Co byste měli vědět, pokud uvažujete o změně pohlaví

Prof. MUDr. Jiří Veselý, CSc, certifikovaný plastický chirurg a přednosta Kliniky plastické a estetické chirurgie FN u sv. Anny v Brně, pracoviště Brno-Královo Pole, Berkova 34, se stal během své 34 leté praxe vyhledávaným mezi pacienty, kteří řešili přeměnu pohlaví nejen v Čechách, ale i v zahraničí. Ročně jej kvůli takovému typu operací vyhledá asi 20 - 30 pacientů. Čím vším si pacienti procházejí před samotnou přeměnou? Jak dlouho trvá, než je z ženy muž a naopak? Vysvětlují odpovědi na níže položené otázky.

U příležitosti každoroční přednášky na téma Chirurgické změny pohlaví vedenou panem prof. MUDr. Veselým jsme pro vás připravili rozhovor o tom, co je dobré vědět, pokud o takové změně uvažujete.

Kde hledají pomoc pacienti jako první? Je to psycholog, nebo rovnou plastický chirurg?

Pacienti by měli hledat nejprve sexuologa a ten provede požadovaná vyšetření a diferenciální diganostiku s odlišením podobných diagnóz transsexualismu. Je pravdou, že někdy nejprve pacient navštíví plastického chirurga, protože od lékaře žádá přeměnu genitálu.

Pane profesore, čeho se pacienti bojí nejvíce?

K nám se dostanou pacienti již poučení a nezaznamenáváme počáteční pocity nejistoty, ale dle mého názoru plynou nejčastěji z toho, jak je přijme okolí, rodiče, přátelé atd.

woman s body

Jsou nové pohlavní orgány plně fungující?

Ani jeden orgán není plně funkční jako u zdravého jedince. Zvětšená prsa jsou pouze zvětšená, ale nekojí. Vagina vypadá přrozeně, ale vytvořená z kůže penisu nevytváří zvlhčení a sekret, malé stydké pysky nejsou jako vrozené. Na druhé straně vagina vytvořená z tlustého střeva vytváří zase sekretu mnoho. Penis je válcovitý útvar a pokud je vytvořen ze zad a se svalem uvnitř je v budoucnu i sám pohyblivý, ale naopak než přirozený penis. Při kontrakci se zkracuje a ztlušťuje.

Mohou tedy transexuálové do celkové přeměně dosáhnout orgasmu?

Orgasmus je proces více funkce mozku než erotogenní zóny a skutečně transsexálové M-F s vytvořenou vaginou dosahují orgasmu vytvořeným orgánem, zatímco transsexuálové F-M jsou závilí na klitoris.

Jak dlouho trvá přeměna z ženy na muže/ z muže na ženu? Je tam nutný schvalovací proces psychologa? Hormonální léčba?

U obojí formy diagnózy je diagnóza stanovována přibližně jeden rok. Jakmile je stanovena a potvzena komisí, pacienti si obvykle mění jméno na neutrální a začíná hormonální léčba trvající další rok. Teprve poté jsou povolovány operační zákroky. U transsexuálů Female-to-Male jsou se jako první zmenšuje poprsí. Jakmile je operačně provedena kastrace, odstranění dělohy a vaječníků, mění si pacienti rodné číslo a jméno po formální stránce jako ženy a jsou vedeni jako změněné pohlaví. Nezávisí při tom, zda mají penis nebo ne. Na tuto operaci jde jen část pacientů, druhá část se smíří s tím, že není třeba nahrazovat penis, pokud nemá kavernózní topořivá tělesa. A jen část si nechá v budoucnu nahrazovat testes silikonovými implantáty a imitovat žlábek žaludu.

U transsexuálů Male-to-Female je kastrace provedena během rekonstrukce vaginy a amputace penisu, jednodobé operace a jdou na ni všichni pacienti. Zvětšení prsou jsou kosmetické operace a pacient si je hradí. A ne všichni ji vyžadují.

Existují případy po změně, kdy chtěl pacient vše vrátit? Je to možné?

Taková situace by neměla nikdy nastat, proto proces diagnostiky je dlouhodobý a musí být přesný. Operace vedoucí ke kastraci jsou nevratné, proto by k omylu nemělo dojít. Pamatuji jen jeden případ před desítkami let, že pacient po neúspěšném životě v novém těle chtěl řešit tento neúspěch vrácením zpět. Rodina byla psychiatricky stigmatizována a otec i bratr spáchali sebevraždu oběšením.

 

Aktualizováno: 16.5.2016

O kom se píše:

Špičkový plastický chirurg s vynikající tuzemskou i mezinárodní pověstí. Zaměřuje se na rekonstrukční mikrochirurgii - vrozené vady rukou, traumatologie, onkologie zejména hlavy-krk, transsexualismus, rekonstrukce prsou po ablacích.

Operace transsexuálů - Novinky

Diskuze k tématu

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní