Chcete vědět víc o křečových žilách? Hledejte správné odpovědi

Autor:

Trápí vás křečové žíly? Otékají vám nohy nebo máte křeče? Ptáte se proč zrovna vy? A věděli jste, že dnes už existují téměř bezbolestné miniinvazivní zákroky na odstranění křečových žil? Pokud máte podobné otázky nebo jen hledáte přehledné informace, dozvíte se je v rozhovoru s MUDr. Robertem Vlachovským Ph.D., specialistou na varixy.

Je možné v počátcích poznat nedostatečnost povrchových žil dolních končetin, o co se jedná a co doporučujete při prvních příznacích?

Chronická žilní nedostatečnost povrchových žil je stav, kdy se objevuje porucha žilního návratu z končetin, která vzniká v důsledku zvýšeného tlaku v žílách, onemocnění  má několik stádií a přírozený vývoj. V případě, kdy se objeví první příznaky žilní nedostatečnosti,  jako jsou noční křeče, pocit těžkých nohou nebo otoky, je každopádně vhodné zahájit konzervativní terapii např. pomocí venotonik a nošení  kompresivních punčoch nebo bandáží. Řada těchto preparátů ne vždy splní očekávání pacientů, na druhou stranu existují preparáty, které příznaky tohoto onemocnění mohou ovlivnit.

Vlachovsky

Konzervativní terapie však především uleví od potíží pacientů, ale nevyřeší základní problém. Slouží jako jakási prevence toho, aby onemocnění nepostupovalo rychle, a aby se pacient nedostal do stádia, kdy ho bude onemocnění ohrožovat i po zdravotní stránce, ve formě komplikací chronické žilní insuficience nebo dokonce, jako v posledních fázích, rozvojem bércových vředů. Doporučuji nechat si udělat kvalitní ultrazvukové vyšetření žilního systému, na základě kterého se určí příčina potíží a nejvhodnější terapie.

Pokud se někdo rozhodne pro okamžité a trvalé odstranění, může se obrátit přímo na Vás?

Samozřejmě může, nicméně já vždy upozorňuji pacienty na fakt, že se jedná z 80-90 % o dědičné onemocnění, které trvá zpravidla celý život. Operací se může hodně věcí vyřešit, mohou zmizet nebo se výrazně zmírnit největší potíže a samozřejmě zlepšit vzhled končetiny, ale nikdy se nedá vyloučit, že s odstupem let se varixy objeví znovu. Potíže se tedy mohou vrátit. Závažnější problém nastává v případě, že je postižen hluboký žilní systém. V tomto případě se chirurgicky potíže nedají zásadně ovlivnit a tito pacienti jsou celoživotně odkázáni na konzervativní terapii. My i po úspěšných operacích pacientům doporučujeme, aby při zvýšené zátěži, teplých měsících, cestování a podobně nosili bandáže nebo pravidelně prováděli tzv. žilní gymnastiku. . Nejsem zastáncem toho, aby se pacienti, u nichž není velký lokální nález, operovali ihned. Vždy záleží na tom, jaké potíže křečové žíly působí a co pacient od operace očekává. Naopak druhý pól jsou pacienti, kteří přicházejí s velkými, komplikovanými nebo symptomatickými křečovými žílami a nechtějí operaci. Těm bych určitě doporučil, aby operaci podstoupili.

V kolika procentech je postižen hluboký  žilní systém?

U většiny pacientů přicházejících ke konzultaci je hluboký žilní systém v pořádku. Spíše se jedná o případy pacientů, kteří mají po zánětu hlubokých žil nebo mají vrozené anomálie hlubokého žilního systému, což je však velmi vzácné.

Postihuje toto onemocnění více muže či ženy? S čím to souvisí?

Více postihuje určitě ženy, ty jsou postiženy 2-3 x častěji a ženské pohlaví je považováno za jeden z hlavních rizikových faktorů vzniku křečových žil.Souvisí to zřejmě s hladinou hormonů v ženském organismu.  Za rizikový faktor je považováno také těhotenství. V graviditě se díky hormonálním vlivům oslabuje žilní stěna a současně zvětšená děloha tlačí na pánevní žíly, zvýšený tlak v žilách se pak přenáší i do dolních končetin.

Má na vznik křečových žil vliv hormonální antikoncepce?

Pravidelné užívání hormonální antikoncepce, tedy preparátů s estrogeny a progesteronem, může působit ve smyslu podpory vzniku křečových žil, podobně jako hormonální změny v těhotenství. Vzhledem k rozšířenosti uřívání antikoncepce bych však paušální vysazování u pacientek s nekomplikovanými varixy nepovažoval za nejlepší přístup. Je to pouze jeden z přispívajících faktorů...

U mužů jsou křečové žíly spíše vystouplé, čím je to způsobeno?

Mužské křečové žíly mají skutečně  obecně mohutnější, navíc muži mají obecně o něco lepší žilně-svalovou pumpu, což je mechanizmus, který brání rozvoji křečových žil, resp. ho zpomaluje. Muži často přijdou ve fázi, kdy už pumpa nezvládá žilní hypertenzi a selhává, a pak jsou vidět často pokročilejší křečové žíly, kdežto u žen vidíme velmi vystouplé křečové žíly méně často než u mužů.  Ženy všobecně přicházejí dřív, ať už z důvodu estetického, nebo zdravotního.

Aktualizováno: 22.2.2019

Léčba křečových žil (varixů) - Novinky

Související recenze a zkušenosti

Související nemoci

Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní