Liposukce

Liposukce patří mezi invazivní metody plastické chirurgie. Jedná se o velmi populární způsob, jak se zbavit tuku a jak zhubnout v partiích, které jsou odolné vůči dietám. Jaké jsou důvody liposukce, metody odsátí tuku a cena liposukce?

liposukce břicha
Jak zhubnout břicho? Fotografie před a po liposukci břicha (foto soukromý archiv lékaře)

Co je liposukce

Nejlépe liposukci vystihuje anglický název body-contouring (konturování těla). Lékaři pomocí liposukce odstraní z problémové partie přebytečný tuk a tělo získá štíhlejší linii. Liposukcí jsou tukové buňky z těla odstraněny trvale.

Při liposukci se většinou využívá tumescentní technika, aby se minimalizovala tvorba modřin. Nejprve se do vybraného místa vstříkne lokální anestetikum a roztok k napuštění tukové tkáně (více v sekci metody liposukce). Drobnými řezy v kůži se vloží tenké kanyly, kterými se odsaje tuk. Pooperační péče je velmi důležitá. Nutností je elastické prádlo, nezvedat těžké věci a dočasně vynechat sport a jiné tělesné aktivity.

Je liposukce vhodná i pro mě?

Liposukce je pro vás vhodná ve chvíli, pokud máte ohraničené tukové polštáře v tzv. problémových partiích, které nelze odstranit cvičením a dietou. Liposukcí nelze řešit obezitu nebo silnou nadváhu.

Liposukce není vhodná pro pacienty:

 • s vysokým krevním tlakem
 • se srdečním a plicním onemocněním
 • s alergií na léky
 • s cukrovkou
 • se sklony k žilní trombóze
 • s poruchou srážlivosti krve
 • s onemocněním žláz (štítná žláza, atd.)

Problémové partie: S čím pomůže liposukce?

Liposukce nejčastěji řeší odsávání tuku v partiích:

Liposukce břicha a boků

Liposukce - odsátí tuku z břicha je velmi žádaný zákrok. Stejně oblíbená je i liposukce boků. Pokud držíte diety, ale už nevíte, jak zhubnout břicho, jak zhubnout boky, pomůže liposukce.

Před liposukcí břicha se doporučuje redukce váhy. Podle rozsahu se odsátí tuku z břicha provádí v lokální nebo celkové anestezii. Předpokladem úspěšné liposukce je pružnost kůže. Při hojení po liposukci břicha a boků se elastické prádlo nosí 2-3 týdny.

odsátí tuku z břicha a boků
Fotografie před a po liposukci břicha (foto soukromý archiv klinky)
liposukce břicha a boků
Jak jednoduše zhubnout boky? Podívejte se na fotografie před a po liposukci boků a břicha (foto soukromý archiv lékaře)

Liposukce stehen

Jak pomocí liposukce zhubnout stehna? Liposukce stehen nebo liposukce vnitřních stehen se provádí v lokální nebo celkové anestezii. Kompresní prádlo je nutné nosit 4-5 týdnů. Konečný výsledek liposukce stehen je vidět po dvou měsících.

liposukce stehen
Jak zhubnout nohy? Fotografie před a po liposukci stehen. (foto soukromý archiv kliniky)

Liposukce podbradku

Dvojitá brada, lalok pod krkem, povislá kůže na krku. Objektivní problémy, které vyřeší liposukce podbradku nebo liposukce brady. Liposukci podbradku může podstoupit každý bez horní hranice věku. Pokud je ale kůže více povislá, bude nutné odstranění podbradku doplnit ještě o lifting krku.

Zákrok je ambulantní, hospitalizace není potřeba. Po operaci se nosí elastický návlek po dobu jednoho týdne. Výsledek je vidět do tří týdnů od výkonu.

liposukce podbradku
Liposukce podbradku, fotografie před a po odstranění podbradku. (foto soukromý archiv lékaře)

Liposukce paží a další problémové partie

Liposukce je vhodným řešením i pro další problémové partie. Co plastická chirurgie v oblasti liposukce nabízí?

 • liposukce paží
 • liposukce hýždí
 • liposukce lýtek
 • liposukce kolen
 • liposukce venušina pahorku
  liposukce paží
  Fotografie před a po liposukci paží. (foto soukromý archiv kliniky)

Jaké jsou typy liposukce?

V první řadě se rozděluje liposukce na dva základní typy:

Vlhká liposukce: Při této liposukci se nejprve napouští tuková tkáň speciálním roztokem. Snadněji se odstraňuje tuk, snižuje ztráta krve a anestetikum, které je součástí roztoku, snižuje bolestivost.

Suchá liposukce: Tuková tkáň se odsává bez přípravy. Využívá se vyššího podtlaku. Rizika při této metodě liposukce jsou: vyšší ztráta krve, poškozené tkáně a možné nerovnosti výsledku.

Při první konzultaci lékař vybere vhodnou metodu liposukce, která vám zaručí nejlepší možný výsledek.

Liposukce ultrazvuková

Ultrazvuková liposukce by se měla správně označovat liposukce za použití ultrazvukové kanyly. Při "ultrazvukové liposukci" se používá převážně lokální anestezie. Speciální kanylou o průměru 3-5 milimetrů, která produkuje ultrazvukové vlny, se rozbije tuková tkáň a tuk se pomocí podtlaku odsaje. Místo vpichu bývá po liposukci oteklé a mohou se objevit modřiny.

Možné komplikace (v malé míře 3 %):

 • seromy
 • olejové cysty
 • popáleniny
 • puchýřky

Rekonvalescence po ultrazvukové liposukci trvá pět dní. Pacient nosí elastické prádlo, nenamáhá se. Do běžného režimu se vrací od šestého dne. Ale záleží, jak vám ošetření sedne. Někdy rekonvalescence trvá okolo několika týdnů. Výsledky jsou viditelné nejdříve po šesti týdnech.

Laserová liposukce SlimLipo

SlimLipo pomocí laseru rozruší tukové tkáně, tím je odsátí tuku snadnější a efekt účinnější. Laserová liposukce se provádí převážně v místní anestezii. Laserovou liposukci SlimLipo uvádí pacienti jako méně bolestivou, s menšími otoky a menšími modřinami. Již druhý den po laserové liposukci můžete do práce. Režim po SlimLipo je stejný, jako u klasické liposukce. Důležité je nosit kompresní prádlo. Výsledek laserové liposukce je viditelný okamžitě po výkonu.

Tumescentní liposukce

Tumescentní liposukce patří mezi vlhkou liposukci. Do podkožního tuku se pomalu aplikuje velké množství roztoku (2-3x více, než je objem odsávané plochy). Po napuštění se vytvoří otok - tumescence, následně se odsává tuková tkáň. Běžně se provádí v lokální anestezii, kdy pacient více spolupracuje (otáčí se, zvedá končetiny, atd.).

tumescentní liposukce
Fotografie před a po tumescentní liposukci. (foto soukromý archiv lékaře)

Další metody liposukce

Mezi další moderní metody liposukce patří:

Radiofrekvenční liposukce

Radiofrekveční liposukce (BodyTite) se řadí mezi velmi šetrnou metodu, která využívá teplo radiofrekvenčního proudu. Kůže se jemně a v dostatečné hloubce zahřívá, tuk se rozpouští a umožňuje lehké odsátí. Minimalizují se otoky, bolesti a tvorba modřin.

Možné komplikace (v malé míře 3 %):

 • seromy
 • olejové cysty
 • popáleniny
 • puchýřky
radiofrekvenční liposkce, fotky před a po liposukci
Radiofrekvenční vlny zahřívají tukové tkáně a usnadňují odsátí tuku. Fotografie před a po radiofrekvenční liposukci (foto soukromý archiv kliniky)

Injekční liposukce

Injekční liposukcí je nesprávné pojmenování pro metodu zvanou injekční lipolýza. 

Rozdíl mezi liposukcí a lipolýzou

Rozdíl mezi liposukcí a lipolýzou je velký. Liposukce je invazivní zákrok. Lipolýza se řadí mezi bezbolestnou liposukci. Neinvazivní liposukci lze rozdělit na dva typy:

Neinvazivní liposukce: Injekční lipolýza

Neinvazivní liposukce (lipolýza) se provádí ambulantně. Injekční lipolýza trvá 30 minut. Pro lepší výsledek je dobré lipolýzu opakovat 2-6x s intervalem 6-8 týdnů.

Během lipolýzy se tenkou jehlou aplikuje speciální látka, která štěpí tuky, přímo do problémových partií. Takto rozštěpený tuk odchází přirozenou cestou z těla ven. Důležité je dodržovat pitný režim. 2-3 litry vody denně.

Video reportáž TV Prima na téma, jak probíhá injekční lipolýza.

