Léčba křečových žil metodou Clarivein

Autor:

Mechanochemická ablace (MOCA) známá jako metoda CLARIVEIN je mini invazivní ošetření nefunkčního povrchového žilního systému dolních končetin, které způsobuje pocity těžkých nohou, křeče, vystouplé povrchové žíly a nezřídka vznik bércového vředu a trombózy.

CLARIVEIN je revoluční metoda, která kombinuje mechanické narušení žilní stěny špičkou rotujícího katetru se současným rozprášením sklerotizační suspenze do nemocné žíly. Jedná se o takzvanou netermickou metodu ošetření, jelikož nevyžaduje aplikaci radiofrekvenčního proudu nebo laserové energie. Právě proto není metoda CLARIVEIN zatížená rizikem tepelného poškození okolních tkání. Dá se říct, že pacienti vhodní k jiné miniinvazní léčbě, jsou většinou vhodní taky k léčbě metodou CLARIVEIN, která se provádí pouze v lokálním znecitlivění bez použití tumescentní anestezie. První výsledky léčby metodou CLARIVEIN byli publikovány v roku 2011 a podle posledních výsledků studie 371 ošetřených končetin z roku 2016 dosahuje metoda CLARIVEIN výborné krátko i dlouhodobé výsledky.

Indikace

Metoda CLARIVEIN je určena pacientům, kteří mají postižený povrchový žilní systém v důsledku nefunkčního spojení s hlubokým žilním systémem. Lékařsky mluvíme o žilní nedostatečnosti a tzv. refluxu z čeho pochází patrné rozšíření povrchových žil, pocit těžkých nohou, křeče v nohách, otoky až vznik bércových vředů.

Průběh zákroku

Jedná se o zákrok, který je prováděn v lokálním znecitlivění, kde se do nemocné žíly vpichem pod ultrazvukem zavede speciální katetr, na kterého konci je tzv. klička (Obr 1).

1
Obr. 1 Klička na konci CLARIVEIN katetru zavedeného v žíle.

Po zajištění pozice katetru v nemocné žíle, co je kontrolováno ultrazvukem, je katetr napojený na druhou část nástroje, která generuje rotaci kličky a stříkačkou aplikuje do žíly sklerotizační látku, která rotací navodí zúžení žíly a následně provede její chemické lepení (Obr 2). 

2
Obr. 2 Rotace CLARIVEIN katetru, rozprašovaní sklerotizantu a uzávěr žíly. 

Cely výkon je nebolestivý a nevyžaduje kromě znecitlivění místa vpichu žádnou anestezii. Výkon trvá obvykle 30 minut. Zákrok může být doplněn o sklerotizaci nebo miniflebektomii zbylých rozšířených žil.

Postup celého zákroku si můžete prohlédnout na následujícím animačním videu >>

Rekonvalescence 

Většina pacientů po zákroku odchází domů bez nutnosti doprovodu a jsou schopní provádět všechny běžné aktivity ihned po ošetření. CLARIVEIN metoda není zatížená práceneschopností a kromě krátkodobého nošení kompresivní punčochy pacienta nijak neomezuje.

Viditelnost efektu po zákroku 

Uzávěr povrchové žíly metodou CLARIVEIN je okamžitý a chirurg si to ověří ihned po zákroku ultrazvukem. Z toho plyne téměř okamžitá ulévá od pocitu těžkých nohou, křečí a otoku. Křečové žíly, které byly viditelné na povrchu se po odstranění problematické žíly zatáhnou obvykle do 3 měsíců a pokud se tak nestane, dají se jednoduše odstranit ambulantně.

Komplikace 

CLARIVEIN metoda má minimální ranové komplikace, jelikož se katetr zavádí přes kůži z malého vpichu, odpadá možnost popálení nervů a kůže, co se může stát např. u termických metod. Komplikace, jakou je hluboká žilní trombóza, je velice vzácná a podle dostupných studií není rozdíl mezi radiofrekvenční ablací, laserovou ablací a CLARIVEIN metodou. Uvádí se, že k znovuotevření žíly může dojít maximálně u 5% pacientů v jednom roce.

Kontraindikace 

Relativní kontraindikací je velmi malý průměr, nebo naopak velmi široká žíla, která má být ošetřena. Absolutní kontraindikace jsou uzávěr hlubokého žilního systému a alergická reakce na aplikovanou sklerotizační látku a lokální znecitlivění.

Shrnutí a závěr 

Metoda CLARIVEIN je oficiálně schválena FDA a podle posledních studií má srovnatelné výsledky jako termické metody využívané k ošetření povrchového žilního systému (radiofrekvence a laser). Na rozdíl od těchto metod není u metody CLARIVEIN potřeba tumescentní anestezie, je eliminované riziko popálení podkoží, kůže, okolních cév a nervů.

 

Publikováno: 18.4.2017

Léčba křečových žil metodou Clarivein - Novinky

Související recenze a zkušenosti

Milena4577 28.1.2019
Spokojený/á

Přístup personálu velmi dobrý a jsem velmi spokojená. Pan doktor byl příjemný a sestry na klinice také, jsem ráda že jsem se rozhodla pro tuto kliniku a děkuji.

Renatalovo 14.12.2018
Spokojený/á

Výborné zkušenosti. Personál velice ochotný. Nechávala jsem si odstranit křečové žíly pomocí metody Clarivein díky které jsem nemusela podstupovat anestezii. Zákrok jsem téměř necítila a ani po zákroku jsem necítila nic ... Více 

Související zákroky

Clarivein léčba varixů

100% spokojeno. 10 recenzí pacientů.

Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní