Bez komplexu na střední - zmenšení prsou lze i v pubertě

Autor: Miš_

Od toho, kdy se pacient rozhodne pro plastickou operaci, uběhnou někdy i roky - váhá a zhodnocuje pro a proti, hledá všechny relevantní informace, pátrá po zkušenostech pacientů. Ale co když je pacient ještě dítě? Dnes jednatřicetiletá Alice v 15 letech podstoupila náročnou operaci zmenšení a modelaci prsou. Co ji k tomu vedlo a jak se na tento krok dívá po 16 letech?

pribeh zmenseni 1

Když jste podstoupila operaci zmenšení prsou, bylo vám jen 15 let. Co vás k tomu vedlo?

Byla jsem na vrcholu své puberty a samozřejmě jsem se chtěla líbit klukům. Končila jsem ZŠ a přechod na SŠ byl pro mě dost stresující, protože jsem nechtěla, aby na mě budoucí spolužáci křičeli: „Mlékárno!“ nebo „Dójit!“ Postavila jsem si hlavu a řekla, že ve studiu dál pokračovat nebudu. Měla jsem dost silný psychický blok. Dodnes si ten pocit pamatuju a nikdy víc už bych tu úzkost nechtěla zažít.

Pokud se jedná o zmenšení prsou ze zdravotních důvodů, lze zákrok provést přes pojišťovnu. Bylo tomu tak i ve vašem případě?

Ano, pojišťovny tvrdí, že zákrok ze zdravotních důvodů hradí. Vyžadovali několik potvrzení, všechny jsem dodala, a přesto jsem si musela zákrok hradit sama – nebo spíše rodiče. Stálo je to tehdy tuším 21 000 Kč, dnes už taková operace vyjde na cca 38 000 Kč. Pamatuju si, že jsem mezi jinými dostala doporučení od psychologa i neurologa, protože jsem měla křivou páteř a bolesti zad. Pojišťovna ale rozhodla, že se jedná pouze o estetický zákrok.

Naštěstí mě v tom rodiče nenechali, i když je velmi neobvyklé, provádět operaci v tak nízkém věku.

Bylo problém nalézt odborníka, který by provedl zmenšení prsou 15 leté slečně?

Když jsme si sjednali konzultaci u prof. MUDr. Veselého CSc, nechtěl o operaci ani slyšet. Po shlédnutí všech doporučení a mých prsou, usoudil, že je zákrok opravdu třeba. Upozornil mě i na možná rizika a zápory, které s sebou operace nese.

Podle čeho jste se rozhodla pro velikost prsou? Rostla prsa ještě po zákroku?

pribeh zmenseni 3 O velikosti jsme se radili s panem doktorem, který mi doporučil menší trojky vzhledem k tomu, jak veliký to bude zákrok a samozřejmě i vzhledem k postavě. Dala jsem na jeho radu. Už dopředu mě ale upozornil, že jelikož jsem stále ještě ve vývinu, pravděpodobně prsa ještě narostou a stalo se. Momentálně si kupuji podprsenku 85C, takže zhruba o 1,5 číslo vyrostla. Tehdy jsem si kupovala největší možné podprsenky a i ty mě táhly. Kupovala jsem si košíček F, který v roce 1998 byl jen těžko k sehnání.

Setkalo se vaše očekávání s výsledkem plastické operace?

Odpovím Vám svým zážitkem po operaci. Sestřička mě probudila ještě na sále a já začala hrozně brečet. Všichni se okamžitě sběhli zpět, aby zjistili, co se děje. Já jim odpověděla s úsměvem: „Nic mi není, já jsem prostě jen hrozně šťastná!“ Pro mne to byl pocit naprosté blaženosti a opravdový životní milník. Začala jsem se sama sobě líbit a v té době mi to stačilo. Hrozně jsem se začala těšit na novou školu a nové spolužáky. Doteď vidím opravdu jen samá pozitiva.

Jaký byl sám zákrok a průběh rekonvalescence?

Na klinice jsem ležela 2 dny. Po příjmu se udělala se nezbytná vyšetření, odpoledne jsem šla na sál, přes noc si poležela na pokoji a dopoledne následujícího dne jsem již byla na cestě domů. Zákrok byl proveden v polovině června, měla jsem tak na rekonvalescenci celé prázdniny. Nejhorší samozřejmě pro mě byla ta bolest, ale stálo to za to. Nesměla jsem sportovat a minimálně měsíc se koupat - což přes prázdniny nebylo ideální. Bohužel se mi udělal po několika týdnech hematom, a tak jsem musela k doktorovi, který musel krev vytlačit, a to byla hrozná bolest. Jinak samotné jizvy bolely necelé 2 měsíce. Velmi nepříjemné je, že nemůžete spát nijak jinak než na zádech. Jakýkoliv pohyb v noci bolí a probouzí vás. Prsa byla zpočátku oteklá, ale jen malinko a otok velmi rychle opadl. Zkrátka na SŠ jsem nastoupila jako normální studentka, na které nikdo nepoznal, že ji ještě před měsícem bolel každý noční pohyb.

Podstoupila jste v jednom zákroku zmenšení i modelaci prsou?

Prof. MUDr. Jiří Veselý CSc. na Klinice plastické chirurgie v Brně Modelace prsou provedl zmenšení i modelaci prsou vrámci jednoho zákroku. Při tak radikálním zíkoku to tímto způsobem provádějí automaticky.

pribeh zmenseni 4 po

Kde byl veden řez? Utrpěla operací citlivost prsou?

Řez byl veden ve tvaru kotvy, tzn. okolo bradavky, od ní kolmo dolů a pod celou šířkou prsa. Jedinou nevýhodou této metody je, že se může stát – a v mém případě se stalo – že se nepovede napojit mléčné žlázy přímo do bradavky. Následkem mám necitlivé pravé prso a právě z něj nebudu moct kojit. Levé prso je zcela v pořádku. Dnes už existuje jiná metoda, při které se spodní dlouhý řez neprovádí také se do mléčných žláz nezasahuje.

Od zákroku uběhlo více než 15 let, jak se vaše prsa změnila?

I když mi prsa ještě během dospívání narostly, tvar nijak neutrpěl a prsa jsou pevná. Do budoucna plánuji operaci podstoupit znovu, jakmile porodím děti. Myslím, že by málokdo poznal, že mám operovaná prsa. Jizvy nejsou totiž vůbec vidět.

Všem ženám, které se trápí a nemohou se rozhodnout, tuto operaci velmi doporučuji. Mám ve svém okolí další 2 ženy, které redukci prsou podstoupily, a jsou spokojené. Žena si pak připadá přitažlivější, líbí se sama sobě a působí jinak i na okolí. Má máma mě podpořila v operaci poté, co si vyslechla rozhovor dvou kluků, kteří se za mnou otočili s komentářem: „To byly mlékárny!“. Ale dnes jsem i já ráda, když se za mnou muži otočí. Vím, že je táhnout mé vnady, nikoli vady na kráse.

16 let po operaci

CAM00371

Aktualizováno: 26.9.2016

O kom se píše:

Přednosta Kliniky plastické a estetické chirurgie FN u svaté Anny v Brně, pracoviště Berkova. Zaměřuje se na rekonstrukční mikrochirurgii - vrozené vady rukou, traumatologie, onkologie zejména hlavy-krk, transsexualismus, rekonstrukce prsou po ablacích.

Alice P
Autor
Miš_

Zmenšení prsou - Novinky

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní