3 tipy, jak se zbavit akné v dospělosti

Autor:

Mnoho lidí trápí akné v dospělosti. Vzniká především z důvodů nerovnosti mužských a ženských hormonů. Příčinou či spouštěčem také mohu být genetické dispozice (zde se může jednat až o 50 % všech případů), kouření, stres nebo například špatná kosmetika. Nejčastějšími místy výskytu akné je obličej, záda, krk a paže. Dermatoložka Lucia Mansfeldová z Perfect Clinic Dermatology radí 3 tipy, jak zmírnit akné v dospělosti.

"Občasným akné v dospělosti mohou trpět především ženy například během menstruace či v těhotenství, kdy dochází k hormonálním změnám. Pokud je ale akné přítomno delší dobu, je dobré o pokožku speciálně pečovat," říká MUDr. Lucia Mansfeldová.

Fotolia 40478714 Subscription Monthly M
Akné v dospělosti trápí převážně ženy. Důvodem je nehormonální vyváženost. Nejčasteji tak hledají řešení a způsoby, co pomáhá na akné případně na jizvy po akné.

Jak se zbavit akné v dospělosti - vhodná kosmetika

Než si zajdete k dermatologovi kvůli léčbě akné, zkuste si udělat vlastní kosmetickou "inventuru", zda nepoužíváte nějaký krém či make-up, který akné podporuje nebo zhoršuje.

Lidé trpící problematickou pletí mohou používat přípravky s obsahem alkoholu. Není pravda, že jsou zakázané, vždyť jejich odmašťující účinek je pro aknózní pleť žádoucí, ovšem nesmí být agresivní.

Vhodné nejsou příliš hutné krémy, které nedovolí pokožce "dýchat", a krémy mastné, které zhoršují ucpávání mazových žlázek. Hlavně pozor na fotoprotektivní krémy, které jsou mastné a v kombinaci se sluncem způsobí tzv. akné mallorca!

Jaké jsou ideální krémy, aby vás nepřekvapilo akné v dospělosti? Ideální jsou krémy, které:

  • obsahují retinoidy
  • kyselinu azelaovou
  • ovocné AHA kyseliny v nižší koncentraci.

Co pomáhá na akné? Zkuste laser či chemický peeling

"Úspěšná léčba akné může někdy vyžadovat kombinaci celkového i místního ošetření. V rámci přímého ošetření postižených míst se uplatňují masti na akné s dezinfekčním a hojivým účinkem. V případě, že po léčbě zůstávají na kůži pigmentové skvrny nebo jizvičky po akné , lze provést resurfacing pomocí CO2 laseru. Jeho vlivem dochází v hluboké vrstvě kůže k obnovení tvorby kolagenních vláken. Pleť se postupem času vypíná, jizvy se vyrovnávají a vzhled postižené kůže se významně zlepšuje. Konečný výsledek laserového ošetření se projeví za dva až šest měsíců,“ vysvětluje dermatoložka Mansfeldová a dodává, že stopy po akné likviduje dobře i technika microneedlingu, což je nová generace mezoterapie, která aktivuje tvorbu kolagenu a elastinu a spouští tak samo-omlazující procesy v pokožce.

Stejně tak dobrou sloužby udělají lasery a microneedling v příadě pleti s rozšířenými póry, která mívá k akné sklon.

Fotolia 162335732 Subscription Monthly M
Co pomáhá na akné? Laserové ošetření akné zbavuje nejen pupínků, ale díky lepšímu hojení se nemusíte bát, že by na pleti zůstávaly jizvičky po akné.

Zmírnit projevy akné můžete také díky chemickému peelingu. Jedná se o lékařskou techniku, kdy se aplikací a působením jedné nebo více AHA kyselin destruuje kůže určité hloubky. AHA kyseliny jsou ovocné kyseliny, které se přirozeně vyskytují v ovoci a dalších potravinách a exfoliací pomáhají uvolnit a odstranit mrtvé povrchové vrstvy kůže. Přirozeně pak dochází ke stimulaci obnovy buněk v různých vrstvách kůže.

Akné v dospělosti: Jste to, co jíte

Vhodnou prevencí, jak předcházet výskytu akné je i úprava jídelníčku. Neexistují sice exaktní studie prokazující účinek konkrétních potravin na vznik akné, ale obecně se doporučuje racionální výživa se sníženým obsahem živočišných tuků a bohatá na vlákninu. Vhodné nemusí být potraviny s obsahem jednoduchých cukrů (řepný a hroznový cukr, sacharóza, třtinový cukr) a pečivo z bílé mouky. Někomu pomůže omezení mléka (mnoho lidí ale po vynechání kravského mléka popisuje velké zlepšení pokožky), lepku a také dráždivých potravin jako je kakao, káva či velmi kořeněná jídla.

Více o odstranění akné na www.perfectclinic.cz

Publikováno: 27.4.2018

Diskuze k tématu

Laserová léčba akné - Novinky

3 tipy, jak se zbavit akné v dospělosti

Perfect Clinic - centrum estetické medicíny

Mnoho lidí trápí akné v dospělosti. Vzniká především z důvodů nerovnosti mužských a ženských hormonů. Příčinou či spouštěčem...

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní