Získejte až 25 000 Kč zpět za Váš zákrok

Každý měsíc máte šanci vyhrát.
Uložte si fakturu a zúčastněte se!

Zúčastněte se

Proč je změna pohlaví tak zdlouhavý proces

Proč je změna pohlaví tak zdlouhavý proces
prof. MUDr. Jiří Veselý CSc.
Špičkový plastický chirurg s vynikající tuzemskou i mezinárodní pověstí. Zaměřuje se na rekonstrukční mikrochirurgii - vrozené vady rukou, traumatologie, onkologie zejména hlavy-krk, transsexualismus, rekonstrukce prsou po ablacích.
Vytvořeno: 10. 4. 2019 · Aktualizováno: 10. 8. 2021

Pocit, že žijí v jiném těle. Co mají dělat lidé, kteří chtějí podstoupit změnu pohlaví. Co vše je čeká, jak se stanoví diagnóza a proč je celý proces tak dlouhý? Vše o této přeměně v článku s prof. MUDr. Jiřím Veselým CSc.

Operace transsexuálů: První návštěva směřuje k sexuologovi

První návštěva lékaře by měla směřovat k sexuologovi. Tam je potřeba stanovit diagnózu, což může trvat poměrně dlouho. Při tomto vyšetření by se rozhodně neměla stát chyba, protože operace spojené s kastrací jsou nezvratné.

Diagnózu následně musí potvrdit transsexuální a kastrační komise při Ministerstvu zdravotnictví České republiky. Tedy nejméně rok po sledování tato komise v podstatě přeměnu schvaluje.

Další krok: Hormonální léčba

Když jsou všechny potřebné žádost schválené, určená diagnóza, začíná se s hormonální léčbou. Její délka může být individuální, ale přibližně hovoříme o době jednoho roku. V této fázi si pacienti většinou už mění jméno na neutrální

Operace transsexuálů: Delší proces je nesmírně důležitý

V rámci operace transsexuálů je proces tak zdlouhavý proto, že je potřeba správně stanovit diagnózu. Ve fázi schvalovací se odborníci snaží určit, zda jde o transsexualismus, homosexualitu, případně o transvestismus.

Homosexualita sice může mít nějaké sklony vrozené, ale není to charakterizováno jako nemoc, odborníci o ní hovoří spíše jako o určité abnormalitě. Není to tudíž onemocnění.

Transsexualita je vrozené onemocnění, která vzniká někdy na počátku života jedince ještě v děloze. Teprve v průběhu života si tuto odlišnost uvědomuje a může docházet k tomu, že má pocity, jako by byl v jiném těle, s jiným pohlavím, než se cítí být uvnitř sebe. Pak právě přichází žádost o změnu pohlaví.

Po určení diagnózy a přibližně po roce hormonální léčby, tam kde není dalších pochybností, přichází povolení podstoupit operační změnu pohlaví.

Operace transsexuálů a funkčnost nových orgánů

Bude penis po operaci zcela funkční a normálně citlivý? Zcela funkční je jedna otázka, citlivost a vzrušivost je druhá otázka.

Funkčnost

Zcela funkční nebude tak, jako je normální penis, tedy při vzrušení, zvětšení a prodloužení penisu, protože tam chybí topořivá tělesa naplněná krví. Dobrou funkcí námi vytvořeného penisu ze širokého zádového svalu považujeme aktivní kontrakci svalů v penisu, jeho ztvrdnutí ale i zkrácení. Pacient pak pomocí prstů vnikne do vaginy partnerky a povolením kontrakce a opakováním kontrakce nahrazuje pohyby pánve nahoru a dolů.

K aktivní svalové kontrakci musí pacient dospět rehabilitací po operaci, přibližně za 3-7 měsíců, ale není to ta funkce, kterou má normální penis s topořivými tělesy. V případě topořivých těles se i prodlouží a zvětší.

Citlivost

Co se týče citlivosti, tak záleží na tom, jakou techniku rekonstrukce penisu zvolíme. Pokud volíme z předloktí, to je kůže podkoží a cévy a jeden podkožní nerv, tak tam by byla citlivá jedna polovina penisu. Když ale použijeme široký zádový sval, tak je citlivost jen hluboká a pouze při kořeni penisu. Penis samotný, i když se tam všije nerv, citlivý není, protože se jedná o motorický nerv.

Vzrušivost

Vzrušivost a citlivost erotogenních zón závisí na klitorisu, který zůstává pod základnou penisu. Někteří transsexuálové jej chtějí i odstranit, ale poté právě mizí vzrušivosti.

Je změna pohlaví hrazená pojišťovnou?

Ve chvíli, kdy je stanovená diagnóza, proces proměny je hrazený pojišťovnou. Abych byl přesný. Pojišťovna hradí přeměnu penisu na vagínu a naopak. Ale imitaci žaludu, varlat, případně modelaci poprsí už si pacient hradí sám. Jde o tzv. estetické zákroky. 

Pokud se tedy jedná o kosmetickou úpravu, tak se počítá jako běžný plastický zákrok a pojišťovna jej neproplácí.

Operaci nelze vrátit zpět

U stanovení diagnózy tohoto onemocnění se nesmí udělat chyba. Při operaci prakticky vždy dojde ke kastraci, což je nezvratný proces. 

U transsexuálů Male-to-Female je kastrace provedena během rekonstrukce vaginy a amputace penisu

U transsexuálů Female-to-Male kastraci provede gynekolog odstraněním dělohy a vaječníků. Po kastrační operaci si pacienti mění rodné číslo a jméno po formální stránce jako ženy a jsou vedeni jako změněné pohlaví. Nezávisí při tom, zda mají např. penis nebo ne. Na tuto operaci jde jen část pacientů, druhá část se smíří s tím, že není třeba nahrazovat penis.

A proč je tak důležité být si jistý diagnózou. Právě kvůli tomu, aby si pacient své rozhodnutí nerozmyslel ve chvíli, když už je pozdě. Taková situace by neměla nikdy nastat, proto proces diagnostiky je dlouhodobý a musí být přesný. Operace vedoucí ke kastraci jsou nevratné, proto by k omylu nemělo dojít.

Pamatuji jen jeden případ před desítkami let, kdy pacient po neúspěšném životě v novém těle chtěl řešit tento neúspěch vrácením zpět. Rodina byla psychiatricky stigmatizována a otec i bratr spáchali sebevraždu oběšením."

Reklama

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.

Reklama

Také by vás mohlo zajímat...