Letní rizika pro vaši pleť: Vyhněte se zbytečným vráskám i pigmentovým skvrnám

Autor:

S blížícím se létem začíná pro pokožku celého těla zátěžové období. Odborníci z Body kliniky proto připravili tipy na preventivní péči i ochranu před nepřítelem číslo jedna, UV zářením. Čeho se tedy vyvarovat, abychom po létě nemuseli sčítat škody na kráse?

Je již všeobecně známo, že pobyt na slunci může pokožku poškodit, zvlášť pokud to s intenzitou slunění přeženeme. UV záření představuje pro pleť velkého nepřítele. „Ochrana kůže před slunečním zářením je nutná. Neexistuje zdravé opalování," potvrzuje MUDr. Zora Jakubíková, dermatoložka brněnské Body kliniky. „Účinek světelné radiace se projevuje zejména poškozením nukleových kyselin, především pak jaderné DNA. Přestože je organismus vybaven opravnými mechanismy, ne vždy k nápravě dojde a výsledkem je pak kancerogenní přeměna buňky. Změny probíhají i v dalších molekulách - v enzymech, dochází k potlačení imunitních reakcí."

Nejvýznamněji se na těchto změnách podílí UVA a UVB záření. „Typ UVB má na svědomí zarudnutí kůže a stimuluje tvorbu pigmentu. UVA záření naproti tomu zarudnutí téměř nezpůsobuje, ale má větší schopnost pronikat hluboko do pokožky a vyvolávat tvorbu volných radikálů, které poškozují DNA a kolagen," vysvětluje MUDr. Jakubíková rozdílné působení složek ultrafialového spektra. „Solární stárnutí způsobuje výrazné vrásky, ochabnutí napětí kůže, atrofii, ubývá kolagenu a povrch kůže se stává drsný. Nejzávažnějším důsledkem je samozřejmě tvorba karcinomů."

esteticke upravy Bodyklinika Škody zapříčiněné působením UV záření na pleť jednoduše nelze podceňovat

Dochází k narušení a povolení podkožního vaziva, k hromadění volných radikálů a ke ztrátě hydratace v koriu – vazivové vrstvě kůže, což se projevuje jako předčasné stárnutí kůže. S přibývajícím věkem pokožka ztrácí schopnost regenerace, podkožní tuk ubývá a tvorba kolagenu i kyseliny hyaluronové se snižuje. UV záření tyto nežádoucí efekty ještě zvyšuje a urychluje. Vybavit se při pobytu na slunci moderními prostředky s ochrannými faktory proti UVA i UVB záření by proto mělo být samozřejmostí. Jako prevenci stárnutí kůže pak MUDr. Zora Jakubíková doporučuje denní používání SPF faktoru 30.

Pleť můžete na zátěž připravit

Kůži lze ale chránit i dalšími způsoby. „Zvláště před nástupem léta či pobytem u moře, kdy je pleť vystavována intenzivnímu UV záření, doporučuji nezaměřovat se pouze na její ochranu, ale pleť s předstihem na tuto zátěž připravit," radí MUDr. Hana Zimovčáková z Body kliniky. Preventivním opatřením je zvýšit ve stravě přísun beta karotenu, který zlepšuje odolnost kůže proti UV záření. Ochranu před volnými radikály zase zajistí antioxidanty, například vitamin C a koenzym Q. "Ověřeným řešením je také ošetření mezoterapií nezasíťovanou kyselinou hyaluronovou – například přípravkem Cristal soft, který se aplikuje mikroinjekcemi do střední vrstvy kůže. Tam způsobuje intenzivní hydrataci a tím vypnutí a zpevnění kůže. Tato metoda se dá úspěšně kombinovat s plazma terapií TrayLIFE, tak se dosáhne většího a dlouhodobějšího efektu. Obě metody jsou velmi vhodné jako prevence poškození pleti slunečními paprsky."

Po estetických zákrocích je třeba speciální péče

Jak zdůrazňuje MUDr. Zimovčáková, specifickou skupinou, která by ochranu pokožky v letním období rozhodně neměla podceňovat, jsou klientky po zákrocích z oblasti korektivní dermatologie a plastické chirurgie. Na zvýšenou dávku slunečního záření totiž pokožka reaguje spuštěním obranných mechanismů, mimo jiné tvorbou kožního barviva – pigmentu. A právě to může způsobit estetický problém, který negativně ovlivní výsledný efekt těchto zákroků.

„Po každém chirurgickém zákroku, plastické operace nevyjímaje, zůstávají na těle jizvy. Chirurg se samozřejmě vždy snaží, aby tyto stopy byly co nejméně viditelné. Vzhledem k tomu, že jizvy „zrají" rok, však velmi záleží na konkrétní následné péči. V žádném případě není po tuto dobu vhodné časné slunění, pobyt v soláriu ani velká fyzická námaha. Doporučuji používání ochranných přípravků s vysokým SPF 50+, nošení slunečních brýlí, ochranu šatstvem atd. Tyto zásady je nezbytné dodržovat i po všech esteticko-dermatologických zákrocích jako je chemický peeling nebo laserové ošetření," upozorňuje MUDr. Hana Zimovčáková.

Chemický peeling je metoda, jejímž cílem je povzbudit v pleti proces regenerace spojený s přestavbou kolagenu a hydratací pokožky chemickou cestou. Působením ovocných kyselin či jiných látek dojde k odloučení vrchní vrstvy pokožky, postupnému odlupování až k následnému obnovení pleti. V tomto období je však vrchní vrstva kůže přechodně narušena, pleť je tak mnohem citlivější a je nutné dopřát jí pečlivou ochranu před sluncem. Při nedodržení této zásady by mohlo dojít k hyperpigmentaci.
Laserové ošetření zaměřené na omlazení pleti působí pouze v povrchových vrstvách kůže, proto je hojení rychlejší a snadnější, i zde je však nutné nevystavovat pleť po dobu alespoň 8 týdnů po zákroku UV záření a pak pouze s nejvyšším ochranným faktorem 50+ , abychom předešli pigmentaci v místě zákroku. Tomuto riziku se rozhodně vyplatí správnou péčí předcházet – nežádoucí zabarvení nedostatečně chráněné pleti je totiž dlouhodobá záležitost, v horším případě až trvalá.

Aktualizováno: 13.6.2013

Laserové odstranění tetování a pigmentací - Novinky

Jak odstranit tetování Yag laserem

MUDr. Simona Bedřichová

Nejvhodnějším typem laseru k odstranění tetování je Q spínaný Nd:YAG-ový laser, tento tzv. depigmentační laser je určen jak k...

Diskuze k tématu

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní