Cvičení a sport po zvětšení prsou implantáty

Cvičení a sport po zvětšení prsou implantáty
Podle Estheticon.cz
16 bře 2020

Délka hospitalizace po zvětšení prsou

Pacientky bývají propuštěny domů už druhý den po zákroku. V jakých případech doporučujete delší hospitalizaci?

Snažím se vyhovět potřebám klientek. Vím, že každý zvládá pooperační období jinak. Někdo se cítí rychle fit a odchází druhý den domů. Pokud se klientka necítí dobře nebo vnímá zákrok více bolestivě, pak je příjemnější zůstat o den déle. Klinika plastické chirurgie by neměla být výrobní linka. Důležitý je nejen estetický výsledek, ale i celkový pocit, jaký si klientka z pobytu odnese.

Pooperační podprsenka

Je pravidlem, že pacientky odcházejí rovnou ve speciální pooperační podprsence?

Ano. Bezprostředně po zákroku se používá elastická bandáž k minimalizaci případného krvácení a zmírnění otoku, ale tu většinou následující den nahrazujeme kompresivní podprsenkou, ve které klientka odchází domů a která ji bude provázet následujících šest týdnů.

Poloha při spaní, klidový režim

Jsou pacientky po operaci hodně omezeny v pohybu či polohách při spaní? Jak dlouho musí dodržovat klidový režim a v čem především spočívá?

Po augmentaci prsů doporučujeme především v prvních čtyřech týdnech po výkonu klidový režim horní poloviny těla, zejména paží. Zvedání rukou nad hlavu nebo těžších břemen ze země výrazně zapojuje prsní svaly. To může být jednak po výkonu bolestivé a také to může vést k posunutí nebo rotaci implantátu. Neznamená to ale, že klientka nemůže paže používat v běžných denních činnostech. Spíše je potřeba se vyvarovat prudších pohybů pažemi. V prvních dvou týdnech doporučuji spát v poloze na zádech. Potom už lze přejít i na bok. Spaní na břiše není vhodné v prvních šesti týdnech po zákroku.

Bayer rozhovor 2Volba implantátů je vždy individuální a přání klientky se snažíme vyhovět

Sport po zvětšení prsou

A co sport? Po jaké době je obvykle možné se vrátit ke sportovním aktivitám?

Krátce po výkonu je vhodné začít s procházkami a svižnější chůzí. Běh a cvičení doporučuji až koncem čtvrtého týdne. Sporty, kde jsou výrazněji zapojovány paže jako např. tenis, nejsou vhodné minimálně dva až tři měsíce od operace.

Hodně trendy je dnes posilování. Jak je třeba postupovat při návratu k silovému sportu? Od kdy je možné opět posilovat i prsní svaly?

Nejdříve za tři až čtyři měsíce. Důležitý je ale pomalý rozjezd.

Kompresivní podprsenka při sportu

Jak dlouho po operaci zvětšení prsou je nutné při sportu nosit speciální kompresivní podprsenku a proč nestačí běžná elastická podprsenka?

Po augmentaci prsů se doporučuje nošení kompresivní podprsenky po dobu šesti týdnů. U rozsáhlejších výkonů, jako jsou redukce a modelace prsů, to mohou být až tři měsíce. Pooperační kompresivní prádlo bylo navrženo speciálně za tímto účelem a tomu odpovídá jak materiál prádla, tak i kompresivní účinek. Běžné podprsenky tyto podmínky nesplňují. Většina klientek se shodne na tom, že díky stabilizaci polohy prsů a tedy i implantátů, jsou s kompresivní podprsenkou veškeré pohybové aktivity příjemnější.

Existují nějaké sporty, které nebude majitelka nového poprsí moci provádět už nikdy?

Nevím o tom, že by takové omezení bylo.

Volba implantátů pro sportující ženy

Musí plastický chirurg volbu implantátu a jeho umístění přizpůsobit i tomu, zda žena sportuje? Je to rozdílné u ženy, která aktivně posiluje a ženy, která se věnuje spíše kardio aktivitám?

