Získejte až 25 000 Kč zpět za Váš zákrok

Každý měsíc máte šanci vyhrát.
Uložte si fakturu a zúčastněte se!

Zúčastněte se

Efektivní léčba křečových žil

Efektivní léčba křečových žil
Specializuje se na cévní chirurgii. Působí jako vedoucí lékař na oddělení cévní, robotické a endovaskulární chirurgie Nemocnice na Homolce a na klinice estetické medicíny Esthé Laser Clinic v Praze.
Vytvořeno: 27. 4. 2021 · Aktualizováno: 1. 6. 2021
Kontaktujte Verified kliniky, které vám mohou nabídnout ošetření.

Pocit těžkých nohou, bolesti, otoky, droboučké metličky nebo výrazné žilní provazce – to všechno jsou příznaky cévních onemocnění, které trápí více než padesát procent populace. Jak tyto potíže vidí cévní specialisté na Esthé Laser Clinic a jak křečové žíly efektivně řešit?

Proč vznikají křečové žíly

Na vzniku křečových žil se podepisuje geneticky daná kvalita cévní stěny, přetěžování končetin a celková životospráva člověka. Cévní systém je tvořený hlubokými a povrchovými cévami. Hluboké žíly mají oporu ve svalech, šlachách a kostech, povrchovým tato opora chybí. Proto se při přetěžování jejich stěna roztahuje a povoluje. Žilní chlopně se nedovírají a nedokážou tak zabránit stagnaci krve v cévách. V důsledku toho vznikají křečové žíly – varixy.

Příznaky křečových žil

Prvním příznakem cévního onemocnění bývají nevzhledné provazce cév v oblasti dolních končetin, zejména lýtek, kotníků a stehen. Postupně se rozvíjí pocit tlaku, tíhy až bolesti, u rozsáhlejších stavů vzniká pocit plnosti nohou a tvoří se otoky. Podle typu postižené cévy nacházíme na končetinách drobné metličky, rozšířené jednotlivé cévní větve i tlusté provazce žil po celé délce končetiny.

vyšetření
Díky cévnímu vyšetření je možné odhalit přesné příčiny vzniku křečových žil
1. kolínské sanatorium s.r.o.
Kolín, Středočeský kraj
Brno, Jihomoravský kraj

Kdy navštívit lékaře

Na Esthé Laser Clinic doporučujeme lékaře navštívit už při prvních příznacích křečových žil. Důležité je nepodcenit cévní vyšetření, které odhalí skutečnou příčinu problému. Jen tak je možné se varixů trvale zbavit. Naši lékaři se na cévní problematiku zaměřují komplexně. Spolupracují spolu jak dermatologové, kteří řeší drobné metličky, tak cévní chirurgové, kteří se zabývají rozsáhlejšími problémy.

Správné cévní vyšetření

Při vyšetření lékař nejprve zjistí celkový stav klienta, zeptá se na alergie, poruchy srážlivosti a další případná onemocnění. Potom provede vyšetření pohledem a následně i ultrazvukem. Při něm zmapuje celý cévní systém, zkontroluje nejen žíly povrchové, ale i hluboké. Toto vyšetření je naprosto zásadní pro odhalení přesné příčiny vzniku varixů. Díky tomu se výrazně snižuje možnost opětovného vytvoření křečových žil.

Metody léčby křečových žil

Clarivein

Jedná se o miniinvazivní metodu, při které se provede velmi šetrná destrukce tzv. skrytých žil (vena saphena), které způsobují přeplňování varixů. Metoda spočívá v zavedení dlouhého tenkého drátku do žíly. Na jeho konci je rotující metlička, která zevnitř mechanicky naruší cévní stěnu. Lékař do ní následně aplikuje chemickou látku. Zánik cévy je tedy vyvolán mechanickým i chemickým působením.

Velkou výhodou metody Clarivein je, krom toho, že nepoškozuje okolní tkáně a nezasahuje do hlubokého cévního systému, naprostá bezbolestnost. Vstup do cévy se provádí běžnou infuzní kanylou, tudíž není nutná žádná anestezie. Jediné, co klient vnímá, je vibrace ve stehně.

Po ošetření metodou Clarivein jsou na končetinách bandáže, které se sejmou hned druhý den. Pohyb je možný už první den, nicméně ideální je počkat do sejmutí bandáží. Třetí den se lze věnovat i lehké práci.

„Pro srovnání – při klasickém chirurgickém odstranění varixů je třeba podstoupit celkovou nebo svodnou anestezii s minimálně několikahodinovou hospitalizací. Doba rekonvalescence je pak u klasické metody 3-4 týdny. Zátěž a rizika při prakticky stejném efektu obou metod, jsou pro klienta nesrovnatelné", zdůrazňuje MUDr. Libor Dvořáček, cévní specialista kliniky.

V případě pečlivého zmapování žil a při provedení zákroku s ultrazvukovou kontrolou je metoda Clarivein velmi účinná a riziko návratu varixů minimální. Pokud dojde k recidivě, jedná se spíše o malé drobné žilky, které se mohou odstranit laserem nebo sklerotizací.

křečové žíly
Fotografie před a po léčbě metodou Clarivein

Sklerotizace

Sklerotizace slouží k odstranění drobných žilek, které nevystupují nad povrch kůže. Je velmi jednoduchá a nevyžaduje znecitlivění. Současně lze touto metodou odstranit tzv. perforátory, což jsou žíly, které v neobvyklých místech spojují povrchový a hluboký žilní systém. Metoda spočívá v injekční aplikaci roztoku do cévy, který způsobí její narušení a zánik. O ostatní se postará samo tělo tím, že cévu zajizví a odstraní. To je také důvod, proč při sklerotizaci žíla nezmizí okamžitě, ale vyžaduje individuální čas k hojení.

Po sklerotizaci je třeba počítat s nutností nosit dva týdny kompresivní punčochy, přičemž na Esthé Laser Clinic doporučujeme nosit je týden ve dne i v noci, v druhém týdnu postačuje nošení během dne. Je třeba také omezit výkonnostní sporty, které zvyšují tlak v žilách a efekt ošetření potom nemusí být tak dokonalý. Výsledek sklerotizace je vždy individuální a doporučujeme ji dva až třikrát opakovat, vždy s odstupem měsíce. Už po prvním ošetření se dá přesně určit počet těchto opakování.

Flebektomie

Flebektomie je metoda odstraňování jednotlivých křečových žilek, u kterých se nenašla hlubší příčina v cévním systému. Využívá se také u klientů, kteří v minulosti podstoupili operaci varixů. Flebektomie se provádí v místním znecitlivění, kdy se následně z malého vpichu žilka odstraní pomocí speciálního háčku. Výhodou tohoto ošetření je okamžitý a trvalý efekt.

Kdy je ideální čas na odstranění varixů?

Varixy doporučujeme odstranit spíše v chladnějších ročních období. Důvodem je, že některé metody vyžadují nošení kompresivních punčoch, což se v tomto období lépe snáší. Nicméně vzhledem k prakticky nulovému riziku komplikací při hojení, pokročilosti metod i materiálů kompresivních punčoch se cévní operace provádějí prakticky kdykoliv.

doktor
MUDr. Libor Dvořáček, cévní specialista kliniky Esthé Laser Clinic

Chcete se dozvědět více o léčbě cévních problémů na Esthé Laser Clinic? Podívejte se na přiložené video v článku s naším cévním specialistou MUDr. Liborem Dvořáčkem nebo nás kontaktujte přímo.

Reklama

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.