Získejte až 25 000 Kč zpět za Váš zákrok

Každý měsíc máte šanci vyhrát.
Uložte si fakturu a zúčastněte se!

Zúčastněte se

5 nejčastějších mýtů o augmentaci prsou

5 nejčastějších mýtů o augmentaci prsou
Své zkušenosti v oblasti plastické chirurgie mám nejen z České republiky, ale rovněž ze Švédska a USA. Působím jako primář plastické chirurgie ve Fakultní nemocnici v Ostravě. Vždy se snažím o to, aby se mí klienti cítili v dobrých rukou a aby věděli, že udělám vše pro jejich maximální spokojenost.
Vytvořeno: 1. 4. 2016 · Aktualizováno: 24. 11. 2021

Počet žen, které se rozhodly pro plastickou úpravu prsou, rok od roku roste. V celosvětovém měřítku je pak z plastických operací poprsí nejvyhledávanější augmentace, tedy zvětšení prsou. I přesto, že tento zákrok je tolik frekventovaný, stále existuje řada mýtů ohledně této operace.

1. Mýtus: Augmentaci prsou je vhodné naplánovat až po dětech, dříve nemá smysl

Mladé ženy se na konzultaci často ptají, zda má smysl podstupovat augmentaci prsou ještě před tím, než budou mít děti. Tento dotaz mnohdy vychází z obavy, že žena po augmentaci nebude moci kojit. Záleží na volbě operačního postupu. Všeobecně se plastičtí chirurgové snaží vkládat implantát pod sval, přístupem z podprsní rýhy. Při tomto postupu nedochází k poškození mléčné žlázy, proto nehrozí, že by zákrok negativně ovlivnil funkci mléčné žlázy ani  schopnost kojit,“ vysvětluje MUDr. Martin Paciorek a dodává: „Je to stejné jako u žen bez implantátů – některé ženy kojí málo, krátce nebo nekojí vůbec, to však závisí na dalších, se zákrokem nesouvisejících okolnostech.“

Fyziologické změny během těhotenství a kojení zpravidla ovlivní tvar a pevnost poprsí. Jak je to se změnou vzhledu prsou s implantáty? „S dnešním trendem používání  anatomických implantátů, kdy jsou implantáty vloženy z větší části pod sval a částečně pod žlázu, se riziko výraznějšího poklesu či markantní změny vzhledu prsou významně eliminuje,“  popisuje MUDr. Paciorek.  

implantát
Foto: Anatomický implantát plněný vysoce kohezivním gelem

2. Mýtus: Silikonové implantáty jsou patrné na první pohled i pohmat

Výrazné zvětšení poprsí a přiznané kontury kulatých prsních implantátů – vizáž, kterou jsme znali především od hollywoodských krásek 90. let, nahradil trend přirozeného vzhledu. Většina žen si dnes přeje docílit vzhledu mladistvých pevných prsou bez toho, aniž by bylo zřejmé, že se jedná o zásah plastického chirurga.

Zcela zásadní pro přirozený vzhled prsou po zákroku je správná volba implantátu. Je nutné zohlednit celkovou tělesnou konstituci pacientky, velikost hrudníku i stávajícího poprsí. Při správné volbě implantátu bude výsledný vzhled prsu přirozený a implantát méně hmatný,“ vysvětluje MUDr. Paciorek.

Výrobci prsních implantátů proto řeší nejen design implantátu, ale také to, aby se implantát maximálně přiblížil kvalitám přirozené prsní tkáně i na pohmat.

3. Mýtus: Po augmentaci prsou se nemohou posilovat prsní svaly a sníží se jejich síla

Sportovně založené ženy se často zajímají, jak zákrok ovlivní jejich fyzický výkon a zda je nutné počítat s případným omezením. „V rámci okamžitého pooperačního režimu doporučujeme prvních 6 týdnů absolutní fyzický klid, po 6 týdnech lze začít s kardio tréninkem. S posilováním horní poloviny těla je možné začít již po 3 měsících. Co se týká trvalých omezení, zde není problém žádný – po zákroku nedochází ke ztrátě svalové síly prsních svalů a ženy se tak mohou věnovat jakémukoli sportu, včetně plavání,“ uzavírá MUDr. Paciorek.

4. Mýtus: Prsa s implantáty vždy vypadají uměle

Většina žen, která o zvětšení prsou uvažuje, si přeje, aby výsledek působil přirozeně. Toho je možné docílit vhodnou operační technikou a správnou volbou implantátů. Příliš velká prsa na štíhlé postavě jistě nebudou působit příliš přirozeně. Mnohdy však nejde pouze o velikost implantátu, podstatný je totiž výsledný tvar prsou. Proto je tolik důležitá osobní konzultace, při které si operatér s klientkou ujasní její přání a představu, zhodnotí aktuální stav prsou a vezme v potaz i její životní styl. Jedině tak může navrhnout optimální řešení a docílit toho, aby byla klientka s výsledkem zákroku spokojena.

5. Mýtus: Augmentace vyřeší povislá prsa

Ne vždy je samotná augmentace vhodným řešením. Pokud ženu trápí povislý vzhled prsou, je často nutné pro jejich pozvednutí a zpevnění provést nejprve modelaci a pak pomocí prsních implantátů (augmentace) dodat prsům i kýžený objem. Záleží však na míře poklesu. Jen samotné implantáty výrazně povislá prsa jednoduše nepozvednou. I to je dost častý omyl, se kterým se ve spojitosti s augmentací prsou můžeme setkat. Implantát by totiž v takovém případě vytvořil objem nepřirozeně nízko a výsledek by nevypadal dobře. Jinak je to ovšem v případě, že se jedná o mírný pokles. Zde lze s výhodou využít anatomický implantát, který prs nejen zvětší, ale současně zkoriguje jeho tvar. Kapkovitý tvar implantátu doplní objem v dolním kvadrantu a díky vysoké projekci pozvedne pozici bradavky směrem vzhůru, prsa pak získají krásný vzhled mladých pevných prsou.

O lékaři

MUDr. Martin Paciorek je plastický chirurg. Od roku 2012 působí na pozici primáře oddělení plastické chirurgie ve Fakultní nemocnici v Ostravě a také na klinice estetické chirurgie PRIMED Clinic. Své bohaté zkušenosti v oblasti plastické chirurgie získal nejen v České republice, ale také ve Spojených státech amerických a Švédsku. MUDr. Martin Paciorek se vždy snaží o to, aby se jeho klienti cítili v dobrých rukou a věděli, že udělá maximum pro jejich spokojenost.

Reklama

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.