Získejte až 25 000 Kč zpět za Váš zákrok

Každý měsíc máte šanci vyhrát.
Uložte si fakturu a zúčastněte se!

Zúčastněte se

CHIVA je efektivní odstranění křečových žil

CHIVA je efektivní odstranění křečových žil
Vystudovala jsem českou filologii pro editory. Věnuji se psaní článků o plastické chirurgii a estetické medicíně. Zajímám se o nové trendy nejen v těchto oblastech.
Vytvořeno: 3. 7. 2023 · Aktualizováno: 3. 7. 2023
Kontaktujte Verified kliniky, které vám mohou nabídnout ošetření.

Co je to odstranění křečových žil metodou CHIVA?

Jedná se o způsob, který je velmi účinný a oproti klasické operaci, kdy je z těla vytrhnuta celá žíla, při něm lékař odstraňuje pouze jednotlivé poškozené části žil. Metoda CHIVA se provádí ambulantně a je vhodná především pro odstranění žilek mimo hlavní žilní kmen.

S metodou odstranění křečových žil metodou CHIVA přišli poprvé francouzští lékaři. Její název je zkratkou francouzského La Cure Hémodynamique de l'Insuffisance Veineuse en Ambulatoire (Ambulantní hemodynamická léčba žilní nedostatečnosti).

Druhy léčby varixů

V současné době existuje škála zákroků řešících jedno z velmi častých civilizačních onemocnění, varixy neboli křečové žíly. Věděli jste, že v současnosti trpí varixy 15 % populace mezi 30 a 70 lety? Obecně však mají problémy s křečovými žilami více ženy, které též častěji než muži vyhledávají jejich léčbu. Důvody k řešení křečových žil jsou jak estetické, tak zdravotní. V případě neléčených křečových žil může dojít nejen ke vzniku trombů, ale také bércových vředů, a dále onemocnění lymfatického systému či chronické žilní nedostatečnosti. Jedním ze způsobů miniinvazivního odstranění křečových žil je metoda CHIVA.

Jaké další druhy léčby varixů jsou v současnosti dostupné?

dec74be8-0e6d-11ee-abc7-005056999513.jpg
Odstranění žil metodou CHIVA

Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na odstranění křečových žil metodou CHIVA?

Léčba křečových žil metodou CHIVA je pro vás vhodné v případě, že preferujete šetrný miniinvazivní způsob odstranění křečových žil bez celkové narkózy. Dalším předpokladem je fyzické zdraví a psychická stabilita. Pokud splňujete tyto podmínky, nejspíš budete vhodným kandidátem na tento zákrok. Nicméně stoprocentní jistotu ohledně vhodnosti operace metodou CHIVA vám dá váš lékař při vyšetření.

Metoda CHIVA je perfektním řešením v případě, že trpíte křečovými žilkami mimo hlavní kmen, zároveň není důležité, kolik vám je let, mnohem zásadnější u tohoto zákroku je váš dobrý zdravotní stav.

024109ec-0e6e-11ee-9e99-00505699734b.jpg
Metoda CHIVA je šetrná a miniinvazivní

Jak probíhá první schůzka s lékařem?

Na první schůzce s lékařem bude nejprve zhodnocen váš zdravotní stav a následně bude klinicky vyšetřen váš systém dolních končetin, jedná se o vyšetření tepen, hlubokých a povrchových žil. Dále je možné, že budete muset podstoupit vyšetření duplexním ultrazvukem. Postup léčby vám váš lékař navrhe na základě všech vyšetření a je pravděpodobné, že vám ve výsledku bude doporučeno více metod odstranění křečových žil.

Jak se provádí odstranění křečových žil metodou CHIVA?

Touto metodou lze odstranit žíly různých velikostí a cílem zákroku je především odstranění všech křečových žil, které jsou v místě zbytečné. Lékař nejprve stanoví místa vpichu či řezu, které mají velikost 1-3 mm. Žíly jsou následně tímto způsobem zkráceny, podvázány nebo kompletně odstraněny. Místa vpichu či řezu jsou tak malá, že obvykle není nutno použít stehy. Zákrok může být v případě nutnosti doplněn o sklerotizaci.

Metoda CHIVA se provádí v místní anestezii, je možné současně podat pacientovi sedativa. Ačkoliv budete v průběhu operace v bdělém stavu, nepocítíte bolest a sedativa vás zanechají v uvolněném stavu. Minimální bolest, kterou pocítíte v průběhu zákroku, lze zmírnit chlazením. Operace trvá přibližně dvě hodiny.

Výhody zákroku

Odstranění křečových žil metodou CHIVA je účinným ambulantním řešením problému s varixy a může být vhodnou alternativou invazivní operace křečových žil, které se nacházejí mimo hlavní kmen. Kompletní zotavení sice trvá pár týdnů a je nutné dodržovat určité návyky, avšak při jejich správném dodržování se budete moci zakrátko těšit z krásných a zdravých nohou. Výhodou tohoto zákroku je též možný rychlý návrat do pracovní činnosti (pokud není fyzicky náročná).

Jak probíhá zotavení po odstranění křečových žil metodou CHIVA?

Po tomto ambulantním zákroku budete moci odejít domů, s tím, že je nutné, abyste dodržovali po určitý čas speciální rutinu. Minimálně 2 týdny po zákroku byste měli nosit kompresivní punčochy, dále se budete muset po dobu 4 - 6 týdnů vyhnout sportování (lyže, tanec apod). Nicméně lehčí cvičení lze provádět už 2 - 3 týdny po zákroku. Jedná se však o velmi individuální plán rekonvalescence, který blíže určí váš specialista, záleží totiž mimo jiné na rozsahu výkonu. Modřiny se obvykle kompletně zhojí do 6 týdnů. V místě řezu nebo vpichu může zůstat malá jizvička, ta ale postupem času vybledne. Váš lékař vám může doporučit používání heparinové masti, která vstřebávání podlitin urychluje.

794e1d72-0e6e-11ee-adff-005056997292.jpg
Zákrok se provádí v lokální anestezii

Výsledky odstranění křečových žil metodou CHIVA

Metoda CHIVA je vysoce efektivním způsobem odstranění křečových žil. Přesto existuje možnost znovuobjevení varixů, recidiva je obecně dána vaší genetickou predispozicí. V případě, že se křečové žíly opět objeví, obvykle je to v menším rozsahu než na začátku.

Kontraindikace

Operace metodou CHIVA není indikována v případech, že máte:

  • akutní hlubokou žilní trombózu,
  • ischemickou chorobu dolních končetin III-IV. stupně,
  • zánětlivé onemocnění kůže a podkoží dolních končetin,
  • jste gravidní.

Časté otázky

  • Je zákrok metodou CHIVA nějak omezen věkem? Provedení zákroku obecně nezávisí na tom, kolik vám je, spíše je nutné přihlédnout k vašemu celkovému zdravotnímu stavu a podle něho se rozhodnout.
  • Jak dlouho budu muset nosit kompresivní punčochy? Kompresivní punčochy je nutné nosit minimálně 2 týdny po zákroku, ale čím déle, tím lépe.
  • Je metoda CHIVA bolestivá? V průběhu zákroku budete v místní anestezii a v případě mírné bolesti je možné oblast při operaci chladit.

Zdroje

LASER ESTHETIC s. r. o. 2020. Křečové Žíly Operace - CHIVA Metoda. [online], [20. září 2020].

Žilní poradna. 2020. Technika CHIVA. [online], [20. září 2020].

Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí. 2020. Křečové Žíly - Varixy. [online], [20. září 2020].

Komárek, M., 2020. Terapie. [online], [20. září 2020].

Reklama

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.