Získejte až 25 000 Kč zpět za Váš zákrok

Každý měsíc máte šanci vyhrát.
Uložte si fakturu a zúčastněte se!

Zúčastněte se

Monitorace bispektrálního indexu: Pro vaši jistotu při anestezii

Monitorace bispektrálního indexu: Pro vaši jistotu při anestezii
Plastický chirurg a specialista na korektivní operace nosu. Absolvoval řadu odborných studijních pobytů. Je autorem a spoluautorem odborných publikací a článků v medicínských časopisech.
Vytvořeno: 24. 2. 2011 · Aktualizováno: 3. 3. 2022

Účelem celkové anestezie je uvést pacienta do umělého spánku a zamezit tak nepříjemnému vnímání bolesti z operačního zákroku. K tomu nám slouží moderní anestetika, která ovlivňují činnost mozku a správným dávkováním je dosaženo požadované hloubky celkové anestezie. V poslední době přistupuje k  možnostem sledování pacienta nová metoda monitorace kvality celkové anestesie tzv. monitorace bispektrálního indexu (BIS monitoring).

V čem spočívá BIS monitoring?

Tato metoda spočívá v nepřetržitém snímání elektrické aktivity mozku během operace, zpracování signálu a v grafickém a číselném vyhodnocení na obrazovce BIS monitoru. Jde o neinvazivní (nic se nikam nepíchá) monitoraci spočívající v nalepení speciálního proužku náplasti s elektrodami na čelo pacienta a spojení s vlastním monitorem. Je to velmi podobné jako je snímání elektrické aktivity srdce (EKG) s tím rozdílem, že u BIS monitorace sledujeme elektrickou aktivitu mozku. Ta se mění podle stavu vědomí pacienta. Při plném vědomí je jiná něž při usínání, umělém spánku nebo probouzení z celkové anestezie.

Monitor
BIS monitor

Celková vs. lokální anestezie

I plastická chirurgie, stejně jako ostatní chirurgické obory nemůže existovat bez anestezie, čili znecitlivění. Aby mohl chirurg operovat, je nutno zajistit bezbolestnost výkonu a komfort pacienta během vlastní operace i po ní. V zásadě lze tohoto stavu dosáhnout buď místním umrtvením (lokální anestezií) operovaného místa nebo uspáním pacienta (celkovou anestezií). Při místním umrtvení je zajištěna bezbolestnost operované oblasti při zachování plného vědomí pacienta během zákroku. Většinou se užívá u výkonů menšího rozsahu a umrtvení provádí sám operatér injekcí v operované oblasti. „Teď to trošku píchne a pak již nebudete nic cítit" To je informace, kterou pacient uslyší z úst chirurga na operačním sále. Během operace skutečně nic neucítíte a po skončení zákroku bude injekce místního anestetika ještě nějakou dobu účinkovat. Pacient může po skončení operace odejít domů prakticky ihned.

Dokonalou pohodu během operace v místním umrtvení lze umocnit podáním léků, které mají vliv na jeho celkový stav. Snižují strach a obavy z operace, celkově tlumí bolest a navozují stav únavy a potřeby zavřít oči a na chvíli si zdřímnout. Tato kombinace s místním umrtvením se nazývá analgosedace. Její podání na naší klinice již patří do rukou anesteziologa. Tento typ znecitlivění je velice příjemný, ale vyžaduje delší pobyt na klinice a doprovod domů, z důvodu pozvolného odeznívání účinku do žil podávaných léků. Ideální je pro ty, kteří nechtějí nic vidět, slyšet, cítit, nespěchají a současně se obávají celkového znecitlivění (narkózy). Analgosedaci lze použít pouze u vybraných operací menšího rozsahu, kde není nutný pobyt pacienta na lůžkovém oddělení kliniky.