Volba implantátu je vždy individuální. U aktivních sportovkyň je často limitující kvalita kůže a obsah podkožního tuku. Pod kůží s minimem podkoží je vše vidět. Problémem bývá někdy také zmenšení žlázového tělesa prsu. Implantáty pak bývá nutné často uložit pod sval, protože prosté uložení pod žlázu někdy dostatečně neskryje jeho přítomnost. Pokud se plastický chirurg u aktivní sportovkyně více obává rotace implantátu, pak sáhne raději po kulatém než anatomickém typu. U anatomického je rotace samozřejmě větší problém. Já typ implantátu vybírám spíše podle přání klientky.

Bayer rozhovor 3Při volbě implantátů u aktivních sportovkyň je často limitující kvalita kůže a obsah podkožního tuku

Vliv kondice na rychlost rekonvalescence

Má fyzická kondice vliv na celkovou rychlost rekonvalescence po operaci?

Určitě, fyzická kondice jde ruku v ruce s celkovým zdravotním stavem a tedy i s procesem hojení.

Posilování a tvar poprsí

Lze opatrným posilováním zlepšit konečný tvar poprsí po augmentaci?

Nemyslím si to.

Sport a riziko pooperačních komplikací

Nehrozí u aktivních sportovkyň větší riziko vzniku pooperačních komplikací, např. častější výskyt prasknutí implantátu nebo jeho rotace či posun?

Říká se to, ale v praxi to nebývá tak časté. Fyzické porušení implantátu bývá vzácné. Většinou se obal po čase naruší enzymatickým působením lidského těla. Nicméně i u prsních implantátů funguje něco jako únava materiálu. Spíše než sportovkyně jsou tak v tomto ohledu rizikovou skupinou profesionálky v oblasti sexu. Rotace implantátu bývá spíše důsledkem špatné operační techniky, konkrétně vytvořením příliš velké kapsy pro uložení implantátu.

Mohl byste popsat příznaky, kdy se implantát nechová tak, jak má? Jak poznám, že je něco špatně?

Klientka by měla navštívit lékaře v případě náhle vzniklé nebo postupně se zhoršující bolesti prsu, otoku, zarudnutí nebo změně tvaru prsu.

Zvětšení prsou u profesionálních sportovkyň

Je zvětšení prsou implantáty možné i u žen, které se sportu věnují i několik hodin denně, např. profesionální trenérky?

Ano, není to nic neobvyklého, i to jsou časté klientky na augmentaci prsů.

Milostný život po zvětšení prsou

Když už řešíme pohyb...Za jak dlouho se může pacientka po zákroku vrátit k milostnému životu?

Klidně hned, ale prsa bych do toho zapojil až tak třetí nebo čtvrtý týden. Myslím, že je to hodně individuální a spíše než z pohledu rizik to bude záviset na tom, jak klientka vnímá dotek v oblasti operovaných prsů. Citlivost bývá někdy snížená, u někoho naopak může být nepříjemně zvýšená. Tyto stavy se upravují v řádech týdnů, ale v některých případech mohou přetrvávat i měsíce.

Péče o jizvy po augmentaci prsou

Mohl byste prosím shrnout vhodnou péči o jizvy, aby se zahojily co nejlépe? Ovlivní intenzita sportování (a tedy i pocení) jejich hojení i po operaci?

Po výkonu bývají jizvy kryty většinou náplasťovými proužky. Po jejich odstranění se jizvy mohou sprchovat a promašťovat buď mastným krémem nebo speciálními gely s vysokým obsahem silikonu. Podle vzhledu jizev a postupu hojení pak chirurg doporučí vhodnost tlakových masáží. Zvýšené pocení, zejména první týden po výkonu, určitě operační ráně neprospěje.

Informace, které se objevují na Estheticon.cz, nemohou v žádném případě nahradit vztah mezi pacientem a lékařem. Estheticon.cz nepodporuje komerční produkty nebo služby.