Kč
PRIMED Clinic
MEDICOM Clinic
Praha, Brno, Ústí nad Labem, Jihlava
Ceny od 550 Kč
obvykle do 3 000 Kč
MEDICOM Clinic
prim. MUDr. Dušan Záruba
Praha, Karlovy Vary
Ceny od 500 Kč
prim. MUDr. Dušan Záruba
Ceny od 950 Kč
Perfect Clinic - centrum estetické medicíny
Doktor ve Vašem okolí   
Fotografie pacientů
Zákroky, na které se chystají ostatní