Kdy podstoupit zmenšení prsou (redukční mammaplastiku)

Autor:

Nepřirozeně velká prsa jsou spojena se zdravotními riziky, enormní hmotností prsou jsou páteř a záda příliš zatíženy. Žena si stěžuje na silnou bolest v oblasti krční páteře, zad, ramen a horních končetin. Proto zmenšení prsou (redukční mammaplastika) neznamená pouze fyzickou úlevu, ale také přináší duševní rovnováhu.

Proč si nechat zmenšit prsa

Redukční mammaplastika snižuje všechny tyto symptomy:

 • bolest zad
 • bolest hlavy
 • bolest ramen
 • bolest horních končetin
 • nadměrná citlivost prsou
 • nadměrná bolestivost prsou
 • otlaky na ramenou od podprsenky
 • kožní problémy
 • deformace prsou vysokou hmotností
Fotolia 131495605 Subscription Monthly M
Ideální hmotnost prsou je 200-350 g.

Dále přispívá ke zvýšení kvality života. Redukce prsou není čistě jenom estetickou operací, ale provádí se i ze zdravotní indikace. Zejména pokud jsou prsa opravdu obrovská a jedná se o tzv. gigantomastii.

Pokud jsou prsa skutečně obrovská, kdy se během jejich redukce odstraní vice než 800 gramů z každého prsa nebo i více, pak úleva od bolestí zad je opravdu velká. Nejčastěji si pacientky stěžují na bolesti zad a otlaky na ramenou od podprsenky.

I u velkého poprsí je asymetrie častá, prakticky neexistují naprosto symetrická prsa. Během redukční mammaplastiky se prsa zmenší a zvednou, redukce prsou se tedy provádí současně s jejich modelací. Chceme, aby prsa po operaci byla přiměřeně velká a měla hezký tvar.

Co je cílem zmenšení prsů

 1. Zmírnění bolestí a obtíží způsobené nadměrnou hmotností prsů.
 2. Redukce velikosti prsu na velikost a tvar odpovídající tělesným proporcím ženy.
 3. Velikost prsu, která umožní dobrou kontrolovatelnost vyšetření prsou.

Jak poznám, že potřebuji zmenšení prsou

Pokud ženu trápí velikost jejích prsou, ať už z estetického či praktického hlediska, pak je možné se objednat přímo k plastickému chirurgovi. Na konzultaci vám plastický chirurg vysvětlí průběh operace, ukáže vám například i foto před a po operaci, abyste věděla, jaký výsledek můžete očekávat.

Bude se vás ptát, jakou velikost poprsí byste chtěla mít po výkonu, mnohdy vám i doporučí, jaká velikost by byla pro vás optimální. Odpoví vám na vaše dotazy, a současně vy odpovíte na dotazy chirurga ohledně vašeho zdravotního stavu.

Před operačním výkonem je nutné absolvovat kompletní laboratorní vyšetření, EKG a mamografii. Samotná operace se provádí v celkové anestesii a trvá podle rozsahu výkonu 90 až 120 minut

449
Fotky před a po zmenšení prsou. (Foto: soukromý archiv lékařky)

O kolik je možné zmenšit hmotnost prsou

Záleží na výchozí velikosti prsou a přání ženy, jak velká prsa by chtěla po operaci mít. Většinou se odstraní během operace z jednoho prsu 300-600 gramů prsní tkáně.

Stupně hmotnosti prsou:

 • Ideální velikost prsou: 200- 350g
 • Mírná hypertrofie: 400-600 g
  Průměrná hypertrofie: 600-800 g
 • Silná hypertrofie: 800-1000 g
  Makromastie: 1000-1500 g
 • Gigantomastie: přes 1500 g

Zmenšení prsou je možné jen s BMI pod 35

Nadměrná velikost poprsí bývá často i v důsledku celkového nadbytku tělesné hmotnosti. Aby byla operace bezpečná, je nutné, aby body mass index tzv. BMI byl pod 35.

Pokud BMI dosahuje hodnoty 35 a vyšší, jedná se o obesitu 2. stupně a plánované operace by se neměly provádět, protože jsou spojeny s vysokým zdravotním rizikem, rizikem trombózy a embolie.

V těchto případech doporučujeme výrazné snížení tělesné hmotnosti. Ideální je, pokud má před touto plánovanou operací žena hmotnost, kterou by chtěla mít i v budoucnu.


Pokud žena redukuje svou hmotnost i po operaci, mohou i prsa vice poklesnout, a pak vypadají, že jsou prázdná a povolená.


Zmenšení prsou: Je možné operaci podstoupit opakovaně?

U jednou redukovaných prsů může dojít k opětovnému nadměrnému zvětšení. Operaci je proto možné opakovat, ale chirurg musí vědět, jakým způsobem předchozí operace probíhala. Musí vědět, na jaké cévní stopce byl prsní dvorec ponechán, aby bylo zachováno cévní zásobení prsního dvorce, a tím zajištěno jeho dostatečné prokrvení.

444
Fotky před a po redukci prsou. (Foto: soukromý archiv lékařky)

Úprava bradavek a prsních dvorců při zmenšení prsou

U velkého poprsí bývají i dvorce větší, ale mnohdy i ženy s malými prsy mají dvorce velké a naopak. Velikost bradavek většinou s velikostí prsou ani nesouvisí.

Součástí redukce prsou je i redukce velikosti dvorců. Během operace jsou prováděny řezy kolem dvorců a v přesně vyznačených místech, tím jsou dány i výsledné jizvy a to kolem dvorců a pod dvorci do kotvy. Přechodně je citlivost kůže dvorců snížena.

Redukce velikostí bradavek se běžně během operace neprovádí. Paradoxně jsem se často setkala s tím, že spíše ženy s malými prsy mají velké bradavky, jen některé z nich si přejí i jejich zmenšení.

Citlivost bradavek po zmenšení prsou

Pokud se jedná o gigantomastii, tak již tím může být citlivost a prokrvení dvorců a prsní tkáně snížená. Po zhojení jizev se citlivost vrací zpět, někdy může být i změněná.

Jizvy po mammaplastice (zmenšení prsou)

Pokud se jedná o redukční mammaplastiku, pak výsledné jizvy jsou vždy kolem dvorců a do tvaru kotvy pod dvorci. Během operace se totiž redukuje velké množství kůže a prsní tkáně a bez jizev to nelze provést.

Hojení po zmenšení prsou

Hojení jizev trvá obvykle 3 týdny. Ale než se jizvy zcela vyhojí, tedy změknou a zesvětlají, může trvat i několik let.

Nadměrná velikost prsou a kojení

Nebývá pravidlem, že by nadměrná velikost prsů mohla způsobovat problém při kojení. Po této operaci již žena není schopná kojit. Proto, pokud chce kojit, musí operaci odložit.

Kontrola a prevence nadměrného poprsí

Pokud vím, u velkých prsou se vždy provádí mamografické vyšetření. Není mi známo, že by ženy s velkými prsy musely podstupovat jiná vyšetření, než ženy s běžnými velikostmi prsou. V případě nejasností po mamografickém vyšetření dle doporučení rentgenologa, je možné provést i vyšetření pomocí ultrazvuku a to přesně definované oblasti prsou.

Publikováno: 6.5.2019

Diskuze k tématu

Zmenšení prsou - Novinky

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní