Laserová epilace: Kdy ji podstoupit, aby byly nejlepší výsledky

Laserová epilace: Kdy ji podstoupit, aby byly nejlepší výsledky
Působí na klinice Esthé Laser Clinic. Specializuje se na oblast korektivní a obecné dermatologie a dermatovenerologie. Je držitelkou certifikátu pro aplikaci kožních implantátů a botulotoxinu.
Vytvořeno: 18. 12. 2018 · Aktualizováno: 10. 8. 2021

Laserová epilace je jednou z nejoblíbenějších metod odstranění nežádoucího ochlupení. Kdy laserovou epilaci podstoupit? Ideální je podzim. Uvědomte si, že je třeba ošetření několikrát opakovat s určitými intervaly.

Kdy podstoupit laserovou epilaci

Pokud chcete hladké nohy či oblast bikin na léto, nejvhodnější je jít na laserovou epilaci hned z kraje podzimu. Ideálně již na konci října, na počátku listopadu.

Tím, že ošetření je potřeba podstoupit v sérii 6-8 opakování vždy v odstupu 4-6 týdnů, je nutné počítat s tím, že výsledek není ihned a k jeho dosažení je delší cesta," říká MUDr. Gabriela Mrzenová.

Rozhodně byste laserovou epilaci neměli podstupovat těsně před létem. Důvodem je nutnost intenzivní ochrany pokožky před sluncem po ošetření laserem. Ošetřenou oblast je potřeba chránit opalovacím krémem minimálně s faktorem SPF 50. Pokud by šlo o ošetření v obličeji, je vhodné ochranu doplnit i o vhodnou pokrývku hlavy s kšiltem či širší krempou pro zastínění partie obličeje.

Pokud laserové ošetření probíhá během podzimních či zimních měsíců, chránit pokožku krémem s UV filtry není nutné. Výjimkou je ovšem pobyt na horách, kde i v zimních měsících může být intenzita slunečního záření vysoká a po laserovém ošetření obličeje je krém s SPF 50 nezbytný.

laserová epilace
Fotky před a po laserové epilaci podpaží (foto: soukromý archiv kliniky)

Pro koho není laserová epilace vhodná

Dolní věková hranice je 15 let, u mladších osob se epilace provádí jen výjimečně. Ošetření by se nemělo provádět u osob s epilepsií a také v případě, že v minulosti bylo prokázané nádorové onemocnění kůže. Problematické může být ošetření ekzematické kůže, kde lze laserem ošetřit pokožku jen v případě, že ekzém je v regresi (ne v aktivní fázi). Stejně tak není možné ošetření v případě zánětlivých a jiných akutních kožních onemocnění.

Laserová epilace není vhodná pokud je pleť opálená a u fototypu IV - VI. Není vhodná  při celkovém užívání retinoidů.

Někdy musíme klientky zklamat, že odstranění chloupků na dolních končetinách či rukou nelze provést tam, kde mají nějaké tetování. Energie laseru by se vychytávala v pigmetu tetování a ošetření tetované oblasti tedy není možné," dodává MUDr. Mrzenová.

A jak je to u zarůstajících chloupků? Folikulitida vyvolaná zarůstáním chloupků je výjimkou. Má sice zánětlivé projevy, ty je ale možné omezit podáním antibiotického krému, které projevy zánětu zmírní a ošetření se provede. Zde je zánětlivý projev důsledkem růstu chloupků, nikoli akutního probíhajícího onemocnění. Pokud klient trpí problémy se zarůstáním chloupků, měl by na to lékaře během konzultace upozornit.

Perfect Visage
Brno, Jihomoravský kraj
Olomouc, Olomoucký kraj
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Jaké partie lze laserovou epilací ošetřit

Laserovou epilaci je možné provést v podstatě kdekoli v obličeji i na těle. Ženy přichází nejčastěji s přáním odstranit chloupky v obličeji, nad horním rtem, v podpaží, v tříslech (linie bikin) a na dolních končetinách. U mužů jednoznačně vede hrudník a záda. Velmi vzácně se setkáváme s přáním, odstranit laserovou epilací i vousy. V takovém případě je nutné si požadavek pořádně rozmyslet. Je třeba si uvědomit, že efekt již bude napořád. Osobní preference i módní trendy se mění, a pokud za pár let změní muž názor a zatouží po strništi či plnovousu, již s tím nepůjde nic dělat," odpovídá MUDr. Gabriela Mrzenová z Esthé Laser Clinic.

Brazilská epilace - odstranění pubického ochlupení

Laser se používá i k tzv. Brazilské epilaci - odstranění pubického ochlupení. I v tomto případě je nutné si požadavek dobře rozmyslet. Efekt je trvalý a napořád. 

