Získejte až 25 000 Kč zpět za Váš zákrok

Každý měsíc máte šanci vyhrát.
Uložte si fakturu a zúčastněte se!

Zúčastněte se

Vydejte se vstříc létu. Bez pigmentací!

Vydejte se vstříc létu. Bez pigmentací!
ABClinic Art & Beauty
Klinika ABClinic Art & Beauty poskytuje svým klientům komplexní péči. Nabízí široké spektrum chirurgických i nechirurgických zákroků. Na klinice se o vás postará profesionální tým zkušených lékařů.
Vytvořeno: 12. 6. 2020 · Aktualizováno: 23. 8. 2021
Kontaktujte Verified kliniky, které vám mohou nabídnout ošetření.

Trápí vás pigmentové skvrny a napadá vás, co s nimi udělá léto? Myslíváte na své pihy, které pod vlivem sluníčka ještě víc ztmavnou nebo se dokonce slijí v tmavé mapy? Přemýšlíte co s těmi nevzhlednými skvrnami, které musíte pracně maskovat?

Kožní pigmentace a skvrny patří mezi nejčastější problémy, které kožní lékaři řeší. Většinou se jedná o pihy či útvary, které své nositele nijak neohrožují. Přesto můžou člověka hodně potrápit, už proto, že jsou vnímány jako skvrny na kráse.

Proč vznikají?

Důvodů, proč pigmentové skvrny vznikají, je celá řada. Někteří lidé mají genetické dispozice, přidávají  se věk a hormonální změny. Zvláště změny hladin hormonů v těhotenství se můžou na tvorbě hyperpigmentací značně podepsat.

Nejčastěji se objevují malé pihy s jasně definovaným ohraničením,  tzv. lentigo simplex. Jedná se o místo s nahromaděnými melanocyty, které nevystupuje nad úroveň kůže, a je zcela neškodné. Objevuje se nejen na místech vystavených slunci.

Často se také objevují melasma, což jsou symetrické plošné pigmentace nažloutlé či žlutohnědé barvy, nejčastěji se tvoří na obličeji. Trápí hlavně těhotné ženy, můžou však postihnout kohokoliv. 

Marný boj?

Na ABCLINIC ART & BEAUTY tvrdíme, že léčení pigmentových skvrn není bitvou, ale válkou. A je potřeba použít více zbraní současně. Musíme totiž řešit hned několik problémů – dědičně daný sklon k tvorbě hyperpigmentací, produkci či spíše nadprodukci kožního barviva melaninu, a jeho povrchové shlukování.

Alberto foto ABC

Než se vydáme do boje s pigmentovými skvrnami, je třeba provést precizní diagnostiku

Občas se říká, že efektivní ošetření pigmentových skvrn je marný boj. My tvrdíme, že to tak není. Jde ale o to svěřit se do rukou zkušeného odborníka. Než se totiž vydáme do boje, je třeba provést precizní diagnostiku. Bez ní je všechno jen náhodné „střílení od pasu“. Skutečný odborník vezme v potaz všechny faktory a pečlivě je vyhodnotí. Zváží věk pacienta, kvalitu kůže nebo možné hormonální vlivy. Volba prostředků pro boj s hyperpigmentacemi je vysoce individuální, proto provádíme předběžný test k posouzení správnosti zvoleného postupu.

Zbraně proti hyperpigmentacím

Mezoterapie je krokem číslo jedna. Touto metodou můžeme ovlivnit hlubší struktury kůže. K ošetření hyperpigmentací používáme směs nezasíťované kyseliny hyaluronové, vitaminu C, glutathionu a kyseliny tranexamové. Pro skutečně dobrý výsledek je třeba 3-6 opakování.

Využitím druhé zbraně – Qswitch laseru nebo IPL – dosáhneme redukce melaninu a zesvětlení pokožky. I zde je třeba počítat s několika ošetřeními.

lékař
Volba prostředků pro boj s hyperpigmentacemi je vysoce individuální

Třetí důležitou zbraní je kosmetika určená pro domácí péči. Proto používáme speciálně, klientovi na míru, připravená séra společnosti Universkin. Pro zesvětlení pigmentací se velmi dobře uplatňují přípravky založené na arbutinu, kyselině azealové, retinolu a dalších látkách.

V některých případech naši odborníci mohou doporučit i mikrojehličkování (microneedling), ošetření pomocí radiofrekvence (dochází k omlazení pleti) nebo chemický peeling.

Možná jste se svými pigmentacemi v minulosti prohráli pár bitev. To ale neznamená, že musíte prohrát válku. Stačí jít úspěchu naproti, třeba jen tím, že budete svou pleť velmi pečlivě chránit před slunečním zářením. Zbytek zvládnou naši odborníci, neváhejte se proto svěřit do jejich rukou! 

O lékaři

Autorem článku je Dr. Alberto Lequina-Ruzzi MD, Ph.D., specialista na estetickou, anti-aging a regenerativní medicínu, kosmetologii a dermatologickou chirurgii.

Reklama

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.