Velká prsa

Výrazné zvětšení prsní žlázy bývá způsobeno hypertrofií prsní žlázy. Prsy bývají až nepřirozeně velké, svou velikostí neodpovídají ostatním tělesným proporcím, což není jen kosmetickou vadou, ale i příčinou řady zdravotních obtíží. Nejčastěji se tato vada vyvíjí už v dospívání, ale často vzniká v souvislosti s kojením, při velkém zvýšení hmotnosti i při některých hormonálních a metabolických onemocněních.

Velké prsy jsou často příčinou různých psychických potíží spojených s nespokojeností s tělesnými proporcemi, problémy se společenským uplatněním, ale i příčinou zdravotních problémů -bolesti krční, hrudní a bederní páteře, bolesti hlavy, kožní problémy jako jsou plísně, ekzémy a opruzeniny v podprsních rýhách apod. Řešením je plastická operace redukující velikost prsů.

Ideální věk pro řešení vady nelze stanovit, u mladých dívek se operace provádí výjimečně, většinou je doporučována ženám až ve chvíli, kdy už neplánují další těhotenství. Důvodem je nejen poměrně velký zásah do prsní žlázy, který může omezit nebo zcela vyloučit kojení, ale v těhotenství dochází k objemovým změnám, které mohou negativně ovlivnit dobrý výsledek dříve prodělané operace. Součástí operace, která probíhá v celkové anestézii, je nejen redukce prsní žlázy, ale také modelace prsů.

Aktualizováno: 27.3.2013