Kde chloupky jednou laserem odstraníme, již znovu nenarostou a je na místě si tedy takovou úpravu řádně promyslet. Je také důležité upozornit na fakt, že v oblasti intimních partií můžeme chloupky laserem odstranit jen z oblasti kůže, nikoli ze sliznic, ze kterých někdy také vyrůstají. Tedy po ošetření laserem nebude tato oblast nikdy zcela bez chloupků. A jelikož jde o velmi citlivou partii, je potřeba počítat i s vyšší bolestivostí, zde se ošetření bez anestik opravdu neobejde," vysvětluje lékařka.

Před laserovou epilací

Příprava na laserovou epilaci začíná 3-4 týdny před ošetřením. Po tuto dobu se totiž chloupky smí pouze holit, nesmí být trhané pinzetou, voskovým páskem ani epilačním strojkem. Chloupky je možno odstraňovat holením nebo stříháním.

Před laserovou epilací se nesmí používat žádné metody odstranění chloupků při kterých dojde k narušení struktury kořínku, na kterou během ošetření laserová energie působí. Pokud jsou kořínky trhané či porušené, účinek laserového ošetření to sníží a pro uspokojivý výsledek je pak potřeba daleko více opakování, což se pak neobejde nejen bez větší časové, ale především finanční investice.

Partie, které budeme laserem ošetřovat, je potřeba dva dny před zákrokem oholit. Během ošetření by měla délka chloupků být ideálně asi 1-2 mm, abychom viděli, kde se chloupky nalézají a mohli na ně laser správně zacílit."

Bolí odstraňování chloupků laserem?

Záleží na ošetřované oblasti a také na individuálním vnímání bolesti. Nejde o bolest v pravém slova smyslu, lze to spíše přirovnat k jemnému štípání. Tento nepříjemný vjem lze mírnit ošetřením anestetickým krémem, který se aplikuje cca 30 minut před ošetření laserem.

Ošetření dolních končetin, podpaží i rtu obvykle snášejí klienti zcela bez problémů, anestetický krém/gel používáme nejčastěji při epilalaci v oblasti třísel, kde bývá pokožka nejcitlivější," přibližuje zákrok MUDr. Mrzenová.

Délka ošetření laserovou epilací

Rozdíl v délce ošetření je opravdu veliký. Při ošetření horního rtu je to otázka pár minut, pokud se však ošetřují celé dolní končetiny, ošetření trvá hodinu i déle.

Co se děje s chloupkem po laserové epilaci

Chloupky, které před ošetřením měří cca 2 mm se působením tepla, kterou na ně působí energie laseru, deformují a na pokožce jsou pak viditelné v podobě tmavých teček, které se během následujících 7-10 dnů odloučí.

Chloupky mají velkou sílu regenerace a velmi ojediněle se může stát, že nějaký chloupek i po delší době zregeneruje a znovu vyroste. Děje se tak ale velmi zřídka, laser je velmi účinný a úspěšnost trvalého odstranění chloupků se blíží ke 100 %, vysvětluje MUDr. Gabriela Mrzenová

Kolik opakování je potřeba

Je to velmi individuální, obvykle je potřeba 6-8 opakování. Při ošetření je nutné "trefit" chloupek v ideální vývojové fázi, kdy má nejvíce pigmentu a zásahem energie laserového paprsku dojde k tepelnému zničení kořínku.

Chloupky na našem těle se nachází v různých fázích vývoje, ne všechny se podaří ošetřit v jejich anagenní fázi. Proto se ošetření opakuje - aby se laserová energie postupně vychytala v pigmentové struktuře všech kořínků," vysvětluje MUDr. Mrzenová.

Co ovlivňuje výsledek laserové epilace

Kvalita a výkonnost přístroje, kterým se epilace provádí, je jistě důležitá a jsou zde velké rozdíly, např. přístroje na bázi intenzivního pulzního světla (IPL) vs. alexandrovitý vysoce výkonný laser.

Pro pacienty není jednoduché se v nabídce přístrojů, kterými jsou jednotlivá pracoviště vybavená, orientovat. Základním vodítkem by mělo být, kdo na daném pracovišti s přístrojem ošetření provádí. 

S epilačním laserem může pracovat jen certifikovaný personál - vyškolený lékař nebo vyškolená zdravotní sestra (s lékařským dohledem). Na lékařském pracovišti tedy vždy máte větší garanci kvalitního ošetření. Pravděpodobnost neuspokojivého výsledku a někdy, bohužel, i poškození zdraví při neodborném použití laseru je veliká," říká MUDr. Mrzenová.

Z dlouhodobého hlediska to, zda si chloupky vytrháváte nebo odstraňujete depilačním krémem, vliv na výsledek laserové epilace nemá. Ať použijete jakoukoli ze zmiňovaných metod, kořínek po čase znovu zregeneruje. 

