Získejte až 25 000 Kč zpět za Váš zákrok
Každý měsíc máte šanci vyhrát.
Uložte si fakturu a zúčastněte se!
Získejte až 25 000 Kč zpět za Váš zákrok
Každý měsíc máte šanci vyhrát.
Uložte si fakturu a zúčastněte se!
Radiofrekvenční ablace křečových žil je moderní miniinvazívní metoda odstranění křečových žil, při níž se do žíly zavádí radiofrekvenční katetr. Postižená žíla se z těla neodstraňuje (nevytrhává), ale pouze se tepelně poškodí a během několika týdnů se vstřebá. Hlavní výhoda tohoto typu ošetření spočívá v podstatně kratší rekonvalescenci – pokud se provede správně a u vhodného pacienta, je rekonvalescence cca jeden týden.
Zákrok podstupují ženy i muži
Operace je vhodná pro pacienty s kmenovou nedostatečností hlavních povrchových žil (velké nebo malé safény) ve všech pokročilejších stádiích chronického žilního onemocnění.
Věková hranice
V rámci zákroku máme pacienty z celého věkového spektra, od dvacetiletých až po pacienty po osmdesátce. Každopádně mírně převažují ženy mezi 40 až 50 let věku.
Odstranění varixů je skutečně častější u žen. I když podle posledních studií není tato převaha tak výrazná, jak se původně myslelo. Vliv mají především ženské hormony a počet těhotenství.
Diagnóza
Základem je kvalitní duplexní ultrazvukové vyšetření povrchových a hlubokých žil, na základě kterého můžeme pacienta k zákroku indikovat.
Vhodná doba ošetření
Kvůli lepšímu hojení a příjemnějšímu nošení kompresních punčoch je výhodnější operovat v chladnějších měsících, ale nitrožilní výkony se dají dělat celoročně.
Ošetřované partie
Metoda radiofrekvenční ablace je určená pouze k ošetření kmenových povrchových žil.
U nitrožilních výkonů lze určitě provést operaci na obou končetinách při jednom výkonu, u klasické operace varixů bych byl opatrnější a spíše bych výkon rozdělil do dvou výkonů.
Genetika stojí za vznikem křečových žil
Prevence vzniku až tak neexistuje. Je to z velké části geneticky podmíněná celoživotní choroba. Jsou doporučovány běžná režimová opatření:
Jak probíhá operace
Radiofrekvence žil (RFA) je ambulantní operace bez hospitalizace, kdy je do žíly v úrovni kolene (pod nebo nad kolenem) zavedeno drobným vpichem pod ultrazvukovou kontrolou (nebo pouze drobným naříznutím kůže) radiofrekvenční katetr.
Vlákno zavádíme jen v rozsahu žíly, kterou je nutné ošetřit. Následně se lokálně umrtví okolí žíly (tumescentní anestézie), spustíme generátor a za pomalého vytahování katetru žílu z její vnitřní strany zatavíme (efektem termokoagulace), a tím ji zneprůchodníme.
Léčebná procedura trvá od 30 do 60 minut (dle rozsahu postižení) a celá se provádí v šetrném lokálním (místním) znecitlivění. Zbylé boční křečové žíly se pak mohou odstranit buď operačně při stejném výkonu (flebektomie) nebo ponechat k postupnému pomalému zmenšování až vymizení, které probíhá v následujících 2 až 3 měsících po výkonu.
Bolestivost výkonu
Spíše než o bolesti, se dá mluvit o nepříjemných pocitech, které jsou však určitě snesitelné a v naprosté většině případů jej pacienti zvládají bez jakýchkoliv problémů. Necítí bolest, spíše občasný tlak nebo štípání.
Rekonvalescence po zákroku
Efekt je patrný prakticky okamžitě
Pokud se provádí radiofrekvenční ablace křečových žil včetně flebektomie, tak se kosmetický efekt projevuje v podstatě okamžitě (po vstřebání modřinek a dohojení drobných operačních ran). Pokud se vyčkává s flebektomií, tak se definitivní posouzení dá provést s odstupem 2 až 3 měsíců.
Dlouhodobost a trvanlivost ošetření nesouvisí s typem operace. U všech výkonů na křečových žílách, a to bez ohledu na to, zda se jedná o operaci klasickou nebo endovenózní, se návratnost onemocnění pohybuje kolem 20-30 % po cca 10 letech. Z hlediska krátkodobých a střednědobých výsledků je tedy laserová metoda zcela srovnatelná s tradičními operačními postupy.
Možné komplikace po zákroku
Výkon nemá zvláštní pooperační komplikace. Protože se provádí většinou v místní anestézii, vyhneme se komplikacím spojeným s celkovou anestézii, a to včetně většiny komplikací trombembolických.
Běžná je mírná pooperační bolestivost (většina pacientů však po výkonu nebere žádná analgetika), modřiny a podlitinky, někdy se mohou objevit většinou dočasné pocity necitlivosti na kůži nad ošetřovanou žílou, případně na bérci.
Někdy se objevuje také pocit hmatného pruhu nebo „válce" na stehně (v místě původní povrchové žíly), který se typicky ukazuje až po cca 1 až 2 týdnech od ošetření. Tento nález vymizí během několika týdnů a je běžnou součástí pooperačního průběhu. Někdy se také objevují přechodné hyperpigmentace (zahnědnutí) nad touto žílou, zejména v těch případech, kdy je uložena žíla těsně pod kůží a je viditelná před ošetřením již ve stoje.
Trombotické komplikace (hluboké i povrchové) a případné následné embolizace jsou velmi vzácné, podobně tak popálení kůže, otok končetiny nebo infekce.
Jaké jsou kontraindikace
Kontraindikace jsou stejné, jako u tradiční operace křečových žil. Tedy:
Někdy je nutno odmítnout pacienta z jiných důvodů – jde často o pacienty, kteří byli již v minulosti operováni pro křečové žíly, a chybí jim hlavní povrchový kmen, případně o pacienty, kteří mají po povrchovém zánětu žil a stav žíly (její částečné zúžení a někdy i neprůchodnost) pak brání ve volném prostupu vlákna žílou.
Cena za ambulantní výkon se pohybuje nejčastěji mezi 25 až 35 tisíci korun. V ceně jsou většinou převazy a lokální anestézie, ale nikoliv kompresní punčochy.
Z prostředků veřejného zdravotního pojištění je hrazena pouze klasické operace, ostatní typy výkonů si pacienti hradí sami. Tedy i tento typ odstranění křečových žil.
Radiofrekvenční ablace je alternativou ke klasické operaci
Radiofrekvenční ablace křečových žil představuje u vybrané skupiny pacientů alternativu ke klasické operaci a za její hlavní výhodu lze považovat především možnost ambulantního provedení a rychlou rekonvalescenci.
Je provázena menším počtem jizev, menším rozsahem podlitin a většina pacientů nepotřebuje ani krátkodobou pracovní neschopnost.
Pokud vás trápí metličkové žilky, bude pro vás nejspíš vhodná sklerotizace.