Jak na pytlíky a kruhy pod očima? Operace dolních víček moderními postupy

Autor:

Dovolím si reagovat na na tomto fóru často uváděné stesky klientek po operacích dolních víček. Například: „Měla jsem před operací kruhy pod očima a po operaci je mám ještě větší a výraznější“ nebo „Měla jsem před operací pytle pod očima, ale nyní mám dolní víčka až moc prázdná, propadlá“ nebo „Měla jsem před operací pod dolními víčky prohlubně ve tváři - po operaci je tam mám stále, dokonce více nápadné“ nebo „Dolní víčko po operaci nepřekrývá dolní okraj duhovky, mezi duhovkou a okrajem víčka je vidět kousek bělma“ atd.

Nejčastější popis operace dolních víček na internetu se většinou omezuje jen na mnoho desetiletí starou operační techniku, při které se odstraňuje přebytek zvrásněné kůže víčka a tukové váčky pod kůží víčka (tzv. pytlíky).

Tato technika bývá v některých případech úspěšná, ale nelze ji použít vždy, protože mnoho problémů v oblasti dolních víček nevyřeší. Pokusím se velmi zjednodušeně vysvětlit proč.

Vrásnění kůže víčka a vytvoření tukových váčků není jediný projev stárnutí v oblasti dolních víček. Dochází též k poklesu tváří při snížené elasticitě kůže a podkožních tkání. Tím se hranice mezi dolním víčkem a tváří posouvá dolů (obrázek č. 2). U mladého jedince hranice mezi dolním víčkem a tváří je nad, nebo v úrovni dolního okraje očnice (obrázek č. 1). Při poklesu tváří se tato hranice posouvá pod úroveň dolního okraje očnice (obrázek č. 2). Kostěný dolní okraj očnice je pak kryt jen slabou kůží dolního víčka a navenek se to projeví oválným prohloubením, které pacienti často nazývají „kruhy pod očima“ (obrázek č. 2).

obr1-2

Obr. č. 1: dolní víčko v mládí - Obr. č. 2: dolní víčko s přibývajícím věkem

Při popisu operace dolních víček na internetu se většinou mnoho nedozvíme o tzv. kruhovém očním svalu a jeho významu pro operace dolních víček. Tento sval udržuje správné napětí dolního víčka. Vlivem stárnutí může sval ochabnout a tím jeho dolní okraj poklesne spolu s kůží víčka.

V dolních partiích – na přechodu víčka v tvář může být sval tak povolený, že je nařasený jako na příklad příliš dlouhá záclona na podlaze, v plastické chirurgii se hovoří o tzv. „festoons“ (obrázek č. 3).

obrazek-c-3

Obr. č. 3

Nedostatečný efekt klasické operace dolních víček je dán tím, že se při ní neřeší snížené napětí a pokles kruhového očního svalu a neupravuje se pokleslá hranice mezi dolním víčkem a tváří. Po operaci pak dále zůstanou „kruhy pod očima“ a „festoons“, někdy dokonce nápadnější než před operací. Nepříznivý pooperační výsledek je ještě zdůrazněn plochými, jakoby vyprázdněnými dolními víčky.

Jaké je tedy řešení u moderních operačních postupů? Nebudu se zabývat technickými detaily a operačními „finesami“- to je spíš pro diskusi na odborném foru. Nastíním jen několik zásadních principů:

  1. neodstraňují se, jak je tomu u klasické metody, vyhřezlé tukové váčky, ale přehrnou se přes dolní okraj očnice do prohlubní pod dolním okrajem víčka. Tím se vyplní prohlubně na tváři pod dolním okrajem víček (obrázek č. 4).

  2. Povolený kruhový oční sval se vypne a přišije k zevnímu okraji očnice (obrázek č. 5).

obrazek-c-4

Obr. 4

obrazek-c-7

Obr. 5

Tím se dosáhne odstranění „kruhů pod očima“. Také se zpevní uvolněné dolní víčko, a proto nedochází k obnažení bělma pod dolním okrajem duhovky. Mohou se tím odstranit nebo výrazně zmírnit i pytlíky na tváři pod dolním okrajem víčka („festoons“). Celá oblast dolního víčka s přechodem ve tvář tak dostane mladistvější vzhled, protože hranice mezi víčkem a tváří se dostane do vyšší polohy, jak tomu normálně bývá v mládí (obrázek č. 1).

pred-operaci-1

Před operací

po-operaci-1

Po operaci

pred-operaci-2

Před operací

po-operaci-2

Po operaci


pred-operaci-3

Před operací

po-operaci-3

Po operaci


pred-operaci-nakres

Před operací - nákres

po-operaci-nakres

Po operaci - nákres

Nevýhody? Obvyklý operační řez pod řasami dolního víčka musí být prodloužen více do stran, než bývá u klasické operace. Nenápadná jizvička, která tam zůstane se ale zamaskuje v přirozených vodorovných vráskách, které bývají při zevním očním koutku běžné a hojení se urychlí tlakovými masážemi.

Rada závěrem: Neříkejte svému budoucímu operatérovi pouze, že si přejete operaci dolních víček. Vyhnete se tak nedorozumění a nespokojenosti po operaci. Popište vždy přesně, co si představujete a co vám v oblasti dolních víček nejvíce vadí a zeptejte se, je-li to možné operací zlepšit. Zkušený operatér, který ovládá více operačních technik dolních víček vám poradí nebo vaše představy zkoriguje. Ve světové odborné literatuře je patrný odklon od klasické operace dolních víček a jsou preferovány modernější operační postupy.

Autor: MUDr. Jiří Vrbický, Plastická chirurgie MUDr. J. Vrbického

Aktualizováno: 13.7.2007

Autor

Má dlouholetou praxi v oboru plastické a estetické chirurgie. Získal 1. a 2. atestaci z všeobecné chirurgie a atestaci z plastické chirurgie. Od roku 1989 vedl plastickou chirurgii a od roku 1997 provozuje soukromou praxi. Nechce přírodu přetvářet, ale citlivě jí pomáhat ke kráse a harmonii.

Operace očních víček (Blefaroplastika) - Novinky

Související recenze a zkušenosti

Martina 4.4.2019
Spokojený/á

K vyléčení svých velkých malých komplexů jsem se rozhodla pro augmentaci prsou, a pro Body kliniku a konkrétně pro pana doktora Menšíka jsem se rozhodla jen na základě skvělých recenzí na internetu a nyní tyto recenze ve... Více 

1 Like   4 Komentářů  
Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní