Zvětšení prsou a korekce asymetrie prsou bez jizev a dlouhé rekonvalescence

Autor:

Ženám, které trápí menší nebo asymetrické poprsí, se nabízí možnost vyřešit jejich problém i jinak než pomocí prsních implantátů. Přenos tuku nabízí alternativu s rychlejší rekonvalescencí, nižším výskytem komplikací a velmi přirozeným tvarem. O kolik lze prs zvětšit, a jak srovnat asymetrii, jsem diskutovala s MUDr. Liborem Streitem, Ph.D.

Pane doktore, zvětšení prsou patří mezi nejčastěji prováděné zákroky v plastické chirurgii. Kromě zvětšení prsními implantáty existuje i možnost zvětšení prsou vlastním tukem. Proč by ženy měly zvážit tuto metodu? Je vhodná pro všechny?

Lipomodelace prsu je minimálně invazivní technika zvětšení prsu vlastní tkání. Operace je ideální pro ženy, které si přejí mít přirozený tvar prsů, které mají současně tukové nadbytky v dolních partiích těla (břicho, boky, vnitřní nebo zevní stehna). V oblasti odběrových partií pacientky současně profitují z efektu liposukce. Kromě zvětšení prsu je možné technikou lipomodelace i modelovat tvar prsu tím, že se cíleně více doplňuje objem prsu v místech, kde je to nejvíce potřeba (např. v oblasti dekoltu). Při zvětšení prsou lipomodelací odpadají rizika a nevýhody spojené s použitím silikonového implantátu (infekce, posun a nebo rotace implantátu, možnost vytvoření kontrahující se kapsuly kolem implantátu, atd.). Oproti použití silikonového implantátu je zvětšený prs prakticky bez jizev, na prsu zůstávají pouze drobné jizvy po vpichu aplikačních kanyl, které se navíc umísťují do esteticky nejméně patrných oblastí (podprsní rýha a dvorec). Po operaci zůstává oproti augmentaci prsu implantáty prakticky plně zachována citlivost prsu a bradavky. Po operaci je u většiny pacientek zachována schopnost kojení.

schema zvetseni prsou vl. tukem

Zdá se mi to, nebo se zvětšením prsou vlastním tukem nejsou spojeny žádné komplikace? Nevýhody?

Bohužel neexistuje žádná operace, u které by se nevyskytovaly komplikace. V porovnání s jinými operacemi je ale lipomodelace prsu díky své minimální invazivitě spojena s nižším počtem všeobecných chirurgických komplikací. Mohou se objevit otoky a krevní podlitiny. Vzácně se může vyskytnout místní infekce, projevuje místním zčervenáním a v porovnání s použitím silikonových implantátů je dobře řešitelná místní léčbou a podáním antibiotik.

prsa

Nepřihojením přenesené tukové tkáně mohou vzniknout tukové nekrózy a olejové cysty, které nečiní větší diagnostické potíže. Jedná se o nezhoubné, nebolestivé, někdy hmatatelné útvary. Podobné útvary vznikají běžně i po poranění prsu, anebo po jiných operacích na prsu. Jedná se o oblasti nepřihojených tukových buněk, které jsou obaleny ve fibrotickém vazivu. Uvnitř útvaru může být přítomna i tekutina, pak hovoříme o tzv. olejových cystách. Počet a velikost těchto útvarů je nejvíce ovlivněn zkušeností plastického chirurga s operační technikou. Menší se většinou spontánně vstřebávají. Větší se vyskytují zřídka a je možné je řešit odsátím (tzv. punkcí) ambulantně v rámci kontrolního pooperačního vyšetření pacientky.

O kolik lze prs vlastním tukem zvětšit? Myslíte si, že by lipomodelace prsou mohla nahradit prsní implantáty?

Prs lze při jednom sezení zvětšit o jedno číslo. V případě, že si pacientka přeje větší zvětšení, a má přitom dostatek tukové tkáně v odběrových partiích, tak je možné operaci opakovat, výsledné zvětšení je pak větší (o 2 - 3 čísla). Minimální rozestup mezi operacemi je 3 měsíce. V ostatních případech je pro pacientku výhodnější zvětšení prsu pomocí silikonových implantátů, nebo tzv. kompozitní zvětšení prsu (silikonový prsní implantát s lipomodelací dekoltu).

Nemyslím si, že by technika lipomodelace prsu mohla v budoucnosti nahradit používání prsních implantátů, zejména pak u mladých a hubených žen. Jsem ale přesvědčen o tom, že se bude pro operaci vlastním tukem v budoucnosti rozhodovat více pacientek (spokojené pacientky se rády dělí o své zkušenosti, ve společnosti se snižuje počet velmi štíhlých žen, a obliba operace rychle roste i mezi lékaři). Vzhledem k celkovému počtu pacientek, které podstoupily augmentaci prsu silikonovými implantáty, narůstá i počet pacientek, u kterých je třeba implantát vyměnit. V poslední době jsem se opakovaně setkal s případy, kdy pacientky v těchto případech upřednostnily odstranění implantátu – implantát dále nechtěly. V těchto případech se nám osvědčilo nahradit chybějící objem prsu vlastní tkání – přenosem tukové tkáně.  Domnívám se, že podobných pacientek bude do budoucna přibývat.

streit 1
Lipomodelace prsou
Zvětšení prsou vlastním tukem (lipomodelací): aplikováno 275 ml tukové tkáně na každou stranu, odběr z boků a zevních stehen, fotografie před operací, výsledek 6 měsíců po operaci

Zvětšení prsou vlastním tukem je minimálně invazivní metoda – jak rychlé je zotavení po zákroku?

Lipomodelace prsu je spojena s krátkou dobou rekonvalescence. Oproti augmentaci prsu implantáty odpadá nutnost odstraňování drénů, a také bolesti v pooperačním období jsou lépe tolerovány. Sprcha je možná 2. - 3. pooperační den. Pacientky nejsou omezeny ve smyslu pohybu ramene a nemusí nosit ani kompresivní podprsenku a prsní pás. Po operaci se nosí měkká elastická podprsenka. Kancelářskou práci je možné provádět po 1 týdnu.

Vzpomenul jste, že lze vlastním tukem prs i modelovat – lze díky lipomodelaci řešit i asymetrii prsou?

Ano, lipomodelací lze citlivě upravit nesouměrnost velikosti prsou zvětšením menšího prsu, případně i korigovat jeho tvarové nedostatky. Větší prs je pak možné: 1) ponechat v původní velikosti bez operace, 2) současně upravit zmenšením nebo modelací, anebo 3) současně také zvětšit, ale méně tak, aby bylo dosaženo symetrie. Lipomodelací lze asymetrii velikosti prsu korigovat přesněji, než při použití silikonových prsních implantátů, protože je možné přenést libovolný objem tuku, kdežto silikonové implantáty se vyrábí jen v omezeném počtu velikostí.

 

Neodpověděli jsme vám na všechno? Zeptejte se zde.

Aktualizováno: 22.7.2016

Zvětšení prsou vlastním tukem (lipofilling, lipomodelace prsou) - Novinky

Diskuze k tématu

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní