Ověřil/a:
Od roku 2005 působí jako hlavní lékař v nestátním zdravotnickém zařízení G-CENTRUM v Olomouci. To se zaměřuje na ambulantní gynekologické a prenatální péče. Je členem řady odborných organizací.
Aktualizováno: 10. 5. 2021

Navigace

  • Úvod
  • Indikace Intimalase a IncontiLase
  • Před zákrokem
  • Průběh laserové rejuvenace vagíny
  • Efekt po laserové rejuvenaci vagíny
  • Rekonvalescence
  • Výhody zákroku
  • Komplikace

Úvod

Neinvazivní řešení syndromu uvolněných poševních stěn za pomocí frakčního laseru je ideálním řešením sexuálního dyskomfortu u žen zejména po opakovaných spontánních porodech a také potížích charakteru lehčí až střední stresové inkontinence. Laserová vaginální rejuvenace je zákrok nebolestivý, prováděný na gynekologickém vyšetřovacím křesle, není při něm nutná celková ani místní anestezie.

Indikace Intimalase a IncontiLase

Jedná se o neinvazivní zákrok

Indikace Intimalase a IncontiLase

Neinvazivní laserová rejuvenace vaginy, případně se zaměřením na oblast pod močovou trubicí a dolní částí močového měchýře je zákrok určený ženám s tzv. syndromem uvolněných poševních stěn. Při něm dojde nejčastěji vlivem opakovaných spontánních porodů, ale i fyzickou neaktivitou nebo namáhavou prací, ke zvětšení vnitřního průměru pochvy a tím i zhoršení kontaktu s partnerem při pohlavním styku. To vede k poklesu sexuálního uspokojení partnerů. U těchto žen (a po spontánních porodech je jich většina) je řešením laserová rejuvenace – metoda IntimaLase. Při větším rozsahu uvolnění stěn a pánevního dna dojde i k rozvoji tzv. stresové inkontinence, tedy úniku moči při zvýšení nitrobřišního tlaku (při kašli, kýchnutí, poskoku apod.). Lehčí a střední stupeň potíží je dobře řešitelný metodou IncontiLase.

Efektu na poševní stěnu je dosaženo na rozdíl od operačních řešení tak, že laserovým paprskem vyvoláme neablativní efekt na kolagen v poševní sliznici. Tím způsobíme remodelaci a stimulaci syntézy nových kolagenních vláken.

Před zákrokem

Dostavte se na konzultaci s lékařem

Před zákrokem

Před zákrokem je samozřejmě vhodná konzultace a gynekologické vyšetření, aby se upřesnily potíže pacientky, rozsah poklesu poševních stěn a očekávání pacientky od zákroku i metody jako takové.

Jiná omezení vcelku nejsou, vzhledem k tomu, že se výkon provádí bez anestezie, není nutné jakékoliv předoperační vyšetření. Pacientka by měla být mimo menstruaci.

Průběh laserové rejuvenace vagíny

Zákrok se skládá ze tří fází

Průběh laserové rejuvenace vagíny

Samotný zákrok se provádí v gynekologické ambulanci na gynekologickém vyšetřovacím křesle bez anestezie, pouze se aplikuje znecitlivující gel do vchodu poševního. Poté je zákrok de facto rozdělen do tří fázíNejprve je zasunuta do pochvy pacientce podlouhlá sonda, která má zamezit přímému kontaktu poševních stěn s další operační sondou, kterou je již veden laserový paprsek. Laserem je ošetřen vnitřní obvod pochvy jednak cirkulárně a poté podélně. Při ošetření IncontiLase je navíc cíleně ošetřena oblast přední stěny poševní proti močové trubici a dolní části močového měchýře. Na závěr je frakčním laserem ošetřena oblast vchodu poševního.

Zákrok trvá cca 15-20 minut, při něm lékař komunikuje s pacientkou.

Efekt po laserové rejuvenaci vagíny

Ošetření není potřeba opakovat ve většině případů

Efekt po laserové rejuvenaci vagíny

Efekt (resp. remodelace a syntéza nového kolagenu v poševní stěně) se dostaví v rozmezí 1-3 měsíců, ale pacientky cítí pozitivní změnu již asi týden po zákroku. Jedná se o výkon jednorázový, v naprosté většině případů jej není nutné opakovat. Samozřejmě bude efekt větší a dlouhodobější, pokud žena do svého života zařadí pohybové aktivity vedoucí ke zpevnění pánevního dna, např. Pilates, jógu apod. 

Pokud by efekt nebyl dostatečný, je možné zákrok za cca 1-3 měsíce zopakovat. Za opakovaný zákrok pacientka platí již jen symbolickou cenu.

Rekonvalescence

Držte se pokyny svého lékaře

Rekonvalescence

Po zákroku pacientka odchází po svých a není nutné se omezovat ve svých obvyklých činnostech včetně práce, pouze je nutné dodržet týdenní sexuální abstinenci. Část pacientek den až tři po výkonu pociťovala mírné pálení v pochvě. Nedoporučuji v tomto případě používat lokální preparáty s kyselinou hyaluronovou, protože není jasné vzájemné působení kyseliny hyaluronové a nově se syntezujícího kolagenu, v jiných souvislostech bylo prokázané vzájemné protipůsobení těchto látek. Ke zklidnění nebo výplachu pochvy je na našem trhu celá řada preparátů volně prodejných v lékárnách (gely typu Lactofeel, Aflovag, Rosalgin apod.).

Výhody zákroku

Laserové ošetření má jen minimální komplikace

Výhody zákroku

Na rozdíl od klasické operativy má laserový zákrok pro omlazení intimních partií minimální komplikace a rizika jsou prakticky nulová

Výkony jsou zcela neinvazivní, prakticky bezbolestné, nedochází k porušení integrity sliznic a tím je také eliminována jakákoliv nutnost ošetření krvácení šicími materiály.

Komplikace

Komplikace po výkonu nejsou popisovány, pouze nahoře popisované mírné pálení.

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."