sálDrHrbaty
MUDr. Josef Hrbatý

Výhody využití BIS při celkové narkóze

„Jako operatér oceňuji špičkovou technologii používanou pro anestezii na klinice LAUREA. Na obrazovce BIS monitoru vidím, že pacient je přesně v takové hloubce narkózy, která odpovídá typu právě prováděné operace.“ říká MUDr. Josef Hrbatý. Operace většího rozsahu, s nutností pobytu na klinice provádíme v celkové anestezii (narkóze) je to uměle vyvolaný stav, během kterého je u pacienta navozeno umělé bezvědomí, bezbolestnost a uvolnění svalů. Pacient dostává do žíly léky se silným, okamžitým účinkem a během několika vteřin usíná. Jedná se o přípravky, které „vypnou“ vědomí, vnímání bolesti, ale i dýchání (za operovaného dýchá přístroj). Jejich podání patří do rukou zkušeného lékaře – anesteziologa, který během vlastní operace pečlivě sleduje základní životní funkce operovaného, stav vědomí, respektive hloubku umělého bezvědomí, parametry umělého dýchání a stav krevního oběhu. 

Bez nadsázky lze konstatovat, že život pacienta je během operačního výkonu v rukou anesteziologa. Aby stav pacienta během narkózy byl stabilizovaný a hloubka narkózy byla dostatečná, má anesteziolog kromě znalostí a zkušeností, k dispozici monitorovací techniku, kde se na displeji monitoru zobrazují křivky všech životně důležitých funkcí, které probíhají v těle spícího pacienta. Anesteziolog tak může v případě jakýchkoliv odchylek okamžitě reagovat. Z tohoto důvodu není nutno se dnes bát celkové anestezie. Díky moderním anesteziologickým přístrojům, dokonalé monitorovací technice, nejmodernějším lékům (anestetikům) s minimálními vedlejšími účinky je dnešní celková anestezie velmi bezpečná. Na naší klinice velmi pečlivě dbáme na to, abychom pacientům poskytovali to nejlepší, co současná úroveň tohoto oboru nabízí. 

Aby byl anesteziolog podrobně informován o zdravotním stavu pacienta, je nutné aby pacient absolvoval předoperační vyšetření. To má za cíl zmapovat jeho celkový zdravotní stav, případně odhalit skryté , které by mohly ovlivnit průběh anestezie a výsledek operace. Všichni naši pacienti absolvují před operací takové vyšetření, stejně jako důkladný pohovor s anesteziologem před operací. Smysl takové důkladné prevence je jednoznačný. Vyloučíme tak vše, co by mohlo mít vliv na hladký průběh narkózy. Teprve je-li tato důkladná předanesteziologická kontrola v pořádku, dostává pacient injekci na celkové zklidnění a vnitřní stabilizaci (premedikaci) a odjíždí na operační sál. Po skončení chirurgického zákroku se pacient do několika minut probouzí na operačním sále. Jakmile je jeho stav stabilizovaný a známky celkové anestezie odezní, odjíždí na lůžkové oddělení kliniky, kde jsou stejně jako během operace monitorovány všechny jeho životně důležité funkce a podávány léky tišící případnou bolest.

MUDr. Radoslav Hurňák: „Monitorace BIS znamená pro pacienta bezpečnost, kvalitu, jistotu.“

fotoDrHujnak
MUDr. Radoslav Hujňák

Anestezie na klinice LAUREA je týmovou spoluprácí zkušených lékařů a erudovaných anesteziologických sester. Usilujeme o špičkovou úroveň naší práce, jinou si ani nemůžeme dovolit, vždyť máme v rukou život pacienta.

Nejčastěji kladené otázky

Je nutné mít před celkovou anestezií předoperační vyšetření? Ano. Během celkové anestezie dostáváte léky (anestetika),které mají vliv na funkci celého těla pacienta. Předoperační vyšetření má za cíl odhalit všechna onemocnění která by pacienta vystavila v kombinaci s celkovou anestezií riziku poruch životně důležitých orgánů. Je to důkladná kontrola vašeho těla předtím než ulehnete na operační stůl.

Proč nesmím před operací v celkové anestezii jíst a pít? Při úvodu do celkové anestezie jsou u pacienta vyřazeny obranné reflexy.Obsah žaludku(tekutiny i potrava) se mohou dostat do dutiny ústní a mohly by být vdechnuty do plic. Zde by způsobily těžké poškození dýchaní. Je proto nutné dodržet bezpečnostní interval mezi posledním jídlem a začátkem celkové anestezie. Pacientům zpravidla doporučuji lehkou večeři s dostatkem tekutin a od půlnoci nejíst a nepít.

Bojím se, že neusnu,protože v poslední době špatně usínám a v noci se opakovaně probouzím? Vaše obavy jsou zcela zbytečné. Při úvodu do celkové anestezie používáme anestetika po kterých usne každý pacient během několika vteřin. Na rozdíl od vašeho domácího přirozeného spánku, který může být ovlivněn celou řadou rušivých faktorů, je umělý spánek (celková anestezie) hluboký a nepřerušovaný a je ovlivněn jenom druhem a množstvím podaných anestetik.

Po anestezii je mě špatně a zvracím čeká mě to zase? Zvracení po anestezii se vyskytuje u malého procenta našich pacientů. Přesná příčina není doposud jednoznačně stanovena. Můžete zvracet i když pečlivě dodržuje předoperační zákaz příjmu potravin a tekutin. Částečně má na zvracení vliv neurovegetativní labilita pacienta, rozsah a místo operačního zákroku, podaná anestetika a další. Částečně se dá ovlivnit léky, které jeho výskyt v souvislosti s celkovou anestezií tlumí. Je proto nutné upozornit anesteziologa na jeho výskyt při anesteziologickém pohovoru ráno před zákrokem.

Může se stát, že se během operace probudím? Nemůže. Hloubka umělého spánku je dána povahou a rozsahem operačního výkonu. Během operace a celkové anestezie je její hloubka pečlivě hlídána anesteziologem a všechny životně důležité funkce těla monitorovány na obrazovkách přístrojů. Na našem operačním sále používáme moderní dávkovací přístroje, které zaručují stálý přívod anestetik do organismu pacienta a tím je dosažena potřebná hloubka anestezie (umělého spánku )po celou dobu trvání operace.

Budu uspaná do žíly nebo budu něco dýchat? Na naší klinice je úvod do celkové anestezie u dospělých pacientů do žíly tj.intravenosní. Po příjezdu na operační sál anesteziologická sestra píchne pacientovy do žíly na ruce kanylu a napojí na ni infusní roztok.Vpich kanyly je vlastně jediná bolístka, kterou pacient vnímá. Léky na uměly spánek (anestetika) dostává pacient poté již bezbolestně do této kanyly. Kanyla s infusí zůstává pacientovi zpravidla do druhého dne.

Za jak dlouho po operaci se probudím? Během několika minut po skončení operačního zákroku dochází u pacienta k obnovení základních životních funkcí,které byly ovlivněny (vyřazeny) z činnosti celkovou anestezií. Nejprve dojde k obnovení dýchání, obranných reflexů a po chvilce i vědomí.Pacient je schopen v krátké době vyhovět výzvě k otevření očí, hlubokému nádechu či sevření ruky. Toto jsou jedny ze známek odeznívající anestezie. Již na operačním sále je pacient schopen tyto pokyny splnit během několika minut po posledním stehu na operační ráně. Návrat k plné bdělosti a komunikačnímu komfortu je pak dán zpravidla délkou a rozsahem operačního výkonu a trvá několik hodin, než tělo zpracuje a vyloučí poslední zbytky anestetik.

Budu mít během narkózy v krku trubičku na dýchání? Ano budete.Tato trubička(intubační kanyla) je nutná k umělému dýchání během narkózy, kdy pacient nedýchá sám,ale dýchá za něj přístroj(ventilátor).Kanyla se do krku zavádí poté co pacient usne a je odstraněna po skončení anestezie .Pacient tento zákrok vůbec nepostřehne a nemá žádné nepříjemné vzpomínky.

MUDr. Radoslav Hujňák, vrchní anesteziolog kliniky LAUREA

Reklama

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.