Nepropásněte první příznaky křečových žil. Stále postihují i mladší lidi

Autor:

K častým onemocněním dolních končetin patří i křečové žíly. Trápí až 50 % populace. Ty nejsou, jak si mnoho lidí myslí, pouze estetickou vadou, ale mohou představovat i zdravotní problémy. Je proto důležité s jejich léčbou neotálet.

Křečové žíly, nebo-li varixy, patří k častým žilním onemocněním a trápí až 50 procent lidí. Nejvíce pak nad 50 let, a od šedesáti let jimi trpí skoro každý druhý člověk. U mnoha lidí se objevují varixy či tzv. metličky (drobné křečové žíly) již kolem třiceti.

jak vypadají křečové žíly
Křečové žíly (varixy) se stále častěji objevují už i u mladších lidí. První příznaky můžete pozorovat už ve 30 letech. (foto: soukromý archiv kliniky)

Příznaky křečových žil

Mezi prvními příznaky jsou:

  • viditelně rozšířené žíly na nohou (tzv. modré kresby žil)
  • časté otoky a bolesti dolních končetin
  • těžké nohy
  • pocit mravenčení

V počátečních fázích se opravdu může jednat spíše o vadu na kráse, ale čím dříve začneme problém křečových žil řešit, tím více si v pozdějším věku ušetříme bolestí.

odstranění křečových žil sklerotizací
Odstranění křečových žil sklerotizací. (foto: soukromý archiv kliniky)

Prevence vzniku křečových žil

Nejlepší prevencí a zároveň první léčbou je nošení kompresních punčoch. Podle závažnosti vašich obtíží vám lékař předepíše punčochy podle tlakové třídy II., III. a IV. Jako dobrá prevence pak slouží punčochy tlakové třídy I. Vhodné jsou například pro těhotné či sportovce.

Moderní metody léčby křečových žil (varixů)

"V dnešní době se již nemusíte trápit bolestivostí a dlouhou rekonvalescencí po operačním, chirurgickém řešení, protože existují miniinvazivní, efektivní zákroky v léčbě varixů. Například technika radiofrekvenční ablace žil, která probíhá za pomoci ultrazvuku. Další variantou jsou laserové moderní zákroky anebo například Sklerotizace, jejíž podstatou je aplikace sklerotizační látky do křečové žíly, která žílu uzavře a ona se časem vstřebá. Jako u laserových a radiofrekvenčních metod jde o stejný princip – „nemocnou žílu“ vyřadíme miniivazivně a bezpečně z provozu injekčním zavedením kanyly a její funkci převezme po pár týdnech beze zbytku žilní systém. Výkon nevyžaduje pracovní neschopnost ani výrazná omezení," říká MUDr. Tomáš Kneifl z Perfect Clinic.
příprava na odstranění křečových žil sklerotizací
Příprava látky na odstrnění křečových žil sklerotizací. (foto: soukromý archiv kliniky)

Co pomáhá na křečové žíly (varixy)? Dokonce i akupunktura

Pokud máte tendence ke křečovým žílám, tak kromě lékařských procedur, je dobré nesedět dlouho v jedné pozici. A pokud již máte sedavé zaměstnání, tak se často protahujte nohy. Ideální je si dělat každé dvě hodiny krátké procházky. Můžete vyzkoušet i akupunkturu. Jehličky zlepšují průtok v krvi. 

„Křečové žíly nemají rády chlad. Proto se nesprchujte horkou vodou (ta roztahuje cévy), ale dopřejte svým nohám chladivé zábaly či koupele. Dobré je nenosit často příliš těsné oblečení. Výběr bot by měl být také důležitý. Nejsou vhodné vysoké podpatky ani boty bez podrážky, jako jsou baleríny. Ideální výška podpatku je 3 cm,“ dodává cévní chirurg Kneifl.

Více o léčbě křečových žil na www.perfectclinic.cz >> 

Publikováno: 20.5.2019

Léčba křečových žil (varixů) - Novinky

Související recenze a zkušenosti

Maky B 6.6.2019
Spokojený/á

V únoru letošního roku jsem podstoupila zákrok u Dr. Vyšohlída v Perfect Clinic v Brně - kombinace EVLA+miniflebektomie. Vše mi bylo dopodrobna vysvětleno, personál byl velmi vstřícný a ochotný. Samotný zákrok probíhal v... Více 

Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní