Rakovina prsu a těhotenství: Věděli jste, že...

Autor:

Preventivní vyšetření prsu by se nemělo podceňovat ani v těhotenství. Jak se postupuje v případě diagnózy rakoviny u těhotných žen? Na nejčastější dotazy tykající se rakoviny prsu v souvislosti s těhotenstvím odpoví mamoložka MUDr. Renata Kalajová z Perfect Clinic.

MAGGIE vyrez8 (1)
Lékaři doporučují ženám otěhotnět dva roky po ukončení léčby rakoviny...

Je nutné vyšetřovat prsa během těhotenství?

V období těhotenství a kojení není žena bohužel mimo riziko vzniku rakoviny prsu, které je v tuto dobu 1:3000, tedy 1 případ rakoviny na 3 tisíce porodů.

Samovyšetřování v těhotenství a při kojení probíhá stejně jako mimo těhotenství. Žena tak činí vždy na začátku měsíce, aby měla pevný opěrný bod, protože nemenstruuje. Prsa jsou v těhotenství pohmatově hůře vyšetřitelná kvůli hormonální změně jejich objemu a bolestivosti.

Při kojení by se měla žena samovyšetřit také 1x za měsíc na začátku měsíce po odkojení dítěte.

DOPORUČUJEME: Mamologická vyšetření před operací prsou mají smysl >>

Rakovina prsu v těhotenství

Je-li potvrzena rakovina prsu v 1. trimestru těhotenství, může jít žena na interrupci a může se standardně léčit, čili následuje operace prsu a chemoterapie. Pokud onemocní rakovinou prsu v druhém nebo třetím trimestru, interrupci již nelze provést, žena musí dítě donosit a porodit. Onkologové v tomto období dávají ženám chemoterapii, pak následuje indukovaný porod a operace prsu. 

Chemoterapie ve 2. a 3. trimestru dítěti neublíží, protože je již vyvinuté. Děti takto narozené jsou nadále lékařsky sledované.

Věděli jste, že těhotenství je možné již 2 roky po rakovině prsu?

Těhotenství je možné už po dvou letech po ukončení léčby rakoviny prsu. Samozřejmě nikde nesmí být známky recidivy onemocnění. Onkolog povoluje tuto lhůtu dvou let zvláště u starších žen po 35. roce proto, aby měly čas otěhotnět. 

Více o MUDr. Renatě Kalajové si přečtete ZDE >>

Publikováno: 23.11.2017

Diskuze k tématu

Zvětšení prsou (Augmentace) - Novinky

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní