Zvětšení prsou vlastním tukem - Autoaugmentace (kmenové buňky)

Součástí výkonu je odběr tuku z břicha, stehen nebo hýždí, který se v laboratoři speciálně upraví, pročistí a obohatí o vlastní kmenové buňky. Po té se injekčně aplikuje po vrstvách do prsu. Zvýšené množství kmenových buněk obsažených v tuku umožní vznik kapilárního systému a tedy i vlastní krevní zásobení. Celý proces autoaugmentace probíhá v lokální anestezii, není nutná žádná rekonvalescence ani nošení elastického prádla.

Tuková tkáň stejně tak jako jiné tkáně v lidském těle obsahuje tzv. kmenové- progenitorové buňky. Jedná se o buňky, které jsou prekurzory zralých plně diferencovaných buněk. Jsou jakýmsi základním kamenem, ze kterého se postupně vyvíjejí a dozrávají další specifické buňky dané tkáně. Diferencované, zralé buňky plní určitou danou funkci, ke které jsou uzpůsobeny, nazývají se buňky somatické. Asi nejznámější kmenové buňky jsou hemopoetické buňky, ze kterých vznikají bílé a červené krvinky a také krevní destičky. Lze je získat z kostní dřeně, po stimulaci i z periferní krve nebo dokonce z krve pupečníkové. Využívají se při transplataci kostní dřeně u pacientů z poškozenou krvetvorbou. Také další tkáně obsahují kmenové buňky např. tkáň jaterní, kožní. V posledních letech se staly kmenové buňky hitem také v estetické chirurgii, zjistilo se, že jich lze využít při plastice prsou (zvětšení prsou), ale i k vyhlazení vrásek apod.

Jaké jsou výhody zvětšení prsou pomocí aplikace vlastních tukových kmenových buněk (Autoaugmentace)?

Zvětšení prsou pomocí vlastních tukových kmenových buněk má několik výhod. Především se jedná o tuk tělu vlastní, nedochází tedy k alergickým reakcím nebo k nežádoucím reakcím štěpu proti hostiteli. Odpadají rizika kapsulace - kapsulární kontraktury a jiných nežádoucích reakcí. Poprsí je přirozenější svým vzhledem, také na pohmat je normální konzistence. Nedochází k poškození mléčné žlázy ani mlékovodů, nejsou žádné viditelné jizvy, je kratší doba zákroku, není nutná celková anestezie a také rekonvalescence je výrazně kratší. Není třeba nosit kompresní prádlo. Nezanedbatelnou výhodou je také odsátí tuku z problematických partii těla pomocí liposukce, jenž je po úpravě použito k vlastnímu zvětšení. Zvětšení prsou by mělo být trvalé. Žena může také bez problémů podstoupit mamografické vyšetření nebo i vyšetření pohmatem.

Kdo je vhodným kandidátem ke zvětšení prsou vlastním tukem?

Mohou to být ženy po mastektomii nebo ženy, které pouze nejsou spokojeny z estetickým vzhledem, především velikostí nebo poklesem svých ňader. Neměli by to být ženy příliš štíhlé, ale takové, které mají v některých partiích (např.stehna, hýždě, břicho) vrstvu podkožního tuku, aby bylo možné pomocí liposukce tuk odebrat. Množství tuku, které je nutné odebrat při zvětšení obou prsů je asi 800 ml až 1 l.

Jak probíhá vlastní zvětšení prsou vlastním tukem?

Zákrok probíhá ve třech krocích. Nejprve se odebírá potřebný tuk. Nejčastěji se odebírá z oblasti stehen, hýždí nebo břicha. Jedná se většinou o tumescentní liposukci, kdy není nutná celková anestezie, protože lokální anestetikum je součástí tumescentního roztoku. Celková délka liposukce je asi 2 -2,5 hod.

Po té je odebraný tuk zpracováván v laboratoři. Pomocí speciálních bílkovin- enzymů je odebraný vzorek rozdělen na čisté kmenové buňky, dále na buňky diferencované- zralé a dále na nepotřebné složky: balastní látky, vazivová vlákna, krvinky, poškozené tukové buňky. Ćisté kmenové buňky jsou po té smíchány se zralými diferencovanými tukovými buňkami. Koncentrace kmenových buněk ve směsi je dvojnásobná. Laboratorní zpracování trvá asi 2,5 hod.

Tato speciální směs je po té aplikována po vrstvách do poprsí. Na aplikaci stačí pouze 2 vpichy, které se hojí sami bez šití. Aplikace směsi trvá asi 1 hod a je bezbolestná, protože se ve většině případů provádí v lokální anestezii.

Takto aplikované tukové buňky se stanou přirozenou součástí prsu a jsou vyživovány kapilárním systémem. Postupně během 2 měsíců si získají vlastní cevní zásobení – vlastní výživu. Z takto aplikované tukové tkáně se vstřebá jen asi 20 %, což se děje už v průběhu prvních 2 týdnů. 80% tukové tkáně zůstává trvalou součástí prsu.

Celkový zákrok zahrnující tumescentní liposukci, zpracování tukové směsi a její  aplikaci trvá asi 6 hod.

Po zákroku – období rekonvalscence

Po zákroku není nutná žádná rekonvalescence, žena může druhý den jít do práce. Nejsou žádné viditelné jizvy, drobné vpichy po aplikaci tuku jsou po zahojení neviditelné, nevyžadují žádnou speciální péči. Není nutné nosit kompresní prádlo, naopak je vhodné nechat prsy volně a nespát několik dnů na břiše. Z důvodu provedení tumescentní liposukce je vhodné 2-3 dny zůstat v domácím ošetření a výraznou fyzickou aktivitu zařadit až po týdnu.

Možné komplikace

Při této metodě většina běžných komplikací při augmentaci prsou odpadá (např. kapsulární kontraktura atd.) Mohou se vyskytnou drobné cysty, kalcifikace případně nekróza (odumření) přenesené tukové tkáně.

Jaký je výsledný efekt zákroku?

Výsledný efekt zákroku je trvalý, ale prsa lze zvětšit pouze o jednu velikost , což je individuální. Zákrok lze z odstupem zopakovat a prsa zvětšit ještě více.

Aktualizováno: 22.5.2018

Jste odborníkem pro tento výkon? Staňte se autorem popisu tohoto zákroku! Návštěvníci portálu hledající tento výkon Vás uvidí jako autora textu, odborníka pro tuto oblast. Pacienti se s důvěrou obracejí pro konzultaci spíše na lékaře, které vnímají jako experty právě na problém, který je trápí. Chcete se stát autorem? Kontaktujte nás ještě dnes! Ukázka a podmínky účasti na autorských textech.

Zvětšení prsou vlastním tukem - Autoaugmentace (kmenové buňky) - Novinky

Související recenze a zkušenosti

Zvětšení prsou vlastním tukem - Autoaugmentace (kmenové buňky) - Ceny

PRIMED Clinic
Havířov
Ceny od 67 000 Kč
PRIMED Clinic
Ceny od 27 000 Kč
Body klinika plastické chirurgie
Ceny od 110 000 Kč
MUDr. Věra Šatánková
MUDr. Ján Pilka
Praha, Karlovy Vary, Mělník
Ceny od 95 000 Kč
MUDr. Ján Pilka
MUDr. Petr Havránek
Havířov, Ostrava
Ceny od 67 000 Kč
MUDr. Petr Havránek

Související indikace

Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní