Asymetrie stydkých pysků - jednostranná labioplastika

Asymetrie stydkých pysků - jednostranná labioplastika
MUDr. David Tomášek
Atestovaný plast. chirurg s více než 25letou zkušeností v oboru estet. plast. chirurgie. Je specialistou i na řešení poporodních traumat rodidel (pracoval i na gynekologicko-porodnickém odd. ÚPMD). Je předním odborníkem v provádění estet. plasticko-chir. výkonů a soudním znalcem v této problematice.
Vytvořeno: 4. 7. 2019 · Aktualizováno: 7. 9. 2021

Estetická chirurgie napravuje jak drobné, tak složitější asymetrie intimní oblasti, i takové které již zasahují do životních funkcí. Škála asymetrie se pohybuje od minimální až do takové, která je patrná a ač žádným způsobem člověku nepřekáží, pacientka se rozhodne vyhledat pomoc chirurga.

Zájem o labioplastiku roste

Zhruba od roku 2003 se u nás objevují i první estetické operace na intimních orgánech u žen, konkrétně tzv. labioplastiky, čili úprava malých stydkých pysků.

S postupnou medializací těchto výkonů se zvláště mladá děvčata začínají více pozorovat a po té prakticky s každou, i mírnou odchylkou od jejich vlastního názoru, navštěvují plasticko-chirurgická a gynekologická pracoviště s požadavkem korekce vrozených asymetrií, ale i zdánlivě velkých malých stydkých pysků.

Indikace asymetrie malých stydkých pysků

Asymetrie malých stydkých pysků žádným způsobem nevadí reprodukčnímu procesu, tedy od pohlavního styku až po porod. Snad jen s možnou výjimkou v podobě psychického bloku u některých žen.

To však není důvod ke zdravotnické indikaci k této operaci a výkon není hrazen zdravotními pojišťovnami. Pokud žena v takovém případě uvažuje o úpravě labií, jde o zákrok esteticko-kosmetický.

Asymetrie bývají nejčastěji vrozené, nebo poúrazové. Věk vede pouze ke zvýraznění labií oboustranně, nikoli k rozvoji asymetrie.

Pro koho a kdy je labioplastika vhodná

Minimální věk je 18 let (legální dospělost), ale osobně rád operuji až po 21. roce života, kdy se ukončuje vývoj jedince. Maximální hranice je limitována celkovým zdravím ženy.

Labioplastika je vhodnější po dětech, ale není to podmínkou. V případě řešení poporodních traumat, nepřistupuji dříve, než rok po zhojení po porodu.

Pro koho labioplastika není vhodná

Kontraindikace k labioplastice jsou chronická onemocnění, většinou se k tomu vyjadřuje praktický lékař v předoperačním vyšetření.

A komu operaci nedoporučuji? Je těžké na to odpovědět. Nerad operuji „hezké" malé stydké pysky. Občas chtějí operaci i ženy se zcela přirozeným nálezem. Stává se to relativně často, neboť jsou ženy „zblblé“ médii. V takovém případě se jí vše snažím rozumně vysvětlit.

Zmenseni malych stydkych pysku labioplastika
Fotky před a po labioplastice. (foto: soukromý archiv MUDr. Davida Tomáška - Precizia)

Co vše (ne)vyřeší labioplastika

Zdánlivě jednoduchý výkon má však také svá úskalí. Asymetrické malé stydké pysky jsou často nestejné nejen v délce, ale i tloušťce, a tak není jednoduché pacientku vždy úplně uspokojit.

Nelze ubrat pod kůží a sliznicí většího pysku i obsah, aby se přiblížil menšímu, neboť se mohou poškodit drobné až neviditelné nervy vedoucí elektrické vzruchy toho nejjemnějšího „intimního“ čití. Při takovémto výkonu, může operatér narušit nejen čití vlastního redukovaného pysku, ale i krajiny poštěváčku, což může narušit i libido nositelky estetického problému.

