Jedná se o onemocnění, při kterém dochází ke ztluštění vazů v okolí dlaně a tyto vazy poté ztrácejí funkčnost. Prsty nelze narovnat. Nemoc je dědičná, ale její pravou příčinu doposud neznáme. Existují i faktory, které ovlivňují vznik kontraktur, mezi ně patří kouření, cukrovka a těžká manuální práce.

Příznaky Dupuytrenovy kontraktury

Onemocnění je nebolestivé, ale je omezující. Ztluštělé vazivové pruhy jsou dobře hmatné na dlani. Pacient má problém s natažením prstů. Diagnózu je schopen postavit lékař pouze za pomocí běžných vyšetřovacích metod (pohled, pohmat).

Terapie Dupuytrenovy kontraktury

chirurgie ruky4

V časných fázích nemoci se používá dlahování, tlakové masáže a rehabilitace.

V roce 2012 byla Evropskou lékovou agenturou schválena v současné době jediná farmakologická léčba, která spočívá v injekční aplikaci účinné látky - kolagenázy, která rozpouští kolagen, ze kterého jsou tvořena vlákna (pruhy) kontraktury. Tato nová injekční léčba je dostupná již i v České republice.

Jako součást terapie se dá použít i biostimulační laser. Bohužel ani u tohoto onemocnění není konzervativní terapie definitivním řešením.

Chirurgicky se Dupuytrenova kontraktura řeší řezem ve dlani, a potom dále pokračujícím na prsty. Chirurg buď jednoduše rozřízne vazivo (aponeurotomie) nebo ztluštělou tkáň odstraní (aponeurektomie). Snaží se při tom zachovat nervy, cévy a šlachy. Někdy je nutné transplantovat kůži na dlani, protože může být srostlá s postiženým vazivem. Dupuytrenova kontraktura má tendenci recidivovat. Čím více postižené tkáně chirurg odstraní, tím lépe předchází opětovnému propuknutí nemoci. Operace Dupuytrenovy kontraktury se provádí v lokální anestézii při bezkrevném operačním poli. To znamená, že přívod krve je do ruky zastaven, aby se předešlo velkému krvácení.

Komplikace po operaci Dupuytrenovy kontraktury

Kromě standardních komplikací, které provázejí všechny operační výkony, je u operace Dupuytrenovy kontraktury nebezpečí poranění nervově cévní struktury dlaně.

Rehabilitace po operaci Dupuytrenovy kontraktury

Rehabilitace je velmi důležitá. Operovaná tkáň má tendenci k jizvení. Proto je nutné hned druhý den po operaci začít s rehabilitací. Rehabilitace po operaci Dupuytrenovy kontraktury postupuje od pasivních protahování až po aktivní cvičení se zátěží. Na noc se ruka dlahuje s nataženými prsty. Pravidelným cvičením se dosáhne vynikající pohyblivosti. Aby se předešlo srůstům v jizvě, je dobré jizvu pravidelně masírovat. Některé kliniky doporučují silikonové gely nebo proužky, které podporují tlakovou masáž a zabraňují srůstům. Dlahování na noc je dlouhodobá záležitost. Pacientovi je doporučeno, aby dlahoval operovanou ruku 3 až 6 měsíců. Také musí počítat s pracovní neschopností, která trvá od 1 do 3 měsíců.

Aktualizováno: 25.11.2015

Jste odborníkem pro tento výkon? Staňte se autorem popisu tohoto zákroku! Návštěvníci portálu hledající tento výkon Vás uvidí jako autora textu, odborníka pro tuto oblast. Pacienti se s důvěrou obracejí pro konzultaci spíše na lékaře, které vnímají jako experty právě na problém, který je trápí. Chcete se stát autorem? Kontaktujte nás ještě dnes! Ukázka a podmínky účasti na autorských textech.

Dupuytrenova kontraktura - Novinky

Související recenze a zkušenosti

Spokojený/á

Zákrok v září 2017 levá ruka, vše bez komplikací, ruka OK. První operace pr.ruky již v r. 2008, dodnes OK. V r. 2014 manželka palec pr.ruky, bez problémů. Hezký přístup, profesionální jednání a zkušenost. Mohu doporučit,... Více 

1 Like  
Doktor ve Vašem okolí   
Fotografie pacientů
Zákroky, na které se chystají ostatní