Laserová léčba křečových žil metodou EVLA

Autor:

Jaké jsou faktory vzniku křečových žil? Lze správnou prevencí zabránit jejich vzniku? Jak si s křečovými žílami poradí laserová metoda EVLA? V článku najdete vše o odstranění křečových žil metodou EVLA

Prevence vzniku křečových žil

Tyto faktory mohou předcházet vzniku křečových žil:

 • zdravý životní styl
 • dostatečný pitný režim
 • správný jídelníček

Svou roli tedy hraje životní styl, dále pak zda člověk netrpí nadváhou a jaké má zaměstnání (lidé, kteří při své práci stojí, mají křečové žíly častěji než ti, kteří mají sedavé zaměstnání – ti by naopak měli dbát na to, aby nedávali při sezení nohu přes nohu).

Nelze zde však opomenout fakt, že hlavní příčinou vzniku křečových žil je až z 80 % dědičnost.

Jak ulevit nohám

Doporučení pro úlevu nohou je při dlouhém sezení podpoření lepší cirkulace krve v dolních končetinách. Končetiny procvičujeme a protahujeme. Ideální jsou krouživé pohyby chodidel.

Končetinám můžeme udělat dobře i sprchováním. Střídavě používáme teplou a studenou vodu. Vhodné je ulevit nohám i tím, že je dáme nad úroveň srdce po dobu 10—15 minut (nejlépe denně).

laserová léčba křečových žil
Fotky před a po laserovém odstranění křečových žil (foto: soukromý archiv lékařky)

Jak snížit riziko vzniku křečových žil

Statistiky udávají, že až třetina světové populace trpí křečovými žílami na dolních končetinách. V evropských zemích se křečové žíly vyskytují u 40—50 % žen a u 20—30 % mužů.

Například těhotenství je velmi rizikovým faktorem, při kterém dochází k mechanickému útlaku pánevních žil. To samé platí u menopauzy.

Dále by se ženy měly vyvarovat hormonální antikoncepce s estrogeny v kombinaci s kouřením.

Jak již bylo výše zmíněno – nelze však opomenout fakt, že hlavní příčinou vzniku křečových žil je až z 80 % dědičnost.

Vznik křečových žil

Nejprve se objevují drobné rozšířené žilky, následně nevzhledné, ve většině případů vinuté struktury, které jsou bolestivé na dotek. V neposlední řadě dochází k řadě komplikací v podobě zánětů, vzniku krevních sraženin či bércových vředů.

Chronická žilní nedostatečnost neboli křečové žíly – varixy – vznikají dlouhodobým procesem. Bez včasné léčby křečových žil se jejich projev zhoršuje.

Onemocnění se někdy může vyskytnout:

 • u lidí trpících hlubokou žilní trombózou
 • při vrozených vadách hlubokého žilního systému
 • po chirurgickém zákroku nebo úrazu

V každém případě by lidé měli vyhledat cévního specialistu hned při prvních příznacích obtíží nebo již viditelných křečových žilách.

Laserové odstranění křečových žil

Laserové ošetření křečových žil přístrojem Fotona Dynamis SP neboli EVLA je účinná hlavně pro ošetření velkých žil dolních končetin. Do postižené žíly se zavede speciální optické vlákno, kterým následně proudí energie laseru, který působí na přesně požadované místo uvnitř žíly.

Lokalizace žíly během operace je patrná. Laser žílu na daném místě uzavře a ta se po čase přemění na vazivový pruh. Po uzavření žíly dochází k přesměrování krve do zdravých žil.

laserová léčba křečových žil 2
Fotky před a po laserovém odstranění křečových žil (foto: soukromý archiv lékařky)

Odstranění křečových žil metodou EVLA 

Dle nejnovějších klinických studií dosahuje metoda EVLA 98 % úspěšnosti u řešení problému křečových žil.

EVLA je rychlá a minimálně invazivní metoda pro odstranění velkých křečových žil dolních končetin. Celý zákrok probíhá v lokální anestezii. Na rozdíl od klasického chirurgického odstranění žil nezanechává jizvy a umožňuje pacientovi odejít z kliniky po dvou až třech hodinách domů. 

Specifika léčby – podpora výběru této metody

EVLA neboli endovenózní laserová ablace je moderní metodou léčby křečových žil, která je vhodná i k ošetření rozsáhlých křečových žil u lidí, kteří nemohou podstoupit klasickou metodu operace (ta je mimo jiné bolestivější, provádí se v celkové anestezii a nese i vyšší zdravotní rizika nežli EVLA).

Hlavními přednostmi laserové operace žil laserem Fotona Dynamis SP – EVLA jsou následující fakta:

 • laser je aplikován do přesně zvoleného místa
 • minimálně invazivní metoda
 • zákrok se provádí ambulantně
 • pouze lokální anestezie
 • chůze je možná hned po zákroku
 • pacient odchází za dvě až tři hodiny po zákroku domů

Komplikace po laserovém ošetření křečových žil

Laserová léčba křečových žil je velmi šetrná, účinná a bezpečná – k pooperačním komplikacím, ve srovnání s klasickou metodou operace, dochází jen zřídka, a dokonce se ani téměř nevyskytují bolesti či krevní výrony a pacient se navrací k běžným činnostem během několika málo dnů.

Většina pacientů pociťuje brzy po zákroku značnou úlevu. Další neopomenutelnou výhodou pro klienta/ku je to, že jsou elastické punčochy po operaci nošeny pouze dva týdny oproti pěti týdnům při klasické operaci.

Publikováno: 11.2.2019

Léčba křečových žil (varixů) - Novinky

Související recenze a zkušenosti

Maky B 6.6.2019
Spokojený/á

V únoru letošního roku jsem podstoupila zákrok u Dr. Vyšohlída v Perfect Clinic v Brně - kombinace EVLA+miniflebektomie. Vše mi bylo dopodrobna vysvětleno, personál byl velmi vstřícný a ochotný. Samotný zákrok probíhal v... Více 

Související nemoci

Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní