Vbeam

Vysoce výkonné laserové zařízení s technologií PDL

Dodavatel: Candela

žíly na nohou, zarudlá kůže, zanícená kůže, ošetření akné, odstranění jizev, akné, černé tečky, pupínky,

Cévní laser Vbeam dosahuje v oblasti dermatologie mimořádných výsledků. Jedinečnost přístroje spočívá nejen v jeho vysoké efektivitě, výjimečné bezpečnosti a šetrnosti k postiženým oblastem, ale zároveň i v rozsáhlé škále kožních onemocnění, které se dají jeho pomocí řešit. Cévní laser Vbeam dovede velmi účinně řešit kožní onemocnění po celém těle. Běžně se jím ošetřují rozšířené žilky v obličeji nebo na nohou, červené jizvy například po akné, strie, virové bradavice apod. Ošetření přístrojem trvá většinou pár minut. Zákrok se v převážné většině případů provádí ambulantně, tudíž po něm není nutná žádná rekonvalescence. Ošetření může být jak jednorázové, tak se i několikrát zopakovat. Vše se odvíjí od konkrétních problémů pacienta, od jeho představ, požadavcích a možností.

Cévní laser Vbeam je vysoce výkonný pulzní barvivový laser s dynamickým chlazením. Jeho parametry mu zajišťují vysokou účinnost a bezpečnost. Vbeam se používá k řešení problémů způsobených rozšířením či zmnožením cévek v kůži na celém těle. Nejčastěji se jedná o rozšířené žilky v obličeji (teleangiektasie) nebo na nohou (venektasie), o růžovku (rosacea), haemangiomy, angiomy, pavoučky (naevus araneus), ohně (naevus flammeus), červené jizvy (po akné, operacích, úrazech), strie nebo virové bradavice. Vbeam lze využít také při tzv. neablativní rejuvenaci (omlazení) pleti.

Před ošetřením cévním laserem Vbeam

Vlastnímu zákroku předchází odborná konzultace s lékařem, který navrhne a upřesní celý postup ošetření i následnou domácí péči pacienta. Ještě před započetím samotného zákroku se však pacientovi nasadí speciální brýle nebo krytky na oči, aby se chránil zrak před laserovým paprskem. Výjimečně lze před ošetřením cévním laserem Vbeam použít i lokální anestetický krém, nicméně je zapotřebí si uvědomit, že tento krém svým působením na kožní cévní systém následně snižuje efekt laserového ošetření. Lokální anestetický krém se na postižené místo aplikuje přibližně hodinu před použitím laseru. Pro lepší průnik znecitlivujících látek se anestetický krém ještě překrývá fólií. Poté se začíná s prováděním samotného ošetření.

Průběh ošetření

Při zákroku směřuje laserový paprsek na kůži pacienta jednou ze zakončovacích hlavic přístroje. Jednotlivé hlavice se liší velikostí i tvarem, aby se mohly co nejlépe přizpůsobit konkrétnímu kožnímu problému pacienta. Parametry laserového paprsku umožnují cílenou reakci jen s červeným krevním barvivem, díky němuž se cévka pomocí tepla zkoaguluje (zataví se), a pak se vstřebá. Bolestivost při zákroku je skutečně minimální. Po dopadu laserového pulzu pacient cítí spíše nepatrné štípnutí či jakési šlehnutí gumičkou. Pokud se ošetřuje místo přímo v obličeji, může pacient v průběhu zákroku vnímat i záblesk světla, který je však s použitím brýlí nebo krytek na oči zcela neškodný. Celková doba ošetření se odvíjí zejména od rozsahu postižené oblasti. Jedno sezení však nejčastěji trvá v rozmezí 5 až 30 minut. Ošetření cévním laserem Vbeam může probíhat opakovaně nebo se uskutečnit pouze jednorázově. Samotný výsledek a počet ošetření se vždy odvíjí od konkrétních potíží pacienta, od jeho požadavků, věku, lokality problému i od typu kůže.

Bezprostředně po ošetření Vbeamem většinou kůže v místě dopadu laserových paprsků ztmavne. Mívá barvu růžovou, červenou, červeno-fialovou až modro-černou, připomíná tedy v podstatě modřinku. Přibližně 5 až 10 minut po zákroku pacienti často pociťují také mírné pálení v laserem ošetřeném místě, proto se jim doporučuje chladit danou oblast a následně ji také mazat hojivým krémem (např. Bepanthene). Druhý den po zákroku se může v ošetřené oblasti objevit otok, a to zejména tehdy, pokud bylo cévním laserem ošetřeno místo v blízkosti očí. Přibližně po 7 až 14 dnech od provedení ošetření se však modřiny i otoky vstřebají a ošetřené místo vybledne. Ošetření se většinou provádí ambulantně, tudíž po zákroku není nutná pracovní neschopnost. Výsledek ošetření lze hodnotit zhruba po 6 týdnech.

Následná domácí péče

Po zákroku musí pacienti o laserem ošetřené místo důkladně pečovat. Danou oblast je zapotřebí promazávat hojivým krémem (např. Bepanthene), případně přípravky s heparinem. Lékař by měl následnou péči každému pacientovi ještě raději upřesnit. Dále by se pacient neměl po dobu nejméně 6 týdnů od podstoupení laserového ošetření Vbeamem vystavovat slunci ani soláriu a na laserem ošetřenou oblast by měl používat přípravky s vysokým UV faktorem (SPF 50 +). Nejméně po dobu jednoho týdne po ošetření cévním laserem Vbeam (pokud lékař nestanoví jinak) by se měl pacient rovněž zdržet větší fyzické námahy (např. je mu zakázáno sportovat). Ošetřené místo pacient také nesmí nijak stlačovat (např. těsným oblečením) a není mu povoleno saunování. Nejméně týden po zákroku pacient nesmí ošetřená místa ani dlouze koupat či více namáčet. Doporučuje se mu raději jen krátké osprchování či opatrné omytí ošetřeného místa. Pacient by měl dodržovat i veškeré další nařízení lékaře, pokud taková jsou, a při jakýchkoliv obtížích se co nejdřív dostavit na kontrolu.

Kontraindikace

Pokud jde o možná rizika spojená s ošetřením Vbeamem, pacient by měl lékaře určitě ještě před provedením zákroku informovat o tom, že užívá léky na ředění krve nebo tehdy, pokud se léčí s epilepsií. Zákrok není vhodné provádět ani na opálené kůži, jelikož se tím zvyšuje riziko možných komplikací. Ošetření cévním laserem Vbeam se pak neprovádí na místech s probíhajícím akutním onemocněním pokožky nebo v oblasti, kde během posledního týdne takové onemocnění probíhalo (opar, ekzémy apod.). Ve výjimečných případech se může v oblasti ošetřené laserem objevit hyper nebo hypopigmentace a u citlivějších partií může hojení probíhat skrz povrchové stroupky.

Jedinečnost přístroje

Srovnání s jiným ošetřením se stejným efektem prakticky ani není možné. Cévní laser Vbeam totiž momentálně představuje jeden z nejmodernějších a nejšetrnějších přístrojů řešících danou problematiku. Podstoupit ošetření cévním laserem Vbeam je tedy aktuálně možné jen ve vybraných klinikách.