Specializuje se na estetické a plastické operace. Zvláště pak na operaci očních víček, lifting obličeje a krku, redukci a modelaci prsou, abdominoplastiku, korekci odstátých uší nebo labioplastiku.

Navigace

 • Úvod
 • Vrozená ptóza horního víčka
 • Získaná ptóza
 • Možnosti chirurgické korekce ptózy víčka
 • Miniinvazivní korekce ptózy víčka
 • Průběh výkonu a pooperační režim
 • Kontraindikace a rizika
 • Jak si najít vhodného specialistu
 • Často kladené otázky

Úvod

Ptóza neboli pokles horního víčka je stav, kdy okraj horního víčka přesahuje zornici, a tím může omezovat zorné pole. Jednostranná ptóza způsobuje asymetrii obličeje. V závislosti na věku můžeme ptózu víčka dělit na vrozenou a získanou. Může se objevit jednostranně (týká se jednoho oka) nebo oboustranně (pokud ovlivňuje obě oči). Léčení je pouze chirurgické, operace se provádí většinou v místní anestezii, u dětí pak v celkové anestezii.

Vrozená ptóza horního víčka

Řešením bývá operace

Vrozená ptóza horního víčka

Patří mezi vrozené vývojové vady, dítě se narodí s ptózou na jednom nebo na obou víčkách. 

Při těžké formě ptózy víčko překrývá velkou část zornice, věkem se tato vada nelepší, řešením je operace, která by se měla provést co nejdříve. 

Při lehčích formách, které vadí pouze kosmeticky, můžeme operaci provést v pozdějším věku, nejčastěji mezi šestým až osmým rokem věku dítěte.

Získaná ptóza

Získaná ptóza

Získaná ptóza

Získaná ptóza může mít různé příčiny. Ty vedou k ochrnutí svalu zdvihače. Dále může dojít k degeneraci svalu a jeho přeměně na vazivo, často také ptóza vzniká jako důsledek úrazu po hematomu ve víčku, jizvě na víčku atd.

Někdy se jedná o tzv. nepravou ptózu víčka, kdy je ochablá pouze kůže víčka a překrývá zorné pole. V tomto případě je řešením tohoto problému korekce horních víček pacienta - blefaroplastika.

Muž, 26 let, ptóza. Foto: Před operací a 1 rok po operaci (shora)

Muž, 26 let, ptóza.

Foto: Před operací a 1 rok po operaci (shora)

Možnosti chirurgické korekce ptózy víčka

Při konzultaci před operací je třeba pečlivě zvážit, který operační přístup je pro pacienta nejvhodnější.

Mírný i střední stupeň ptózy je možno řešit miniinvazivní operací v místním umrtvení, při které jsou použity pouze dva malé řezy na víčku, a z vnitřní strany víčka je zaveden do víčka speciální steh. Výhodou této techniky je velmi jednoduché a rychlé provedení, minimální bolestivost a velmi rychlé zotavení po zákroku. Zákrok je možno provádět ambulantně.

Střední ptózu s poklesem víčka pod tři mm lze řešit zkrácením zdvihače víčka. Řez je umístěn z vnější strany víčka jako při blefaroplastice. Výkon se provádí v lokální anestezii a trvá zhruba šedesát minut.

Těžkou ptózu je nutno řešit závěsem víčka na čelní sval (frontotarzální závěs). Během operace je víčko zavěšeno na čelní sval proužky ze svalové povázky, které nahradí nefunkční zdvihač víčka. Pacient po této operaci otevírá a zavírá víčko pomocí tahu čelního svalu.

ptóza víčka

Pacient před a po zákroku (Asklepion)

Miniinvazivní korekce ptózy víčka

Výkon je vhodný pro pacienty s mírným nebo středním typem ptózy, u kterých nebyl dosud prováděn jiný chirurgický výkon na víčku. Pacienti si obvykle stěžují na pocit menších očí, unavený vzhled, omezení zorného pole a bolest hlavy.

Výhodou miniinvazivní korekce ptózy víčka je rychlé zotavení po zákroku, jen minimální bolestivost a především také rychlé provedení.

Průběh výkonu a pooperační režim

Průběh výkonu a pooperační režim

Průběh výkonu a pooperační režim

Miniinvazivní korekce se provádí ambulantně v místním umrtvení, při kterém se umrtvuje víčko i spojivka oka. Výkon je minimálně bolestivý, jen u některých pacientů je hůře snášen. Chirurgické nástroje a speciální steh je v těsné blízkosti oka. 

Po operaci je oko na cca 2 až 3 hodiny zalepeno, poté doporučujeme víčko 1 až 2 dny chladit. Hematomy a otok po tomto výkonu bývá zcela minimální. 

Návrat k běžným činnostem je možný po 2 až 3 dnech od operace.

Žena, 68 let, střední ptóza bilat. Foto: Před operací, 1 týden a 3 měsíce po operaci. (shora)

Žena, 68 let, střední ptóza bilat. Před operací, 1 týden a 3 měsíce po operaci (shora)

Kontraindikace a rizika

Miniinvazivní korekce není vhodná pro těžký stupeň ptózy víčka, a také pro pacienty, kterým již bylo víčko operováno jinou technikou. 

Rizika výkonu jsou zcela minimální, zvýšená opatrnost musí být při užívání antikoagulancií nebo krvácení v anamnéze, u pacientů s maligní hypertermií a pacientů s onemocněním srdce a alergií na lokální anestetika, abychom se vyhnuli potencionálním komplikacím v průběhu chirurgického zákroku.

výběr specialisty

Nepodceňujte výběr specialisty

Jak si najít vhodného specialistu

Vybírejte si lékaře/kliniky pečlivě, minimalizujte tak rizika komplikací. Nebojte se zeptat během první konzultace na jejich zkušenosti v této oblasti a také jejich odbornou způsobilost. Můžete si vyžádat fotografie před a po zákroku předchozích pacientů. Pouze vyškolený odborník rozpozná potenciální rizika a dokáže si poradit s případnými komplikacemi, které nikdy nejdou zcela vyloučit.

Na stránkách Estheticon najdete seznam odborných lékařů specializujících se na operaci ptózy očního víčka.

Často kladené otázky

 • Jak dlouho se budu po zákroku zotavovat?Při použití miniinvazivní techniky ke korekci ptózy víčka je rekonvalescence velmi krátká, většinou je možno se do práce vrátit do 5 dnů. Při použití jiné techniky řešení ptózy je rekonvalescence asi 2-3 týdny," říká MUDr. Šárka Stiborová.
 • Kdy bude patrný výsledný efekt? Efekt miniinvazivní operace ptózy víčka je patrný ihned po zákroku. Po dobu 2 až 3 dnů může přetrvávat otok víčka, což je zcela normální, poté je již výsledek ustálen. Kontroly jsou vhodné jeden týden po operaci a tři měsíce po operaci, dodává paní doktorka.

"Informace, které jsou uvedeny na této webové stránce, jsou pouze informativní a nikdy nenahradí informace, které by Vám měl poskytnout Váš estetický lékař, kosmetický chirurg nebo estetický specialista. Pokud zvažujete podstoupit jakoukoli lékařskou léčbu nebo zákrok (také v případě pochybností nebo dotazů), obraťte se přímo na svého odborného lékaře, který Vám poskytne odpovídající informace. Společnost Estheticon neschvaluje ani nedoporučuje žádný obsah, postup, produkt, názor, zdravotnický personál ani jakékoli jiné materiály a informace uvedené v jakékoli části této webové stránky."