Na výsledek laserové epilace to vliv může mít, pokud by takto byly chloupky odstraňované bezprostředně před zákrokem. Vytrháváním či chemií narušená struktura chloupku nevychytá dostatečně laserovou energii a zničení kořínku chloupku, a tedy jeho trvalé odstranění, pak trvá mnohem déle."

Jak pečovat o pokožku po laserové epilaci

Mezi ošetřeními je možné chloupky holit, ale ne vytrhávat či depilovat chemickou cestou, důvod je stále stejný - aby nedošlo k porušení kořínků chloupků," radí lékařka.

Bezprostředně po ošetření bývá pleť citlivá na dotek, zarůžovělá až zarudlá, do druhého dne se ale obvykle sama zklidní.

U někoho to trvá i jen několika hodin, u někoho podráždění vymizí do druhého dne. Pokud je pleť citlivější, doporučujeme používat zklidňující krém, vhodný je např. s obsahem bepanthenu.

Pokud bylo ošetření v obličeji, pak obvykle již druhý den není problém použít make-up či jinou dekorativní kosmetiku, jak je žena zvyklá.

laserová epilace
Fotky před a po laserové epilaci zad (foto: soukromý archiv klinky)

Vznik nežádoucích pigmentových skvrn po laserové epilaci

Pokud se laser použije správně, použije se vhodná energie, tak vznik nežádoucích pigmentových skvrn nehrozí. Každému typu pleti je potřeba přizpůsobit míru energie. Pihy míváme nejčastěji v obličeji, dekoltu nebo na ramenou, kde se obvykle tak často epilace neprovádí.

Rozdíl laserové epilace u bílých, šedých a černých chloupků

Černé chloupky

Nejlepší efekt ošetření má kombinace tmavých chloupků a světlé pokožky. Pokud je pokožka příliš tmavá, ať již od přírody či díky opálení, laserová energie se nedostatečně koncentruje do pigmentu chloupků a je potřeba více ošetření. U velmi tmavých fototypů (5-6) není efektivní vůbec. Proto se v našich zeměpisných končinách laserová epilace provádí během období podzimu a zimy, kdy je intenzita slunečního svitu mírná a naše kůže bývá světlejší.

Málo se ví, že navodit nevhodnou situaci pro laserové ošetření lze i použitím samoopalovacích přípravků, které způsobí zabarvení pokožky, což má pak efekt jako přírodně opálená kůže a laserové ošetření je díky tomu méně efektivní," vysvětluje lékařka.

Bílé a šedé chloupky

Laserová epilace není účinná u bílých a šedých chloupků. Žádná jiná metoda, která by šedivé či bílé chloupky uměla efektivně natrvalo odstranit, není.

Zde bych apelovala zejména na dámy - pokud je trápí nějaké nepatřičné chloupky v obličeji, tak aby ošetření neodkládaly. Často se setkávám s tím, že s prosbou na odstranění přijdou moc pozdě, kdy už jsou chloupky šedé a nelze s tím nic dělat. Pokud by si někdo myslel, že na to vyzraje tím, že nechtěné šediny obarví, a pak vyrazí na laserovou epilaci, tak ho musím zklamat. Energie laseru se vychytává v pigmentu kořínku chloupku, barvením se pigment dodá jen ‚tělu' chloupku, na které však laser nijak nereaguje. Jediná rada, jak odstranit šedivé chloupky trvale, je přijít se poradit na laserové pracoviště ještě dříve, než začnou chloupky šedivět," doporučuje MUDr. Mrzenová.

Cena laserové epilace

Pokud toužíte po trvalém odstranění nežádoucích chloupků, pak laserová epilace je v současnosti nejúčinnější metodou pro jeho dosažení. Pokud vás trápí zarůstání chloupků, nebaví vás neustálé holení nebo dráždění pokožky depilačními krémy či voskem, pak se jistě vyplatí. Vždyť i za tyto kosmetické prostředky a procedury vynakládáte neustále dokola nemalé výdaje.

Na otázku, s jakou cenou laserové epilace je třeba počítat, není jednoduchá odpověď. Rozdíly jsou veliké, záleží na rozsahu ošetřované plochy a také na počtu opakování. V případě odstranění chloupků na horním rtu se připravte na cca 600 Kč za jedno ošetření, u podpaží na částku kolem 2.000 Kč za jedno ošetření a u velkých ploch, jako jsou třeba záda, hrudník či celé dolní končetiny, je potřeba počítat i s částkami kolem 5-6 tisíc za jedno ošetření, říká na závěr MUDr. Gabriela Mrzenová.

I s ohledem na to se vždy vyplatí vybírat dermatologické laserové centrum, kde si můžete být jisti kvalitou ošetření i odbornou péčí v případě jakýchkoliv komplikací.

Reklama

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.

Také by vás mohlo zajímat...