Získejte až 25 000 Kč zpět za Váš zákrok

Každý měsíc máte šanci vyhrát.
Uložte si fakturu a zúčastněte se!

Zúčastněte se

Moderní léčba varixů dolních končetin

Moderní léčba varixů dolních končetin
Asklepion Premium
Soukromé zařízení pro estetickou medicínu nabízí zákroky v oborech plastické chirurgie, dermatologie, laserové medicíny, cévní chirurgie, fyzioterapie, stomatologie nebo také kosmetiky.
Vytvořeno: 24. 11. 2008 · Aktualizováno: 25. 10. 2021

Podzimní období je ideální dobou na zahájení léčby všech forem křečových žil dolních končetin. Proč vlastně toto onemocnění vzniká, jaké má příznaky a jaké jsou nejčastější obtíže? Na toto téma jsme si povídali s cévním chirurgem MUDr. Zdeňkem Ottem, jenž se specializuje na léčbu varixů.

Dispozice k tvorbě varixů

Podle nejnovějších výsledků vědeckého výzkumu je primární žilní onemocnění dolních končetin spojeno se zvýšením žilního tlaku v povrchovém žilním systému v důsledku refluxu, neboli zpětného toku nedomykavými žilními chlopněmi.

Míra poškození chlopní, jejich množství a lokalizace pak vede k nejrůznějším projevům tohoto onemocnění na dolních končetinách. Na vzniku tohoto onemocnění se podílejí jednak vrozené dispozice (varixy u rodičů), jednak rizikové faktory, k nimž počítáme životní styl (například sedavé zaměstnání, poloha při práci, sport), u žen pak počet těhotenství, hormonální antikoncepci, obezitu, kouření a další.

Udává se, že tímto onemocněním trpí až 50 procent dospělé populace, převahu mají ženy.

varixy
Varixy trápí velké procento lidí, především pak žen

Hlavní příznaky tvorby křečových žil

Hlavními příznaky žilního onemocnění jsou pocity tíhy, napětí nebo tlaku v dolních končetinách, bolest, pocit otoku, pálení, svědění a noční křeče. Typické pro tyto příznaky jsou následující charakteristiky: Zhoršují se při dlouhém stání nebo sezení, zmenšují se při chůzi nebo vleže, zhoršují se na konci dne, mizí ráno po nočním odpočinku, zhoršují se v teple (léto, horká koupel, sauna, podlahové vytápění), jsou méně intenzivní v zimě a v chladu, u žen pak se zhoršují před menstruací, při hormonální terapii (antikoncepce).

Obtíže spojené s varixy

To, co však nejčastěji přivádí pacienty – a zvláště ženy – k lékaři, jsou viditelné a často i vystouplé žíly na nohou. Nejlehčí formou jsou takzvané metličky – drobné, keříčkovitě, pavoukovitě nebo metlicovitě se větvící žilky červené nebo modré barvy. Jsou silné asi  0,5 – 1,0 mm, pacientky jim často říkají „popraskané žilky“.

Další formou jsou retikulární varixy, vinuté podkožní žíly, promodrávající skrze kůži, ale nevyklenující se nad niveau kůže.

Nejtěžší formou jsou pak varikosní žíly, vytvářející viditelná vyklenutí kůže. Při dostatečně dlouhém trvání neléčených varixů se pak mohou objevovat rezavé až hnědé pigmentace, často splývající, dále pak varikosní ekzém, lipodermatoskléroza (zatvrdnutí kůže a podkoží ) a v konečné fázi bércový vřed.

Jaké máme možnosti v diagnostice?

Vyšetření pacienta s varixy se skládá z anamnesy, klinického vyšetření a vyšetření duplexní sonografií. Posledně jmenované vyšetření má zásadní důležitost, neboť dokáže odhalit místa, kde dochází k refluxu (zpětnému toku) do povrchového žilního systému.

Více na téma křečových žil se dočtete v dalším článku věnujícímu se moderní léčbě varixů dolních končetin.

MUDr. Zdeněk Ott uvádí, že v současné době trápí výskyt varixů nemalé procento naší populace, konkrétně se jedná o 70 procent žen a 50 procent mužů. S léčbou je potřeba začít již při výskytu prvních příznaků. Tento problém totiž není jen estetický. Křečové žíly mohou vést ke vzniku vážných onemocnění, jako například bércové vředy nebo trombóza (vznik krevní sraženiny). V Asklepionu jsou používány ty nejmodernější postupy a metody k léčbě křečových žil. Aby byl výsledek co nejefektivnější, odborníci Asklepionu jednotlivé metody vhodně kombinují.

křečové žíly
Současná medicína nabízí moderní a efektivní řešení odstranění křečových žil a metliček

O lékaři

Autorem článku je MUDr. Zdeněk Ott, cévní chirurg, jenž působí na cévním oddělení Institutu estetické a laserové medicíny Asklepion. Jeho specializací je zvláště periferní cévní chirurgie, a to včetně diagnostiky a léčby komplikací. Pan doktor se také věnuje onemocnění povrchového žilního systému nohou. K léčbě využívá moderní šetrné metody za použití endovaskulárního laseru. Oproti klasickým operačním technikách se jedná o méně invazivní zákroky, u kterých se také zkracuje doba rekonvalescence.

Institut Asklepion, jenž byl založen v roce 1996, je jedním z největších soukromých zařízení pro estetickou medicínu v Evropské unii. Využívá ty nejmodernější metody a každý problém klientů řeší komplexně (vždy se snaží podchytit příčinu daných obtíží a nabídnout tak to nejlepší možné řešení).

Reklama

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.

Reklama

Také by vás mohlo zajímat...