Získejte až 25 000 Kč zpět za Váš zákrok

Každý měsíc máte šanci vyhrát.
Uložte si fakturu a zúčastněte se!

Zúčastněte se

Jak vybrat lékaře na zvětšení prsou?

Jak vybrat lékaře na zvětšení prsou?
Lucie Osmanská
Vystudovala jsem českou filologii pro editory. Věnuji se psaní článků o plastické chirurgii a estetické medicíně. Zajímám se o nové trendy nejen v těchto oblastech.
Vytvořeno: 4. 9. 2018 · Aktualizováno: 20. 5. 2022
Kontaktujte Verified kliniky, které vám mohou nabídnout ošetření.

Medicína není exaktní věda. Každý lékař může zvětšení prsou dělat svým oblíbeným způsobem. Jak si vybrat lékaře na zvětšení prsou?

Ani nejlepší lékaři se často neshodnou na tom, jaký operační přístup a jaké uložení prsního implantátu je nejlepší. Je několik operačních přístupů, různé možnosti uložení implantátů, stejně tak jsou různé typy silikonových implantátů. Může se tak stát, že přijdete ke dvěma renomovaným lékařům, jeden vám doporučí kulaté prsní implantáty pod sval, jiný anatomické implantáty pod žlázu.

augmentace
Fotky před a po zvětšení prsou. (Foto soukromý archiv lékaře)

Hledejte informace o zvětšení prsou

Pro výběr plastického chirurga je nutné si o zvětšení prsou přečíst základní informace, abyste věděla, co vše je možné a co existuje. Berte to jako domácí úkol, nebo přípravu na test. Vše si o zákroku přečtěte a zorientujte se, co vás čeká. Čím víc budete mít načteno, tím přínosnější konzultace bude. Zjistíte, že implantát je například možné uložit pod sval, pod žlázu nebo napůl (tzv. dualplane). Dozvíte se, že existují implantáty kulaté, anatomické, ergonomické, různé povrchy implantátů atd.

Uvědomte si, jaká jste. Pokud sportujete, můžete mít silné prsní svaly, jestli máte prsa po dětech nebo před dětmi, jestli jste vysoká, máte užší hrudník a další. To vše ovlivní, jaké implantáty a operační metodu jejich vložení vám bude lékař doporučovat.

Stejně tak byste se měla dozvědět, že si musíte zvolit typ jizvy (způsob vložení implantátu) - v podprsní rýze, kolem dvorce nebo z podpaží. Mnoho renomovaných chirurgů je vyhraněných a preferuje určitý způsob vložení prsního implantátu. Jeden řekne, že prsní implantát řezem v podpaží nevkládá vůbec. Druhý vám bude vysvětlovat, že implantát dává zejména z podprsní rýhy, protože jizva není viditelná, kdežto při vložení podpažím bude jizva při zvednutých pažích vidět a při případné reoperaci bude nutný přístup z podprsní rýhy. Na to první může oponovat, že i jizva v podprsní rýze je viditelná, zejména vleže a že ne vždy se ji podaří umístit přesně do podprsní rýhy. Co jiný doktor, to jiný názor a každá metoda má své pro a proti. Podle čeho si tedy vybrat toho nejlepšího plastického chirurga?

Výběr plastického chirurga - Chtějte fotky zvětšení prsou před a po

Ideálně byste měla chtít plastického chirurga, který ovládá všechny operační techniky vložení a také uložení implantátu. Každá prsa jsou jedinečná a nelze operovat dle jedné „šablony". Vybírejte lékaře tzv. vyoperovaného - se zkušenostmi, který zvětšení prsou často operuje.

Na internetu si najděte fotky žen, které vypadají (nebo před operací vypadaly) tělem podobně jako vy a podstoupily úspěšně zákrok, o kterém přemýšlíte. Podívejte se, jakého výsledku se jim podařilo operací dosáhnout. Pobavte se s nimi, zda zákrok bolel, kdy byl vidět výsledek (po týdnu, měsíci, šesti měsících), jak brzy po zvětšení prsou sportovaly, co augmentace a kojení a další témata. Na portálu Estheticon, se můžete zeptat pacientek, které zvětšení prsou podstoupily.

To absolutně základní, nutné a nevyhnutelné je, abyste měla reálná očekávání. Při výběru operatéra chtějte vidět výsledky jeho práce - fotky zvětšení prsou před/po pacientek. Pokud lékař nemá fotky na stránkách, měl by vám je ukázat na konzultaci.

Na fotkách uvidíte, zda jednotlivá poprsí nedělá podle jedné šablony a můžete si udělat reálnější představu o možném výsledku. Konečné rozhodnutí je vždy jen na vás. Rozhodnutí, zda půjdete na zvětšení prsou, byste měla udělat v klidu, bez časového stresu.

augmentace prsou
Fotky před a po augmentaci prsou. (Foto soukromý archiv lékaře)
Prostějov, Olomoucký kraj
Havířov, Moravskoslezský kraj
Havířov, Moravskoslezský kraj

Výběr odborníka: Musíte si lidsky „sednout”

Lékař musí rozumět tomu, co vy chcete a vy musíte rozumět jemu. Musíte si rozumět nejen v odborných věcech, ale i lidsky. Měla byste na něm vidět, že ho zajímáte, že pro něj nejste jen pacientka č. 6 ve čtvrtek.

Odborník na zvětšení prsou by vám na konzultaci neměl „prodávat zákrok”, ale informovat vás o možnostech a vysvětlit vám vše potřebné. Do práce plastického chirurga se navíc promítá i jeho estetické cítění. Většina plastických chirurgů vám řekne, že ideální výsledek po estetické operaci je ten, který vypadá přirozeně.

Některý lékař udělá vše, klidně i nepřirozeně velká prsa u ženy s malou drobnou postavou, když je bude chtít. Další plastik řekne, že dělá jen přirozená prsa. Vysvětlí, že pokud budete mít implantát moc velký, bude sice zdaleka vidět, že máte zvětšená prsa, ale také budete muset jít časem na reoperaci. Navíc, čeho je moc, toho je příliš. Plastici říkají, větší implantáty, (případné) větší problémy. Gravitace je neúprosná a prsa klesají. Větší implantáty klesají rychleji.

Zda vám plastik všechno odkývá, zda vás tlačí do rozhodnutí, nebo vám říká, ať si vše dobře rozmyslíte, přesně tyto drobné detaily by vám měly napovědět, že jste na správné adrese.

zvětšení prsou
Fotka spokojené pacientky po zvětšení prsou. (Foto soukromý archiv uživatelky)

Zvětšení prsou není kabelka

Hledejte lékaře, který vám bude naslouchat. Jestli se vás snaží pochopit poznáte podle toho, že se ptá a následně poslouchá. Stejně tak byste se na konzultaci měla ptát a poslouchat vy. Na konzultaci se určitě na něco zapomenete zeptat. Neváhejte se následně zeptat mailem či telefonicky. Klidně se ptejte na stejnou otázku dvakrát. Vy budete operaci podstupovat, vy musíte mít jasno.

Pokud máte nějakou představu, která z jeho pohledu není ideální, nebojte se o tom s ním hovořit déle. Vezměte si čas na rozmyšlenou, nerozhodujte se ukvapeně, pod nátlakem. Pokud si nejste jistá, dojděte si na konzultaci k jinému lékaři, pro tzv. druhý názor. Nekupujete si kabelku. Chystáte se podstoupit operaci a když se prsa jednou zvětší, tak byste s nimi měla být spokojená. Pokud nejste, jedinou možností je reoperace a každá reoperace je těžší a rizikovější než operace primární.

Zvětšení prsou - od konzultace k pooperační péči

V případě, že s vámi lékař netráví dostatek času, bojíte se ho zeptat, budete cítit, že spěchá, je neochotný, běžte na konzultaci jinam. Každý výkon s sebou nese rizika. Může se stát, že dojde ke komplikacím. Komplikace po zvětšení prsou jsou běžné. Vyskytují se v 5-10 % případů. Ve většině případů jsou ale komplikace řešitelné.

Přesně proto potřebujete, abyste ve svého lékaře měla důvěru a on byl komunikativní. Může se stát, že vás rozbolí jizva, začne hnisat, prso je tvrdé, apod. Nesmíte váhat se lékaře zeptat, co je normální a co není. Pokud se bojíte lékaře zeptat před operací, či nereaguje na vaše dotazy po ní, jak to asi bude vypadat po operaci v případě komplikací? Po operaci se vždy musíte obracet s dotazy na svého operatéra. Diskuze o zvětšení prsou vám po operaci nepomůžou.

magie pooperacni podprsenka zvetseni prsou
Kompresní podprsenka se nasazuje ihned po zvětšení prsou. Je nutnou součástí pooperační péče po augmentaci prsou. Má velký vliv na konečný výsledek zvětšení prsou.

Nevybírejte plastického chirurga podle ceny

Nevybírejte lékaře jen podle ceny. Cena zvětšení prsou se pohybuje kolem 60 000 Kč. Ptejte se, co cena obsahuje, jaké implantáty v rámci ceny volí, jak dlouhá je hospitalizace, zda je v ceně pooperační prádlo, apod. Je jasné, že byste ráda šla brzy domů. Pokud vám lékař doporučuje hospitalizaci po zákroku, je to pro vaše dobro. Vyhlášení plastičtí chirurgové většinou nemají nízké ceny a zároveň nejdražší neznamená nejlepší. 

Nechte si poradit

K plastickému chirurgovi jdete stejně jako k právníkovi, protože to jsou odborníci ve svém oboru. Pokud se vám doktor snaží něco vysvětlovat, trpělivě ho vyslechněte. On, jako odborník na zvětšení prsou ví, co a proč vám radí.

Jak vybrat „silikonová prsa”

Kamarádka má 275 ml a má krásná prsa a tak vy chcete stejný implantát i objem, protože chcete také taková. Takto to ale nefunguje. Máte jiný typ hrudníku, prsa jinak daleko blízko od sebe, jinou kvalitu kůže, jiný objem prsů a velikost prsní žlázy. Jedna věc je objem implantátu, další věc je projekce (výška/šířka projektu, když se na něj podíváte se shora). A v neposlední řadě, jaký má silikonový implantát tvar. Jestli je kulatý, anatomický, nebo ergonomický. Nemůžete si vybírat prsní implantát jenom podle objemu.

Nediagnostikujte se! Nemůžete lékaři říct, že chcete prsní implantát 275 ml, kulatý a pod sval. Za lékařem byste měla přicházet s představou, jaký chcete výsledek, jaká chcete mít prsa, a kde chcete mít jizvy. Lékař by vám měl navrhnout ideální implantáty, a jejich umístění. Pokud vám plastik doporučí něco jiného, než jste očekávala, zeptejte se na důvody. Lékař by vám měl říct, zda je schopen splnit vaše očekávání. Jestli chcete větší prsa, můžeme udělat větší, podívejte se na fotky, ale můžete pak vypadat nepřirozeně. Musíte si být jistá, že lékař rozumí tomu, co chcete, co od operace očekáváte. Na druhou stranu vy buďte otevřená k radám a doporučení lékaře.

Jak si vyzkoušet prsní implantát?

Jak by vám měl plastický chirurg dát na výběr velikost a tvar prsních implantátů? Existují dvě možnosti. První z nich je metoda „sizing”. Obléknete si speciální podprsenku a v ní vám lékař bude vyměňovat implantáty různých velikostí a tvarů. Vy si přes podprsenku obléknete tričko a váš budoucí dekolt si prohlédnete. Uvidíte, jak vám např. sedí anatomické implantáty 275 ml, zda vypadají dobře a jak se vám „nosí” váha implantátu.

Další možnost je počítačová simulace, kdy vás lékař vyfotí ze třech stran a na počítači vám ukáže, jaká prsa by vám udělaly konkrétní implantáty. Lékaři se rozchází v názoru, jaká možnost výběru implantátu je lepší. Někteří řeknou, proč 3D počítačovou simulaci zvětšení prsou nepoužívají, jiní vám ji nabídnou.

augmentace prsou
Fotka 3D scanneru od Motivy. Imagine AX3 měří objem hrudníku, množství, elasticitu a pevnost tkání vašeho těla. (Foto soukrokromý archiv dodavatele)

Plastika prsou: Umění i věda

Plastický chirurg je vědec a umělec zároveň. V rámci plastiky prsou by měl mít vše přesně vyměřené. Velikost dvorců, vzdálenost od hrudní kosti, vzdálenost mezi bradavkami, a vše si precizně rozkreslit. Vedle toho je nutná i empatie pro vzájemné porozumění. Plastický chirurg musí porozumět vašim představám a pochopit, jaký výsledek očekáváte.

Při výběru plastického chirurga si dopřejte čas

Na výběr plastického chirurga potřebujete čas. Mezi konzultací a operací byste měla mít alespoň několik dní na rozmyšlenou. Vše dobře zvažte.

Pokud váháte, tak na plastiku prsou nejděte

Pokud váháte, tak se nenechte operovat. Zda podstoupit augmentaci prsou by mělo být vaše osobní rozhodnutí, výsledek má přinést zlepšení a radost vám. Nikdy nepodstupujte operaci pro potěchu či nátlak nikoho jiného.

Reklama

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.