Situace, ve smyslu asymetrie, může být i taková, že je asymetrická i celá polovina vulvy (rodidel) včetně kapucky poštěváčku a i velkého stydkého pysku. Asymetrie se tedy může jen zredukovat na možné minimum.

Dalším důvodem nejistého výsledku je, že i když si operatér přesně namaluje rozsah ubrání většího malého stydkého pysku, nebo nepoměr při ubírání obou, nemusí se díky tahům okolní tkáně dospět k absolutně symetrickému a z pohledu pacientky tedy uspokojivému výsledku.

Výběr plastického chirurga na labioplastiku

Z těchto důvodů je pro ženu s asymetrií krajiny genitálu vhodné navštívit vždy pouze opravdu zkušeného atestovaného plastického chirurga, který má dlouholetou praxi v této problematice.

Výsledek jednostranné labioplastiky

Ačkoli labioplastika nepatří mezi velmi náročné operace a lze její pomocí dosáhnout velmi uspokojivých výsledků, je potřeba zdůraznit a každá žena, která o této operaci uvažuje, by měla vědět, že to neplatí ve 100 % případů.

Výsledek, zejména v případě asymetrie labií, je i při erudovaně provedeném výkonu do jisté míry ovlivněn v rámci hojení tahy okolní tkáně a výsledek tak nemusí být plně symetrický. Tyto faktory nelze při nejlepší vůli i erudici lékaře předem zcela odhadnout a je potřeba počítat s tím, že jde o okolnosti velmi individuální, které budou jiné u každé jednotlivé ženy.

Labioplastiku ve většině případů není třeba podstupovat opakovaně. Zvýraznění asymetrie po určité době je málo pravděpodobné. Nic nedoroste stejně, jako když usekneme prst - tak už také znovu nenaroste. 

Výkon ale lze po roce opakovat ve smyslu korekce, pokud není klientka spokojená, nebo pokud se něco zcela "nepovedlo".

Průběh plastiky stydkých pysků

Operace labií se provádí v lokální anestesii, ambulantně. Operace asymetrie trvá průměrně 1,5 hodiny v lokální anestesii. U nás chodí pacientka domů hned, jak se na to cítí, cca do půl. hodiny od ukončení výkonu by si měla doma operované krajiny chladit.

Zmenseni malych stydkych pysku labioplastika
Fotky před a po plastice stydkých pysků. (foto: soukromý archiv MUDr. Davida Tomáška - Precizia)

Rekonvalescence po labioplastice

Režim první dva týdny po operaci je především klid, minimum chůze, chlazení operované krajiny a podobně. Samozřejmě se nenamáhat. Sport a opatrný návrat k intimnímu životu až po měsíci při nezkomplikované rekonvalescenci.

Rekonvalescence po labioplastice i pooperační péče je vcelku jednoduchá:

  • držet tuto krajinu striktně v čistotě
  • 5x denně sprcha + po každé stolici a močení
  • žádné tampony
  • žádné vaginální bobule
  • vynechání pohlavního styku po dobu 4-6 týdnů (jako šestinedělí po porodu), do úplného zhojení operační rány, tj. většinou do finální kontroly operatérem.

Stehy

Stehy sevyndávají po 2 týdnech, nejčastěji se používají nevstřebatelné. Vstřebatelné stehy, dle našich zkušeností, nedělají v této lokalitě dobrotu a často vedou ke komplikacím během hojení.

Jizvy

Jizvy po labioplastice časem zanikají ve vrásnění kůže a sliznice pysků. Záleží též na hojení.

Komplikace po labioplastice

Pooperačními komplikacemi jsou:

  • modřiny
  • zánět
  • otoky
  • rozpad rány a podobně.

Nelze jednoznačně konstatovat, jak může klientka ovlivnit komplikace, záleží na nálezu. Každopádně by měla dodržovat pokyny operatéra a správně nastavit pooperační režim.

Cena jednostranné labioplastiky

Cena operace asymetrie při operování jen jednoho pysku je prakticky stejná, jako u oboustranné labioplastiky, neboť korekce jedné strany zabere delší čas, který se často rovná času provedení symetrických pysků oboustranně.

Reklama

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.