Neinvazivní liposukce: Kavitace

Kavitační liposukce spočívá v užití ultrazvuku. Další typ bezbolestné liposukce. Ultrazvuk vyvine na tukovou tkáň tlak, tukové buňky prasknou. Z těla je pak tuk vyplavován lymfatickým systémem do krve a vyloučen z těla. Kavitace trvá 30-45 minut a je dobré ji opakovat 4x v rozmezí dvou týdnů. I po kavitační liposukci je třeba dodržovat pitný režim 2-3 litry denně.

Neinvazivní liposukce se využívá pro redukci menších tukových oblastí:

 • podbradku, krku, tváře
 • boků, dolního a horního břicha
 • vnitřní strany stehen, kolen
 • rukou, ramen, zad
 • prsou (u mužů)
 • ke zmírnění celulitidy
 • odstranění zbytků tukové tkáně po klasické liposukci
neinvazivní liposukce kavitace
Fotografie před a po neinvazivní liposukci. Podívejte se na výsledky metody zvané kavitace. (foto soukromý archiv lékaře)

Cena liposukce

Kolik stojí liposukce? Průměrná cena liposukce v České republice se pohybuje okolo 40. 000 Kč. Ceny liposukce v Praze se samozřejmě liší od cen liposukce v Brně, ale také je velmi důležité, z jak velké plochy se tuk odsává. 

Cena liposukce Praha >>

Cena liposukce Brno >>

Cena liposukce Ostrava >>

Cena liposukce Olomouc >>

Cena liposukce ostatní regiony >>

Ceny liposukce rozdělené podle ošetřených partií

liposukce břicha cena >>

liposukce boků cena >>

liposukce vnitřních stehen cena >>

liposukce zevních stehen cena >>

liposukce podbradku cena >>

liposukce hýždí cena >>

liposukce paží cena >>

liposukce kolen >>

liposukce venušina pahorku >>

Další způsoby hubnutí

Cvičení na hubnutí

Než se rozhodnete pro liposukci, vyzkoušejte i jiné způsoby hubnutí. Může se stát, že správné cvičení na hubnutí problémových partií zajistí, že žádnou liposukci potřebovat nebudete.

Jaké cvičení na hubnutí vám nejlépe pomůže a zpěvní tělo? Podívejte se, při jakém sportu spálíte nejvíce kalorií.

 • běh a hubnutí (9km/h): za hodinu běhu spálíte 800 kcal, zpevníte převážně nohy, hýždě
 • plavání a hubnutí: hodinovým plaváním spálíte 500 kcal, zpevníte stehna, lýtka a paže
 • chůze hubnutí (4km/h): za hodinu spálíte 300 kcal, posílíte stehna a hýžďové svaly
 • hubnutí na kole (16km/h): za hodinu jízdy na kole spálíte 500 kcal, posílíte stehna a hýžďové svaly

Přípravky na hubnutí

Kromě cvičení na hubnutí jsou velmi oblíbené různé přípravky na hubnutí, léky na hubnutí, spalovače, koktejly a náplasti na hubnutí. Z přírodních spalovačů tuků a přípravků na hubnutí nejlépe fungují ty s obsahem máty (uklidňuje chutě na sladké), pampelišky (odvádí zadržvanou vodu z těla), kopřivy (povzbuzuje metabolismus) a rozchodnice růžové (povzbuzuje spalování).

Léky na hubnutí

Kdyby léky na hubnutí skutečně fungovaly jen samotné, není potřeba se hýbat a kontrolovat jídelníček. Což tak není. V žádném případě si je nekupujte bez porady s lékařem. Řada z nich bez odborného dohledu může spíše uškodit. Jak fungují léky na hubnutí? Tlumí chuť k jídlu, vyvolávají pocit nasycení, neumožňují tělu využívat tuk a snaží se rozhýbat metabolismus.

Látky, které nejčastěji najdete v lécích na hubnutí:

 • chrom: váže na sebe tuk a tlumí chuť na sladké
 • karnitin: podporuje spalování tuků při sportování
 • vláknina: dlouhodobě zasytí
 • jód: zrychluje metabolismus

Náplasti na hubnutí

A náplasti na hubnutí? Fungují na podobném principu, jako léky na hubnutí. Náplasti na hubnutí obsahují chrom, guaranu, karnitin a jiné spalovače. Látky jsou uvolňovány postupně během dne. Měly by snižovat chuť k jídlu, spalovat tuky, nezatěžovat trávicí soustavu.

Ať už zkusíte cvičení na hubnutí, léky na hubnutí nebo své problémové partie svěříte plastickým chirurgům a liposukci, vždy si zhodnoťte pro a proti, a zda máte dostatek pevné vůle.

Aktualizováno: 11.6.2018