Navigace

  • Úvod
  • Tuk obohacený o vlastní kmenové buňky
  • Výhody zvětšení prsou pomocí aplikace vlastních tukových kmenových buněk
  • Kdo je vhodným kandidátem ke zvětšení prsou vlastním tukem?
  • Jak probíhá zvětšení prsou vlastním tukem?
  • Po zákroku – období rekonvalscence
  • Často kladené otázky

Úvod

Pokud toužíte po větším poprsí, existují i jiné metody než jen silikonové implantáty. Již jste slyšeli o zvětšení prsou vlastním tukem (autoaugmentaci)? Prozradíme vám, jaké jsou jeho výhody, jak probíhá samotný zákrok a zdali jste vhodnou kandidátkou.

zvětšení prsou

Zvětšení poprsí pomocí vlastního tuku

Tuk obohacený o vlastní kmenové buňky

Součástí výkonu je odběr tuku z břicha, stehen nebo hýždí, který se v laboratoři speciálně upraví, pročistí a obohatí o vlastní kmenové buňky. Po té se injekčně aplikuje po vrstvách do prsu. Zvýšené množství kmenových buněk obsažených v tuku umožní vznik kapilárního systému a tedy i vlastní krevní zásobení. Celý proces autoaugmentace probíhá v lokální anestezii, není nutná žádná rekonvalescence ani nošení elastického prádla.

Tuková tkáň stejně tak jako jiné tkáně v lidském těle obsahuje tzv. kmenové-progenitorové buňky. Jedná se o buňky, které jsou prekurzory zralých plně diferencovaných buněk. Jsou jakýmsi základním kamenem, ze kterého se postupně vyvíjejí a dozrávají další specifické buňky dané tkáně. Diferencované, zralé buňky plní určitou danou funkci, ke které jsou uzpůsobeny, nazývají se buňky somatické. Asi nejznámější kmenové buňky jsou hemopoetické buňky, ze kterých vznikají bílé a červené krvinky a také krevní destičky. Lze je získat z kostní dřeně, po stimulaci i z periferní krve nebo dokonce z krve pupečníkové. Využívají se při transplataci kostní dřeně u pacientů z poškozenou krvetvorbou. Také další tkáně obsahují kmenové buňky např. tkáň jaterní, kožní. V posledních letech se staly kmenové buňky hitem také v estetické chirurgii, zjistilo se, že jich lze využít při plastice prsou (zvětšení prsou), ale i k vyhlazení vrásek apod.

Jaké jsou výhody zvětšení prsou pomocí aplikace vlastních tukových kmenových buněk (Autoaugmentace)?

Hlavní výhody zákroku

Výhody zvětšení prsou pomocí aplikace vlastních tukových kmenových buněk

Zvětšení prsou pomocí vlastních tukových kmenových buněk má několik výhod. Především se jedná o tuk tělu vlastní, nedochází tedy k alergickým reakcím nebo k nežádoucím reakcím štěpu proti hostiteli. Odpadají rizika kapsulace - kapsulární kontraktury a jiných nežádoucích reakcí. Poprsí je přirozenější svým vzhledem, také na pohmat je normální konzistence. Nedochází k poškození mléčné žlázy ani mlékovodů, nejsou žádné viditelné jizvy, je kratší doba zákroku, není nutná celková anestezie a také rekonvalescence je výrazně kratší. Není třeba nosit kompresní prádlo. Nezanedbatelnou výhodou je také odsátí tuku z problematických partií těla pomocí liposukce, jenž je po úpravě použito k vlastnímu zvětšení. Zvětšení prsou by mělo být trvalé. Žena může také bez problémů podstoupit mamografické vyšetření nebo i vyšetření pohmatem.

zvětšení prsou vlastním tukem

Jste vhodnou kandidátkou?

Kdo je vhodným kandidátem ke zvětšení prsou vlastním tukem?

Mohou to být ženy po mastektomii nebo ženy, které pouze nejsou spokojeny s estetickým vzhledem svých prsou, především velikostí nebo poklesem svých ňader. 

Neměly by to být ženy příliš štíhlé, ale takové, které mají v některých partiích (např. stehna, hýždě, břicho) vrstvu podkožního tuku, aby bylo možné pomocí liposukce tuk odebrat. 

Množství tuku, které je nutné odebrat při zvětšení obou prsů je asi 800 ml až jeden litr.

zvětšení prsou vlastním tukem

Průběh zákroku

Jak probíhá zvětšení prsou vlastním tukem?

Zákrok probíhá ve třech krocích. Nejprve se odebírá potřebný tuk. Nejčastěji se odebírá z oblasti stehen, hýždí nebo břicha. Jedná se většinou o tumescentní liposukci, kdy není nutná celková anestezie, protože lokální anestetikum je součástí tumescentního roztoku. Celková délka liposukce je asi 2 -2,5 hodiny.

Po té je odebraný tuk zpracováván v laboratoři. Pomocí speciálních bílkovin - enzymů je odebraný vzorek rozdělen na čisté kmenové buňky, dále na buňky diferencované- zralé a dále na nepotřebné složky: balastní látky, vazivová vlákna, krvinky, poškozené tukové buňky. Ćisté kmenové buňky jsou poté smíchány se zralými diferencovanými tukovými buňkami. Koncentrace kmenových buněk ve směsi je dvojnásobná. Laboratorní zpracování trvá asi 2,5 hodiny.

Tato speciální směs je poté aplikována po vrstvách do poprsí. Na aplikaci stačí pouze dva vpichy, které se hojí samy bez šití. Aplikace směsi trvá asi 1 hodinu a je bezbolestná, protože se ve většině případů provádí v lokální anestezii.

Takto aplikované tukové buňky se stanou přirozenou součástí prsu a jsou vyživovány kapilárním systémem. Postupně během 2 měsíců si získají vlastní cevní zásobení – vlastní výživu. Z takto aplikované tukové tkáně se vstřebá jen asi 20 procent, což se děje už v průběhu prvních 2 týdnů. 80 procent tukové tkáně zůstává trvalou součástí prsu.

Celkový zákrok zahrnující tumescentní liposukci, zpracování tukové směsi a její aplikaci trvá asi 6 hodin.

Po zákroku – období rekonvalscence

Rekonvalscence

Po zákroku – období rekonvalscence

Po zákroku není nutná žádná rekonvalescence, žena může druhý den jít do práce. Nejsou žádné viditelné jizvy, drobné vpichy po aplikaci tuku jsou po zahojení neviditelné, nevyžadují žádnou speciální péči. Není nutné nosit kompresní prádlo, naopak je vhodné nechat prsy volně a nespát několik dnů na břiše. Z důvodu provedení tumescentní liposukce je vhodné 2-3 dny zůstat v domácím ošetření a výraznou fyzickou aktivitu zařadit až po týdnu.

Často kladené otázky

  • Jaké jsou možné komplikace při zvětšení prsou vlastním tukem? Při této metodě většina běžných komplikací při augmentaci prsou odpadá (např. kapsulární kontraktura atd.). Mohou se vyskytnou drobné cysty, kalcifikace, případně nekróza (odumření) přenesené tukové tkáně.
  • Jaký je výsledný efekt zákroku? Výsledný efekt zákroku je trvalý, ale prsa lze zvětšit pouze o jednu velikost, což je individuální. Zákrok lze z odstupem zopakovat a prsa zvětšit ještě více.
  • Má autoaugmentace trvalý efekt?Po opadnutí otoků a vstřebání části tuku (cca po měsíci) je výsledek definitivní a neměl by se už měnit," říká MUDr. Ján Pilka

"Informace, které jsou uvedeny na této webové stránce, jsou pouze informativní a nikdy nenahradí informace, které by Vám měl poskytnout Váš estetický lékař, kosmetický chirurg nebo estetický specialista. Pokud zvažujete podstoupit jakoukoli lékařskou léčbu nebo zákrok (také v případě pochybností nebo dotazů), obraťte se přímo na svého odborného lékaře, který Vám poskytne odpovídající informace. Společnost Estheticon neschvaluje ani nedoporučuje žádný obsah, postup, produkt, názor, zdravotnický personál ani jakékoli jiné materiály a informace uvedené v jakékoli části této webové stránky."