Jak pečovat o jizvy po faceliftingu

Autor:

Operací obličeje a krku, neboli faceliftingem, všechno nekončí. Následuje zhruba měsíční pooperační péče, kterou rozhodně nesmíte podcenit, protože má zásadní vliv na celkový výsledek operace.

facelift
Pooperační péče má několik důležitých úkonů, které musíte provádět sami, nikdy však nezapomeňte vše konzultovat s lékařem! 

Hojení jizev po faceliftingu

Hojení jizev po faceliftingu je poměrně rychlé a zpravidla probíhá dobře, protože na obličeji a na krku je kůže tenčí, dobře prokrvená. Minimálně tři až čtyři dny po operaci budete mít na obličeji obvaz a otok. Klidový režim během této doby je nezbytně nutný. Je důležité vydržet spát na zádech, aby se otoky nepřelévaly z jedné strany na druhou. Zhruba do týdne otok ustoupí. Mohou se objevit modřiny, ale jedná se o komplikaci individuální, u každého pacienta se objevují v jiném rozsahu.

Jizva před uchem už po týdnu není příliš viditelná a dá se dobře zalíčit make-upem. Jizva za uchem a ve vlasech se hojí pomaleji, zde ale není tolik viditelná. Pokud pooperační péči nepodceníte a budete jakékoliv komplikace konzultovat s lékařem, brzy nebude po operačních zásazích ani památky!

faceliftFotky před a po faceliftu. (foto: soukromý archiv kliniky)

Jak o sebe pečovat po faceliftingu

Obvaz můžete sundat třetí až čtvrtý den po operaci. Až po sundání obvazu je možné si umýt vlasy. Myjte je pak zhruba dva až tři dny po sobě, aby se z vlasů vymyl dezinfekční šampon, který se používá během operace a který vlasy slepuje.

Péče o jizvy po liftingu obličeje

Jizvy po operaci jsou před uchem po celé jeho délce, za boltcem a ve vlasech a stačí je pouze promazávat. Po zhruba deseti až čtrnácti dnech od operace se odstraní stehy (kolem lalůčku a za uchem je třeba nechat stehy odstranit u lékaře, před uchem a ve vlasech se stehy vstřebají sami).

Jizvy nesmíte minimálně tři až čtyři týdny po operaci vystavovat intenzivnějšímu slunečnímu záření. Zvažte proto termín plastické operace – podzimní, zimní či časně jarní měsíce jsou rozhodně příznivější, protože jste pak méně omezení v pohybu venku. Pokud se slunci nedokážete vyhnout, nezapomeňte jizvu chránit make-upem či krémem s ochranným faktorem. V létě s faktorem 50, při méně intenzivním slunci stačí faktor 30. Rozhodně se aktivně neopalujte! To samé platí i pro solárium.

Pokud sportujete, poraďte se se svým lékařem, nakolik zatíží sport vaše jizvy. Jedná se o individuální záležitost, která závisí na rychlosti hojení, ale tři až čtyři týdny po operaci se vyvarujte vyšší fyzické zátěži.

Masáž jizev po faceliftingu

Následují pravidelné masáže. Jizvu promazávejte po směru (odspoda nahoru, od lalůčku k temeni) a v místě, kde cítíte zatuhnutí, přitlačte prstem proti kosti na osm až deset vteřin, tak, abyste cítili tlak, ale nikoli bolest. Po deseti vteřinách povolte, chvíli počkejte, až se jizva a kůže kolem prokrví a opakujete zhruba třikrát až čtyřikrát.

Masáže provádějte ráno a večer. Na masírování můžete použít mastnější neparfemovaný krém, například obyčejnou Indulonu, ale i vepřové sádlo. Především ale použijte krém, na který jste zvyklí a víte, že vám nebude dráždit pokožku.

Více informací najdete na www.uem.cz >>

Aktualizováno: 5.12.2018

O kom se píše:

Na problematiku estetické chirurgie se specializuje od r. 1988. Díky dlouholeté praxi, poznatkům z řady pracovišť u nás i v zahraničí i desítkám tisíc provedených operací se dnes řadí k nejzkušenějším plastickým chirurgům v oboru estetické chirurgie v ČR.

Autor

Diskuze k tématu

Facelift (operace obličeje), SMAS lifting - Novinky

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní